- AktualnościAktualności
- Dotacje
- Akcje
- Idee
- Fundusze powierzoneFundusze powierzoneDowiedz się więcej o funduszach powierzonych
Propozycje zmian w Kodeksie Wyborczym zwykle przychodzą niedopracowane, spóźnione i nie w porę, bo zainteresowanie polityków prawem wyborczym nieproporcjonalnie wzmaga się przed nadchodzącymi wyborami.
Dzień 9-go grudnia, to ustanowiony przez ONZ w 2003 roku Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji. Podobnie jak światowe dni walki z rakiem, cukrzycą, czy inne tego rodzaju dni, nie służy on raczej świętowaniu, ale przypomnieniu, że takie zjawiska istnieją, są groźne i nie da się ich nigdy w pełni wyeliminować z naszego życia – pisze na #blogIdei Grzegorz Makowski.
Dostęp do informacji o tożsamości beneficjentów rzeczywistych jest kluczowy dla przeciwdziałania korupcji oraz walki z praniem brudnych pieniędzmi. Konsekwencje orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości z 22 listopada 2022 r. mogą stanowić zagrożenie dla tych prowadzenia tych działań – pisze na #blogIdei Krzysztof Izdebski.
Zorganizowana 25 października pod auspicjami niemieckiego kanclerza oraz Komisji Europejskiej berlińska debata na temat odbudowy Ukrainy prezentowana była swego rodzaju jako ekspercki „warsztat”, bez zapowiedzi nowych obietnic finansowych dla Kijowa. Pomimo to, śledząc przebieg dyskusji można mieć poczucie niedosytu – uprawnionego zwłaszcza wówczas, kiedy rozumie się konieczność wypracowania klarownej formuły wsparcia już teraz.
Technologie stały się trwałym, a nawet w niektórych obszarach dominującym, elementem życia publicznego. Ten trend widoczny jest również w Polsce, i co jeszcze ważniejsze – będzie nabierał znaczenia w kolejnych miesiącach. Przed polskim rządem wyzwanie w postaci wdrożenia przepisów dotyczących m.in. aktów o rynkach i usługach cyfrowych (Digital Markets Act, Digital Services Act). Ta ostatnia regulacja jest szczególnie istotna, gdyż bezpośrednio będzie wpływać na wolność debaty w internecie.