blogIdei

Marcin Waszak
14.06.2019

Niepokojąco duża część Polaków nie jest w stanie zaakceptować zgłaszania sytuacji łamania prawa do przełożonych w pracy. Przed rządzącymi trudne zadanie wdrożenia dyrektywy o ochronie sygnalistów. I wytłumaczenie społeczeństwu, że nie ma ona nic wspólnego z promocją donosicielstwa, które znamy z ciemnych kart historii.

Dawid Sześciło
11.06.2019

Kiedy w 2015 roku zaczynaliśmy pracę nad raportem „Polska samorządów” nie przypuszczaliśmy, że w momencie jego publikacji będziemy mieli prawdziwy wysyp propozycji dotyczących przyszłości samorządu. Oto bowiem pojawił się projekt „Zdecentralizowana RP” tzw. Inkubatora Umowy Społecznej, a po chwili również „21 tez samorządowych” wypracowanych przez zespół prezydentów polskich miast.

Grzegorz Makowski
04.06.2019

Kurz bo bitwie w wyborach do Parlamentu Europejskiego powoli opada. Przed nami kolejne, jesienne wybory do Sejmu. Do tych wyborów politycy będą musieli się przygotować inaczej. Zwłaszcza, że wygląda na to, że worek z socjalnymi obietnicami już jest pusty. Wicepremier Gowin tuż po ogłoszeniu „piątki Kaczyńskiego” deklarował, że to koniec transferów socjalnych.

Agnieszka Cianciara
31.05.2019

Główną bohaterką wyborów do Parlamentu Europejskiego (PE) była frekwencja. W całej UE wyniosła 51%. Na pierwszy rzut oka nie jest to wynik imponujący, ale warto pamiętać, że ostatni raz frekwencję powyżej 50 proc. zanotowano w wyborach do PE w 1994 roku.

Jarosław Flis
30.05.2019

Zaskakujący wynik wyborów skłania wielu obserwatorów do stawiania tez równie efektownych, co oddalonych od rzeczywistości. Tymczasem uważny ogląd wyników pokazuje, że wpisują się one w dotychczasowe trendy i podziały społeczne. Oba bloki – PiS i anty-PiS – mają swoją wyraźną społeczną bazę. Baza ta jednak mobilizuje się w różnym stopniu do różnych wyborów.