blogIdei

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
19.12.2019

W komentarzach po szczycie Rosja-Ukraina w Paryżu dominuje przekonanie, że wynik tego spotkania to remis, z lekkim nawet przechyłem na korzyść Ukrainy. Moim zdaniem niestety tak nie jest.

Grażyna Kopińska
10.12.2019

Pięć lat temu uchwalono ustawę, która miała dać obywatelom nowe narzędzie kontrolowania poczynań władzy i pozwolić na lepszą komunikację z jej organami. Petycje okazały się jednak instrumentem, który jak na razie nie przyniósł przełomu, jeśli chodzi o wzrost zaufania publicznego i aktywizację obywateli.

Grażyna Kopińska
21.11.2019

Chociaż w kampanii wyborczej 2015 Prawo i Sprawiedliwość domagało się wzmocnienia „czynnika obywatelskiego” i opozycji w stanowieniu prawa, nie tylko nie zrealizowało wyborczych postulatów, ale do dawnych „antyobywatelskich” grzechów polskiej legislacji dodało szereg nowych.

Paweł Marczewski
15.11.2019

Nowy raport Legatum Institute i Erste Group pokazuje, że żyje nam się lepiej, niż przed 1989 rokiem. Tyle że dziś to już nie wystarcza, a samo przypominanie, jak źle było przed przełomem nie rozwiąże realnych i coraz bardziej palących problemów z jakością i dostępem do dobrej edukacji czy służby zdrowia.

Andrzej Rychard
08.11.2019

PiS próbuje dokonać podziału cywilizacyjnego. W jego wizji wspólnoty istnieje tylko państwo narodowe i rodzina, nie ma niczego pomiędzy. Są jednak inne sposoby definiowana wspólnoty, a polskie społeczeństwo po 30 latach demokracji nie daje się zredukować do prostych dychotomii – przekonuje profesor Andrzej Rychard w wystąpieniu, które otworzyło konferencję forumIdei Fundacji Batorego „W jakim kraju chcemy żyć?”