blogIdei

Joanna Załuska
26.10.2018

Czy wybory były przejrzyste i sprawniej zorganizowane niż w 2014 roku? Czy tamten chaos uodpornił nas na niedoróbki i dlatego reagujemy spokojniej? Jak sprawdziły się znowelizowane przepisy Kodeksu wyborczego w praktyce? Przyjrzyjmy się faktom.

Grażyna Kopińska
25.10.2018

Od kilku miesięcy Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad programem reform „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo”. W ramach walki z przestępstwami gospodarczymi proponuje się, by za przyjęcie korzyści majątkowej o wartości powyżej miliona złotych groziła kara do 20 lat pozbawienia wolności, a samo przestępstwo zostało uznane za zbrodnię.

Adam Gendźwiłł
23.10.2018

Mamy kolejny przykład pozytywnego wpływu rządów PiS na frekwencję wyborczą. Mobilizacja w wyborach samorządowych wyraźnie większa niż przewidywania oparte o dotychczasowy trend. Choć w danych sondażowych już było widać oznaki mobilizacji wielkomiejskiego elektoratu, dla którego chyba istotne było wysłanie sygnału dla władz centralnych.

Joanna Załuska
19.10.2018

Znajomi pytają jak się zabezpieczyć przed sfałszowaniem głosu. Ktoś usłyszał, że warto wszystkie kratki (poza ta właściwą) posmarować świecą albo podziurawić…

Paweł Marczewski
18.10.2018

Niedawno ukazał się raport fundacji Ordo Iuris pt. „Opieka nad dziećmi do 3. roku życia w Polsce i na świecie. Aspekty prawne, ekonomiczne i społeczne”. W mediach, m.in. w „Do Rzeczy” i „Naszym Dzienniku”, promowane są dane z raportu, według których 85% polskich matek dzieci w wieku 4-36 miesięcy najchętniej powierzyłoby opiekę na dziećmi opiekunce spośród najbliższej rodziny lub przyjaciół, a 52% matek w ogóle nie chce posyłać dzieci do żłobka. Twierdzenie, że większość polskich matek nie chce korzystać z instytucjonalnej opieki, to jednak spore nadużycie.

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]