- AktualnościAktualności
- Dotacje
- Akcje
- Idee
- Fundusze powierzoneFundusze powierzoneDowiedz się więcej o funduszach powierzonych
Właśnie minęło 15 lat naszego członkostwa w UE, trwa kampania do Europarlamentu. W zgiełku politycznym poraża cisza w jednym temacie – polskich planów i pomysłów na unijną politykę wschodnią. W ostatnich dniach ta cisza wydała się jeszcze bardziej dojmująca, bo właśnie 7 maja, 10 lat temu zainaugurowane zostało Partnerstwo Wschodnie – jedyna unijna polityka zainicjowana przez Polskę i jedyna kojarzona w Unii jednoznacznie z naszym krajem.
Ostatnio Adrian Zandberg, jeden z liderów Partii Razem, wyraził publicznie dezaprobatę dla „absurdalnego prawa wyborczego” i swoją solidarność z odległym ideologicznie Robertem Gwiazdowskim, liderem komitetu Polska Fair Play. Wszystko dlatego, że organizacji Gwiazdowskiego nie udało się zarejestrować list kandydatów do Europarlamentu w całym kraju (zarejestruje je zapewne w 6 z 14 okręgów wyborczych).
Od 2016 w ramach międzynarodowego projektu finansowanego przez Komisję Europejską Fundacja Batorego realizuje pilotaż tzw. Paktu Uczciwości. Jest to narzędzie stworzone przez Transparency International, które ma zwiększać przejrzystość zamówień publicznych i ochronić je przed korupcją, nadużyciami i nieprawidłowościami.
Przedstawiciele władzy centralnej pouczający samorządy o rzekomej bezprawności wypłacania wynagrodzeń strajkującym nauczycielom przypominają rodzica, który przez lata zaniedbuje swoje dzieci, a potem karci je za kiepskie wyniki w szkole i nieposprzątany pokój.
Sejm rozpoczął prace nad zapowiadanym od kilku miesięcy przez posłów klubu Kukiz’15 projektem ustawy, mającym w radykalny sposób załatwić problem korupcji polityków w Polsce. Ostatecznie projekt otrzymał nieco mylący tytuł Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, gdyż poza zmianami w Kodeksie karnym posłowie proponują znaczące nowelizacje w trzech innych ustawach.