blogIdei

Paweł Marczewski
10.04.2019

W poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli i nauczycielek domagających się zwiększenia wynagrodzeń. Postulaty wzrostu płac osób pracujących w oświacie nie są nowe. W kontekście faktu, że w ostatnich sześciu latach ich zarobki przestały choćby zbliżać się do średniej krajowej (i to nie tylko w przypadku nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie, ale i dyplomowanych – dobrze pokazuje to wykres przygotowany przez stronę Neuropa), winą za obecną eskalację konfliktu należy obarczyć stronę rządową.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
09.04.2019

Czy Wielka Brytania wyjdzie z Unii bez umowy? A może Theresa May zdoła jednak przeforsować w Izbie Gmin porozumienie, które wynegocjowała z Unią? Czy będzie jeszcze jedno referendum? A może wybory? Wariantów jest bez liku. Wszystkie one koncentrują się jednak wokół działań lub bezczynności Londynu.

Marta Jaroszewicz
04.04.2019

W niedzielę 31 marca odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich na Ukrainie. Jej zwycięzcą okazał się komik i producent telewizyjny Wołodymyr Zelenski, uzyskując ponad 30% głosów, podczas gdy urzędujący prezydent Petro Poroszenko – niecałe 16%. Wygrana Zelenskiego pokazuje trzy główne, nakładające się na siebie zjawiska.

Michał Kulka-Kowalczyk
27.03.2019

Wyniki badania dostępności narzędzi partycypacji lokalnej w Polsce rzucają nowe światło na przepisy o obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej, które po ubiegłorocznej nowelizacji pojawiły się w ustawie o samorządzie gminnym i weszły w życie wraz z nową kadencją władz samorządowych. Dane pokazują, że chociaż wprowadzone regulacje w znacznej większości gmin poszerzą możliwości wpływania na lokalną politykę przez mieszkanki i mieszkańców, to niestety nie brakuje miejsc, w których zgłoszenie inicjatywy uchwałodawczej będzie trudniejsze niż dotychczas.

Dawid Sześciło
19.03.2019

Każdego roku, na ponad dwustu stronach tekstu bogato ilustrowanego zdjęciami i infografikami, burmistrz Londynu „spowiada się” mieszkańcom i radzie miasta z efektów swojej pracy. Nie jest to wyłącznie zestaw suchych liczb i wskaźników, ale podsumowanie działań, a przede wszystkim efektów w najważniejszych dla mieszkańców obszarach (np. transport publiczny, mieszkania, oświata). Obok informacji, którymi chce się pochwalić burmistrz, w raporcie znajdziemy także wskaźniki i dane, których zamieszczenia zażądali radni. Jeśli chcemy się dowiedzieć, co zmieniło się w mieście w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, od lektury takiego raportu można zacząć.