• Krystyna Skarżyńska
05.09.2024

Czy Polska dzieli Polaków? Badania różnorodności postaw wobec polskości

Temat patriotyzmu Polaków stał się gorący, gdy wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej ogłosił podczas Święta Wojska Polskiego zamiar złożenia projektu ustawy o wychowaniu patriotycznym. Uzasadniał to tym, że “wychowania patriotycznego nie da się zamknąć do jednego przedmiotu”. To prawda, ale też nie da się sprowadzić źródeł patriotyzmu do szkolnych doświadczeń (nawet w połączeniu z wycieczkami).

Badania naukowe od lat wskazują na różne źródła przywiązania i sympatii do własnego kraju i narodu, związane z głębokimi warstwami osobowości i cechami kultury. Szeroko rozumiane postawy Polaków wobec Polski i polskości przedstawia obszerny raport z badań: „Czy i jak identyfikujemy się dziś z Polską. Raport segmentacyjny”, autorstwa psychologów z różnych środowisk naukowych.

Na około 200 stronach opisane są wyniki badania ilościowego (kwestionariuszowego), przeprowadzonego na ogólnopolskiej próbie osób dorosłych (n = 1504 osoby) oraz badania jakościowego – pogłębionych wywiadów z 40 osobami (wylosowanymi z całej próby). Nie znalazłam dokładnej lokalizacji tego badania w czasie. Podano, że było prowadzone w r. 2023 przed wyborami parlamentarnymi. Zakres tego badania jest olbrzymi; nie wiem, ile czasu trwało uzyskiwanie odpowiedzi od osób badanych, jaki był przeciętny czas wywiadu, ale liczba pytań, na jakie miały one odpowiedzieć stawia pod znakiem zapytania uważność badanych. Brakuje pokazania ram teoretycznych dla całego projektu. Autorzy włożyli do badania bardzo dużo zmiennych psychologiczno-społecznych, aktualnie lub trwale modnych w psychologii społecznej (np.: narcyzm, orientacja na dominację społeczną, autorytaryzm, samoocena, pesymizm-optymizm, dehumanizacja). Przeprowadzili analizę segmentacyjną, wykorzystując tzw. analizę skupień. Pozwoliła ona wyodrębnić pięć segmentów (dużych grup) Polaków, różniących się na wymiarach rodzaju identyfikacji z narodem, polityki i religii, zmiennych psychologicznych i demografii. Na podstawie miejsca na tych wymiarach wyodrębniono trzy segmenty Polaków „zaangażowanych patriotycznie”: Spełnionych Demokratów (20% respondentów), Otwartych Tradycjonalistów (23%) i Zaangażowanych Konserwatystów (15%), segment osób nie identyfikujących się z Polską (Zawstydzeni Polską – 14%) oraz segment Wycofanych  Pesymistów (28%), dla których Polska jest obojętna. Wygląda na to, że większość dorosłych Polaków (58%) to osoby zaangażowane patriotycznie. Niepokoi prawie 30% osób obojętnych wobec Polski i polskości, zwłaszcza, że średnia wieku respondentów z tego segmentu jest najniższa. Autorzy nie podają, jak te procenty wyliczano.  Nie analizują tego, jak moment badania (nasilenie polaryzacji w okresie przedwyborczym, rozczarowanie rządami prawicy) mógł wpłynąć na ten rozkład wyników. Spełnionych Demokratów nie mogło być wtedy więcej.

Następnie pokazano szczegółowe dane, dotyczące różnic między tymi segmentami w zakresie każdej z badanych zmiennych. Autorzy wykonali olbrzymią pracę, dokumentując wyniki w różny sposób: graficznie, opisowo, używając średnich wyników każdej zmiennej w poszczególnych segmentach (niestety, nie podając wskaźników odchylenia standardowego, co nie pozwala oszacować rozproszenia wyników w segmentach). Cytują także wybrane wypowiedzi uczestników badania jakościowego (pogłębione wywiady z osobami reprezentującymi każdy z segmentów).

Otwartość na innych

Różnice między segmentami są czasem niewielkie, częściej „na oko” duże (nie pokazano miar istotności statystycznej różnic między średnimi). Trzeba uważnie przeczytać wszystkie analizy porównujące segmenty, aby móc samodzielnie wyrobić sobie zdanie o tym, co nas, Polaków dzieli a co łączy oraz znaleźć kluczowe wymiary dla rodzaju patriotycznej relacji z Polską. Ja wychwyciłam największe różnice między segmentami w zakresie stosunku do UE, koncentracji na przeszłości vs. przyszłości, poczucia bezpieczeństwa, poziomu konserwatyzmu i autorytaryzmu, stosunku do grupy własnej (tu także narcyzm kolektywny) i obcej, autoidentyfikacji politycznej na skali lewica-prawica oraz legitymizacji aktualnego systemu (poczucia jego sprawiedliwości, równości szans ekonomicznych i życiowych).

Można więc uznać, że bliskie związki z Polską i więź z Polakami – jak wszystkie inne bliskie związki – są mniej lub bardziej bezpieczne i otwarte bądź zamknięte na inne grupy i na przyszłość. Przedstawione wyniki dowodzą, że Spełnieni Demokraci oraz Zaangażowani Konserwatyści mają głębokie poczucie więzi z Polską. Są także stosunkowo najbardziej otwarci na inne grupy, mają poczucie obowiązku patriotycznego, nie mają narodowych kompleksów. Ich identyfikacja z polskością i z Polską jest adaptacyjna, stabilna, bezpieczna także dla grup obcych. W segmencie Zaangażowanych Konserwatystów jest dość wysoki poziom narcyzmu grupowego, wysokie poczucie wyjątkowości własnej grupy narodowej (przykład twierdzenia, z którym się zgadzają bardziej niż osoby z pozostałych segmentów: „Niewiele ludzi rozumie w pełni, jak ważna jest Polska”). W tej grupie jest też najwyższy poziom ekskluzywności Polskości: stwierdzono najwyższą średnią liczbę kryteriów, jakie – zdaniem respondentów – trzeba spełnić, aby uważać się za Polaka. Zmierzono także inny (jakościowy) wskaźnik ekskluzywności vs. inkluzywności kryteriów polskości: sprawdzano, w jakim stopniu ważne są kryteria, na które dana osoba nie ma wpływu (np. pochodzenie, urodzenie w Polsce, przynajmniej jeden rodzic jest Polakiem) w porównaniu z kryteriami, na które można mieć wpływ, np.: poczucie tożsamości, znajomość polskiego języka, historii czy kultury). Okazało się, że ważniejsze w całej badanej próbie są kryteria inkluzywne (będące pod kontrolą danej osoby). We wcześniejszych badaniach też zaobserwowano taką tendencję, ale do r. 2018 Polacy częściej niż inni Europejczycy wymieniali kryteria ekskluzywne (niezależne od danej osoby).

Rola tożsamości i historii

Wyraźne różnice między segmentami zaleziono także w zainteresowaniu historią i jej rolą dla polskiej tożsamości. Duże i średnie zainteresowanie historią najczęściej deklarowali Zaangażowani Konserwatyści (58%), o kilkanaście procent mniej – Otwarci Tradycjonaliści (42%) i Spełnieni Demokraci (41%); dużo mniejsze było zainteresowanie historią wśród Zawstydzonych Polską (34%) oraz Wycofanych Pesymistów (24%).  Sprawdzono także trafność wiedzy o historii Polski. Badanym prezentowano różne zdarzenia, postacie, pojęcia dotyczące historii Polski, wśród których były postacie i zdarzenia fikcyjne; proszono o wskazanie, jak bardzo są one znane badanym (0 – nigdy o nich nie słyszałam/em, 6 – bardzo znane). Wskazanie osób i zdarzeń fikcyjnych jako znanych potraktowano jako wyraz przeceniania własnej wiedzy o historii Polski. Okazało się, że najwięcej takich wskazań było wśród Zaangażowanych Konserwatystów, najmniej – wśród Zawstydzonych Polską. Ciekawe, że ci ostatni jednocześnie deklarowali zainteresowanie historią dużo rzadziej niż Konserwatyści. Deklaracja zainteresowania historią nie musi świadczyć o jej znajomości.

Ponadto Zaangażowani Konserwatyści i Otwarci Tradycjonaliści pytani o to, kto jest ich zdaniem przykładnym patriotą – dużo częściej niż pozostali respondenci wymieniali postaci historyczne a rzadziej osoby żyjące współcześnie (sportowców, pisarzy, artystów, działaczy obywatelskich). Jest to związane z odmiennym rozumieniem patriotyzmu w porównywanych segmentach. Narodowy czy symboliczny patriotyzm oznacza przywiązanie do wielkich czynów, poświeceń, bohaterskich zrywów i kultywowanie pamięci historycznej oraz tradycji, raczej niż do codziennych działań obywatelskich, troski o dobro kraju i jakość polityki (czyli patriotyzm obywatelski, zwany czasem „nowym patriotyzmem” – moim zdaniem on wcale nie jest nowy).

Różnice w rozumieniu patriotyzmu między segmentami wydają się oczywiste: dla Spełnionych Demokratów ważniejszy jest patriotyzm obywatelski, udział w życiu politycznym i społecznym; dla Otwartych Tradycjonalistów – ważniejszy jest patriotyzm narodowy, symboliczny: pielęgnowanie tradycji, historii i języka – „tego co spaja i łączy Polaków”. Zaangażowani Konserwatyści za równie ważne uznają pielęgnowanie polskich tradycji i kultury, jak i działania obywatelskie.  Zawstydzeni Polską nie widzą sensu pielęgnowania polskich tradycji; przeszłość i historia nie ma dla nich dużego znaczenia, liczy się teraźniejszość i przyszłość. Wycofani Pesymiści widzą patriotyzm jako silny związek z tradycją i historią, codzienne działania obywatelskie są dla nich mniej ważne.

Wielość patriotyzmów

Raport przedstawia wiele innych różnic między segmentami, nie ma tu miejsca, aby je wszystkie omówić. Jedne są oczywiste, inne mniej przewidywalne. Nie pokazano takiej analizy statystycznej, która umożliwiłaby hierarchizację wagi uwzględnionych zmiennych. Nie ma też teorii porządkującej zgromadzony materiał empiryczny. Na różne rozumienia patriotyzmu można patrzeć jako na postawy bardziej lub mniej funkcjonalne, bezpieczne dla kraju i jednostek. Z tego punktu widzenia dostrzegam (w opisywanym tu badaniu, ale także w innych badaniach i w realnym w życiu)  trzy podstawy pozytywnych związków z Polską, polskością i własnym narodem:  1/związek  konsumencki: biorę to, co dobre z historii lub/i z aktualnego stanu własnej kieszeni lub kraju: „Dla takich ludzi, jak ja, Polska jest najlepszym krajem do życia”;  2/związek  romantyczno-martyrologiczny, często roszczeniowy: „Jesteśmy wspaniałym bohaterskim narodem,  nasze zasługi dla świata, tradycje i kultura  powinny być bardziej  docenione” oraz 3/obywatelski: własne działania dla lepszej jakości  życia społecznego i politycznego, dzisiaj i dla przyszłych pokoleń: „Patriota poprawia codzienność lokalną lub państwową: dba o dobrą szkołę, działa w samorządach, segreguje śmieci, protestuje, gdy coś w jego gminie,  mieście, czy w państwie źle działa; głosuje świadomie, dba  o dobre stosunki sąsiedzkie, bo tak buduje się poczucie szerszej wspólnoty”.

Te trzy wersje patriotyzmu mogą – zależnie od spostrzeganej sytuacji kraju oraz oceny osobistego położenia – zmieniać swoją siłę; czasem zbliżają się, a czasem oddalają się od siebie. Jak wszystkie długotrwale bliskie związki – także związki z Polską – mają różne fazy. Np.: po katastrofie smoleńskiej (wiosną i latem 2010 r.) badania wskazywały dominację patriotyzmu romantyczno-martyrologicznego, kilka lat później więcej Polaków deklarowało patriotyzm obywatelski i konsumencki, po aneksji Krymu przez Rosję i wzbudzeniu strachu przed uchodźcami znów częściej deklarowano patriotyzm martyrologiczny.

W innych krajach jest podobnie: gdy kraj jest w dobrej sytuacji ekonomicznej, a obywatele czują się bezpiecznie – wyraźnie silniejsze jest deklarowane przywiązanie do kraju, patriotyzm częściej jest skierowany na teraźniejszość i przyszłość a kryteria przynależności do własnego narodu są bardziej inkluzywne. Dojrzałe i bezpieczne przywiązanie do Polski pozwala łączyć doświadczenia z przeszłości, z aktywną troską o jakość państwa i instytucji oraz poziom życia obywateli dzisiaj i w przyszłości. Natomiast badania poważnych konfliktów wewnętrznych i międzynarodowych dowodzą, że dominacja poczucia wyjątkowej grupowej heroiczno-traumatycznej przeszłości nie tylko nie sprzyja spójności społecznej w kraju, ale też często prowadzi do agresji i wrogości międzygrupowej i ich usprawiedliwiania.

 

Krystyna Skarżyńska – prof. dr hab., psycholożka związana z Instytutem Psychologii SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. Prowadzi badania nad postawami i zachowaniami politycznymi oraz nad kapitałem społecznym w Polsce

Pomóż nam nagłaśniać tematy ważne społecznie.
Twoja darowizna wesprze powstawanie naszych tekstów.

Wspieraj