Bez kategorii Ukraina
23.02.2024

Solidarni z Ukrainą

Mijają dwa lata od początku wielkiej wojny zapoczątkowanej pełnowymiarową inwazją Rosji na Ukrainę. W obronie swojej ojczyzny poległy tysiące żołnierzy ukraińskich, w barbarzyńskich atakach armii rosyjskiej na cele niewojskowe zginęły też dziesiątki tysięcy osób cywilnych. Miliony osób musiały opuścić miejsce zamieszkania.

Mijają dwa lata od początku wielkiej wojny zapoczątkowanej pełnowymiarową inwazją Rosji na Ukrainę. W obronie swojej ojczyzny poległy tysiące żołnierzy ukraińskich, w barbarzyńskich atakach armii rosyjskiej na cele niewojskowe zginęły też dziesiątki tysięcy osób cywilnych. Miliony osób musiały opuścić miejsce zamieszkania.
 
24 lutego, w drugą rocznicę wojny, w szczególny sposób chcemy przypomnieć o solidarności z Ukrainą:
  • Ze środków Funduszu Solidarności z Ukrainą w 2022 przekazywaliśmy wsparcie doświadczonym organizacjom społecznym organizującym pomoc humanitarną, medyczną, prawną, psychologiczną, socjalno-bytową osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie i oraz oferującym kompleksową pomoc podczas pobytu w Polsce. Wspieramy organizacje społeczne udzielające schronienia i pomocy uchodźczyniom i uchodźcom z Ukrainy, w tym organizacje prowadzące ośrodki zbiorowego zakwaterowania, a także organizacje prowadzące działania na rzecz ich adaptacji i integracji w środowisku lokalnym w Polsce.
  • Od chwili rosyjskiej agresji na Ukrainę jesteśmy solidarni z Ukraińcami i Ukrainkami i działamy na rzecz europejskiej solidarności z ich walką o wolność. Oddajemy głos mieszkankom i mieszkańcom Ukrainy w cyklu debat „Ukraina mówi” organizowanym wspólnie z tygodnikiem Polityka. Rozmawiamy w nim z ukraińskimi ekspertami i ekspertkami, publicystkami i publicystami oraz ludźmi kultury.
  • W serii Podcastów „Rozumieć Ukrainę” prowadzonym z Fundacją Tokfm rozmawiamy o tym, jak Ukraina walczy i jak się zmienia. Jak planują odbudowę? Jakie są scenariusze na przyszłość? Przedzieramy się przez tzw. “mgłę wojny”, stereotypy i powierzchowne przekonania, by lepiej rozumieć te fascynujące zmiany. Ukraińcy zmienią też bowiem nas i całą Europę. Przed Ukraińcami i Europejczykami największy proces odbudowy od II wojny światowej – rozmawiać więc także o wyzwaniach, priorytetach i roli Polski oraz o przyszłości relacji polsko – ukraińskich i międzynarodowym układzie sił.
  • Przygotowujemy analizy, ekspertyzy i komentarze poświęcone ukraińskiemu państwu, jego miejscu w świecie i Europie po wojnie oraz odpowiednim formom wsparcia dla tych obywateli i obywatelek Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce.
  • Powołaliśmy do życia Forum Polska-Ukraina, ponieważ jesteśmy przekonani o wielkiej wadze stosunków między obu państwami dla Polski i dla Ukrainy oraz dla całej Europy. Forum gromadzi polityków, ekspertów, działaczy pozarządowych, dziennikarzy i liderów opinii publicznej z Polski i Ukrainy. Regularnie odbywające się spotkania umożliwiają wymianę idei i poglądów, pomagają w zrozumieniu sytuacji w obu krajach, budowie silniejszych więzi między przedstawicielami obu narodów.
  • W 2023 roku grupa intelektualistów, aktywistów i ekspertów ogłosiła „Manifest trwałego pokoju. Świat po naszym zwycięstwie”. Manifest przedstawia wizję powojennego świata i sposoby jego osiągnięcia. Aby zapewnić zrównoważone bezpieczeństwo, sprawiedliwość i pokój muszą zostać osiągnięte jednocześnie.
  • Opublikowaliśmy Stanowisko Przewodniczącego Rady i Prezesa Zarządu Fundacji Batorego w związku z drugą rocznicą agresji Rosji na Ukrainę.