Kronika

blogIdei

Łukasz Kulesa: Przyszłość kontroli zbrojeń - egzotyczny temat dla Polski?

2018-11-08

Pod koniec października najpierw Prezydent Trump, a następnie jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton zapowiedzieli, że USA wycofają się z układu z 1987 r. o całkowitej likwidacji pocisków krótkiego i średniego zasięgu (tzw. INF Treaty). Do wcześniejszych zarzutów o naruszeniu porozumienia przez Rosję, która według danych wywiadu USA zaczęła wprowadzać do swojego uzbrojenia zakazany system rakietowy 9M729, doszedł nowy argument: konieczność reakcji na rozwój potencjału rakietowego Chin.

➡ forumIdei/Debaty

Debata: Uchodźcy z liberalnej demokracji

2018-11-05

Zapraszamy na debatę "Uchodźcy z liberalnej demokracji. W Polsce i gdzie indziej", którą organizujemy 9 listopada w godz. 15.00-17.30. Na spotkaniu przeanalizujemy podobieństwa i różnice między modelami państwa tworzonymi w Polsce i na Węgrzech, a Rosją Putina i Turcją Erdogana. Chcemy zastanowić się nad specyfiką rządów Prawa i Sprawiedliwości - nad różnicami i podobieństwami z innymi krajami, w których następuje odejście od demokracji liberalnej.

Oświadczenia

Czas stanąć razem #IstandwithCEU

2018-10-31

W związku z atakami na Uniwersytet Środkowo-Europejski i jego twórcę George’a Sorosa 50 liderów prywatnych fundacji z Europy i świata deklaruje wolę solidarnej obrony wartości społeczeństwa obywatelskiego. "Społeczeństwo obywatelskie jest filarem demokracji. Bez niego nasza demokracja ulega osłabieniu. Jesteśmy dumni, że je wspieramy. Jesteśmy gotowi go bronić" - mówią przedstawiciele fundacji z całego świata.

Dotacje

Będziemy operatorem funduszu EOG dla organizacji społecznych

2018-10-30

Konsorcjum stworzone przez nas wspólnie z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Fundacją Akademia Organizacji Obywatelskich zostało wybrane na operatora Funduszu Aktywnych Obywateli, finansowanego ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Fundusz to 30 milionów euro od państw będących donatorami funduszy EOG: Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, które przeznaczone będą na dotacje dla organizacji prowadzących działania strażnicze, rzecznicze, antydyskryminacyjne, włączające obywateli w podejmowanie decyzji dotyczących otaczającej nas rzeczywistości, w tym środowiska naturalnego, zwiększające partycypację obywatelską, przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu. 

blogIdei

Grażyna Kopińska: Co zrobić abyśmy wybierali świadomie?

2018-10-30

W dużych miastach, a już na pewno w Warszawie, bardzo wielu z nas głosowało „w ciemno”. Media, ale także komitety wyborcze skupiły się na promocji kandydatów na prezydenta Warszawy, a przecież mieliśmy wybrać też radnych sejmiku wojewódzkiego, rady miasta i rad dzielnic.

blogIdei

Joanna Załuska: Obserwowaliśmy wybory. Pierwsze wnioski

2018-10-26

Czy wybory były przejrzyste i sprawniej zorganizowane niż w 2014 roku? Czy tamten chaos uodpornił nas na niedoróbki i dlatego reagujemy spokojniej? Jak sprawdziły się znowelizowane przepisy Kodeksu wyborczego w praktyce? Przyjrzyjmy się faktom.

blogIdei

Grażyna Kopińska: Walczmy z korupcją skutecznie, nie ideologicznie

2018-10-25

Od kilku miesięcy Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad programem reform  "Sprawiedliwość i bezpieczeństwo". W ramach walki z przestępstwami gospodarczymi proponuje się, by za przyjęcie korzyści majątkowej o wartości powyżej miliona złotych groziła kara do 20 lat pozbawienia wolności, a samo przestępstwo zostało uznane za zbrodnię.

Masz Głos Masz Wybór

Najwyższa frekwencja w wyborach samorządowych

2018-10-25

Kończy się nasza kampania profrekwencyjna "Twój głos ma moc". Dziękujemy mediom, które pro bono udostępniły swój czas antenowy. Spoty zachęcające do udziału w głosowaniu emitowane były m.in. przez TVN, TVP, Radio Zet i TOK FM, a także w Cinema City i kinach Helios. Państwowa Komisja Wyborcza podała, że w I turze wyborów samorządowych zagłosowało aż 54,96% osób uprawnionych do głosowania. To najwyższa frekwencja w wyborach samorządowych od 1989 roku.

Masz Głos Masz Wybór

Dziękujemy wolontariuszom!

2018-10-24

Dziękujemy wszystkim osobom i organizacjom, które w czasie trwania kampanii profrekwencyjnej "Twój głos ma moc" włączyły się w nasze działania, m.in. brały udział w rozwieszaniu plakatów, rozdawaniu ulotek, przypinek lub w inny sposób pomogły nam dotrzeć z kampanią do jak największej liczby osób. Dzięki Wam kampania była bardzo widoczna!

forumIdei

Debata "Wybory 2018 - co już wiemy?"

2018-10-21

24 października zapraszamy na debatę powyborczą "Wybory 2018 – co już wiemy?". Na spotkaniu przedstawimy pierwsze wnioski z obywatelskiego monitoringu wyborów oraz zastanowimy się nad ich wynikami i specyfiką. Zastanowimy się w jaki sposób zmiany w ordynacji wyborczej wpłynęły na proces wyborczy - czy uczyniły je bardziej przejrzystymi i wiarygodnymi, czy przeciwnie, zwiększyły nieufność do procesu wyborczego oraz pogłębiły podziały polityczne?

<< < 1 2 3 4 5 6 103 104 105 >>
Do góry