- AktualnościAktualności
- Dotacje
- Akcje
- Idee
- Fundusze powierzoneFundusze powierzoneDowiedz się więcej o funduszach powierzonych
Wydany przez Open Society Foundations raport International System Change Compass: The Global Impications of Achieving European Green Deal zwraca uwagę ambitnymi, a jednocześnie realistycznymi z geopolitycznego punktu widzenia założeniami. Przede wszystkim skłania do bliższego przyjrzenia się globalnemu Południu.
W pierwszym odruchu wypada potwierdzić tytułowe pytanie. Z podobnego założenia zdają się również wychodzić autorzy najnowszej nowelizacji ustawy o referendum lokalnym. Przewidzieli oni m.in. obniżenie progów frekwencji wymaganych do uznania ważności referendów, zarówno tych tematycznych, jak i odwoławczych. Jest to jednak droga na skróty i może się okazać, że na jej końcu nie będzie więcej demokracji. Szkoda też, że Senat nie zdecydował się na przeprowadzenie dyskusji o tym, jak te przepisy poprawić i w miejsce zgłoszenia nowych i lepszych propozycji wybrał odrzucenie jej w całości.
Przez lata europejskie elity narzekały na brak angażowania się Stanów Zjednoczonych w wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Prezydent Joe Biden, nie tylko na nowo związał Stany Zjednoczone Umową Paryską, ale też naprawdę dokonał niezwykłego przyspieszenia w przestawianiu amerykańskiej gospodarki na zielone technologie. Przyjęcie za oceanem Inflation Reduction Act (IRA) stworzyło nadzwyczaj dogodne warunki do rozwoju zielonego przemysłu w USA, ale jednocześnie przyprawia o ból głowy europejską klasę polityczną. Teraz zaczęliśmy obawiać się, że aktywność amerykańska wyssie z Unii zielone i innowacyjne pomysły, a może nawet cały innowacyjny przemysł.
Modele generatywne sztucznej inteligencji (AI) to tektoniczna zmiana w krajobrazie technologii, ale też potężne implikacje dla społeczeństwa obywatelskiego. Choć jest szansa, że generatywna AI może przyczynić się do rozwoju technologicznego, a tym samym do rozwiązania licznych problemów, to jednocześnie niesie ona ze sobą zagrożenia, które wymagają poważnej uwagi.
Rok po pełnoskalowej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę i wybuchu spowodowanego przez nią kryzysu wymuszonej migracji ukazał się ważny raport Polska szkoła pomagania, przygotowany przez badaczki i badaczy związanych z Konsorcjum Migracyjnym, w którym zrzeszonych jest szereg organizacji z całej Polski pomagających uchodźcom i migrantom.