blogIdei

Krzysztof Izdebski
18.07.2023

Rząd Zjednoczonej Prawicy zachowuje się jak dziecko, które jest przekonane, że jeśli zamiecie jakiś problem pod dywan, to ten magicznie się rozwiąże. Potwierdzają to reakcje polskich władz na nową edycję sprawozdania o stanie praworządności w UE, którego autorzy krytycznie odnieśli się do kwestii przejrzystości, polityki antykorupcyjnej czy niezależności prokuratury i wymiaru sprawiedliwości. Ale również i od opozycji oczekiwałbym większego zaangażowania w promowanie ustaleń tego dokumentu i zadeklarowania, że w przypadku wygranej wdrożą przedstawione w nim rekomendacje w ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu.

Krzysztof Izdebski
30.06.2023

Kraje Unii Europejskiej są już na półmetku realizacji Krajowych Planów Odbudowy. Polska nie zrealizowała jeszcze żadnego kamienia milowego. Do końca programu Odbudowy i Odporności zostały niewiele ponad dwa lata, a w tym czasie wiele więcej nie da się osiągnąć, szczególnie zaczynając od zera. Można więc śmiało stwierdzić, że rząd Zjednoczonej Prawicy zaprzepaścił szansę na bezprecedensowy rozwój naszego kraju. Jedynym „sukcesem” jest ośmieszenie już i tak ośmieszonego Trybunału Konstytucyjnego.

Paweł Marczewski
20.06.2023

Pod koniec maja ukazał się raport z najnowszej edycji badania zaufania do organizacji społecznych, które od lat realizuje Stowarzyszenie Klon/Jawor. To podstawowe źródło informacji o tym, jak organizacje społeczne postrzegane są przez społeczeństwo, czego oczekują od nich obywatele i obywatelki, jak silny jest udzielony im mandat do działania.

Piotr Sołowij
24.05.2023

W Sejmie trwają prace legislacyjne nad prezydenckimi projektami ustaw o sędziach pokoju. Czy ta propozycja faktycznie jest szansą, by nasze sądy działały lepiej, a obywatele mieli większe zaufanie do sądów?

Paweł Marczewski
15.05.2023

Pod koniec marca Eurostat opublikował najnowszą prognozę demograficzną dla EU i krajów członkowskich. Zgodnie z obliczeniami unijnego urzędu statystycznego Polska znalazła się w grupie 13 krajów europejskich, w których do 2050 roku na każdą osobę w wieku 65+ będą przypadały mniej niż dwie osoby w wieku produkcyjnym. To oznacza, że już dziś powinniśmy przygotować się na głębokie zmiany gospodarcze i społeczne, jakie pociągnie za sobą tak duża zmiana w strukturze ludności.