blogIdei

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
27.09.2019

W czasach monologów, dyskusję uważam, za coś bardzo cennego. Dlatego dziękuję Dominice Wielowieyskiej za polemikę. W moim przekonaniu istotą naszego sporu jest to, jak powinien wyglądać stosunek między politykiem a obywatelami.

Dawid Sześciło
11.09.2019

Skoro już w kampanii wyborczej pojawił się temat ochrony zdrowia, to od walczących o głosy ugrupowań oczekiwałbym odpowiedzi na trzy zasadnicze pytania. Jak przebudować źle zaprojektowane instytucje? Skąd wziąć dodatkowych 50 miliardów złotych rocznie na zdrowie? Wreszcie, jak zwiększyć o co najmniej 50 tysięcy liczbę lekarzy? Jak dotychczas, wszystkie partie migają się od odpowiedzi.

Zofia Lutkiewicz
06.09.2019

W raporcie powstałym po wizycie przedstawicieli OBWE/ODIHR w Polsce organizacja rekomenduje wysłanie na zbliżające się wybory parlamentarne większej niż zazwyczaj misji obserwacyjnej. Czy to oznacza, że istnieje ryzyko, iż wybory zostaną sfałszowane?

Tomasz Pietrzykowski
03.09.2019

Sprawa hejtu zorganizowanego przez grupę sędziów bliskich ścisłemu kierownictwu Ministerstwa Sprawiedliwości ma co najmniej dwa wymiary. Pierwszy jest stosunkowo jasny i w pewnym sensie banalny. To wymiar oceny etycznej i prawnej działań osób piastujących funkcję sędziego, które potajemnie zaangażowane były w organizację i prowadzenie kampanii oczerniania, obrażania i dezawuowania innych sędziów, krytycznych wobec działań podejmowanych przez rząd wobec sądownictwa.

Szymon Ananicz
20.08.2019

Zmiany zachodzące w prokuraturze od 2016 roku, czyli od włączenia jej w struktury władzy wykonawczej, przyciągają znacznie mniej uwagi mediów, organizacji obywatelskich i opinii publicznej niż kryzys sądowniczy i konstytucyjny. Nie wolno jednak zapominać o prokuraturze, jest ona bowiem integralną częścią systemu państwa prawa.