blogIdei

Piotr Kosiewski
09.08.2019

Coraz większy niepokój budzi sytuacja w dwóch ważnych warszawskich muzeach: Narodowym oraz Historii Żydów Polskich POLIN. To dwa różne przypadki, jednak w obu kłopoty są wynikiem decyzji podjętych przez ministra kultury Piotra Glińskiego. Na ich przykładzie można też pokazać problemy, jakie wynikają ze sposobu sprawowania władzy przez obecnie rządzących.

Grzegorz Makowski
02.08.2019

Adam Podgórecki, nieżyjący już światowej sławy polski socjolog, ukuł niegdyś pojęcie „kontroli społecznej trzeciego stopnia”. Pod tym tajemniczo brzmiącym terminem kryje się dość prosta myśl: są dwa podstawowe stopnie społecznej kontroli ludzkich zachowań – obyczaje, jakich uczymy się w rodzinie i od ludzi, z którymi łączą nas jakieś relacje (np. zasada, aby być uczciwym), oraz prawo, będące formalnym zapisem konkretnych norm (np. norma zakazująca kradzieży).

Dawid Sześciło
31.07.2019

Jak pogodzić wykluczanie grupy mieszkańców przez radnych z konstytucyjną definicją samorządu jako wspólnoty wszystkich mieszkańców danego terytorium?

Sławomir Nałęcz
23.07.2019

Ostatnie Badanie budżetów gospodarstw domowych GUS przyniosło fatalne wyniki dla polityki społecznej rządu. Dane za 2018 r. pokazują, że program Rodzina 500+ w dłuższej perspektywie przestaje przynosić redukcję biedy i nie przeciwdziała wzrostowi nierówności. Według danych GUS za 2018 r. rozwarstwienie dochodowe wzrosło po raz pierwszy od 7 lat, rozpowszechnienie ubóstwa skrajnego wzrosło po raz pierwszy od lat 4, zaś ubóstwo relatywne wzrosło po raz pierwszy od ponad 10 lat.

Piotr Maciej Kaczyński
19.07.2019

W każdej demokracji po wyborach dochodzi do przetasowań na szczytach władzy. Nie inaczej jest w Unii Europejskiej, demokratycznej wspólnocie państw i obywateli. Obywatele w liczbie ponad 200 milionów gremialnie ruszyli do urn pod koniec maja w wyborach europejskich. Nowy Parlament składa się w 61% z ludzi wybranych po raz pierwszy. 40% składu to kobiety.