Fundusz im. Olgi Kersten-Matwin aktywność obywatelska
17.09.2022

Aleksandra Chrzanowska i Joanna Talewicz Laureatkami Nagrody im. Olgi Kersten-Matwin

Aleksandra Chrzanowska, członkini Zarządu Stowarzyszenia Interwencji Prawnej oraz Joanna Talewicz, prezeska Zarządu Fundacji w Stronę Dialogu zostały Laureatkami Nagrody im. Olgi Kersten-Matwin przyznawanej za działania na rzecz osób z doświadczeniem uchodźstwa i przymusowej migracji, szczególnie dzieci i młodzieży, przebywających w Polsce.

Aleksandra Chrzanowska została nagrodzona za zaangażowanie na granicy polsko-białoruskiej, opracowanie systemu pomocowego i działania w Grupie Granica. Joanna Talewicz została nagrodzona za stałą pomoc integracyjną, edukacyjną, psychologiczną, prawną i aktywizacyjną dla osób uchodźczych pochodzenia romskiego z Ukrainy.

Nagroda w wysokości 30 tysięcy złotych – w tym roku podzielona na dwie części po 15 tysięcy złotych – ufundowana jest z prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego Funduszu utworzonego przez rodzinę zmarłej 23 lipca 2020 roku Olgi Kersten-Matwin, psycholożki i psychoterapeutki, specjalizującej się w pomocy psychoterapeutycznej dla osób z doświadczeniem traumy i stresu pourazowego oraz we wsparciu osób pomagających uchodźcom i migrantom z rejonów konfliktu.

22 września zapraszamy na relację z uroczystego wręczenia Nagrody, której towarzyszyć będzie dyskusja „Nieobecna. Polska Polityka Migracyjna”, w której udział wezmą, oprócz Laureatek także Magdalena Biejat (posłanka na Sejm RP, Lewica), Michał Szczerba (poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska) oraz Maria Złonkiewicz (laureatka Nagrody im. Olgi Kersten-Matwin 2021, członkini Kapituły Nagrody). Spotkanie prowadzi Agnieszka Lichnerowicz (Tok FM). Transmisja z wydarzenia dostępna będzie na profilu Fundacji Batorego na Facebooku.

Kandydatury do Nagrody zgłosiły organizacje społeczne, osoby i instytucje, które działają na rzecz osób z doświadczeniem uchodźstwa i migracji, współpracują z takimi osobami lub znają je z bezpośredniego doświadczenia, w tym jako odbiorcy i odbiorczynie świadczonej pomocy. Nagrodę przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele fundatora oraz przedstawiciele Fundacji Batorego. W tym roku w skład Kapituły weszli i weszły: Khedi Alieva (laureatka Nagrody im. Olgi Kersten-Matwin 2021), Stanisław Matwin (mąż Olgi Kersten-Matwin), Mamadou Diouf, Marta K. Nowak, Zofia Winawer, Maria Złonkiewicz (laureatka Nagrody im. Olgi Kersten-Matwin 2021), Agnieszka Zowczak (Fundacja Batorego).

Nominowani i nominowane do Nagrody w tym roku były także:

Igor Horków, przewodniczący przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce, za koordynację pracy wolontariuszy zaangażowanych w niesienie wszechstronnej pomocy osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie oraz stworzenie punktu noclegowego i informacyjnego w Przemyślu.

Paulina Kremer, społeczniczka i aktywistka, za organizację – we współpracy ze społecznością lokalną – kompleksowego punktu informacyjno-pomocowego dla uchodźców z Ukrainy przyjeżdżających do Tczewa i okolic: Migrant Info Point.

Ewa Natalia Moroz-Keczyńska, mieszkanka Podlasia, za niesienie wszechstronnej pomocy, organizację wsparcia prawnego, psychologicznego i rzeczowego dla uchodźców oraz wparcie aktywistek i aktywistów wiedzą i doświadczeniem.

Beata Siemaszko, mieszkanka Podlasia, za setki interwencji i kompleksową pomoc udzielaną na granicy polsko-białoruskiej dzieciom i osobom dorosłym z całego świata.

Tomasz Sieniow, prawnik kierujący Fundacją Instytut na rzecz Państwa Prawa oraz Sekcją Uchodźczą Uniwersyteckiej Poradni Prawnej w Lublinie, za stałe i wieloletnie zaangażowanie w poradnictwo prawne dla migrantów i uchodźców.

Jana Shostak, polsko-białoruska aktywistka i artystka intermedialna, za społecznie zaangażowany performance, sztukę wideo i sztukę Internetu poruszającą kwestię praw kobiet, migrantek i uchodźczyń.

 

Więcej o Funduszu im. Olgi Kersten-Matwin.

Fot. Aleksandry Chrzanowskiej: Karol Grygoruk