blogIdei

Edwin Bendyk
02.11.2020

Rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji z dnia 22 października popchnęło Polskę w nieznanym kierunku. Orzekał skład złożony z konkretnych osób, ale decyzję polityczną podjął Jarosław Kaczyński. Nikt nie mógł mieć wątpliwości, że wybuchną społeczne protesty, zaskoczyć jedynie mogły ich zasięg i skala. Próba zaostrzenia prawa antyaborcyjnego w 2016 r stała się przyczyną wielkiej mobilizacji kobiet w obronie godności oraz swoich praw jako przynależnych do podstawowych praw człowieka i obywatela. Ich protest zyskał szerokie społeczne poparcie.

Edwin Bendyk
27.10.2020

Polki i Polacy tłumnie wyszli protestować przeciwko rozstrzygnięciu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dopuszczalności aborcji. Protestują nie tylko przeciwko zakwestionowaniu podstawowych praw człowieka, złamaniu zasad praworządności, ale także przeciwko prowokacji politycznej. Bo tak należy określić próbę rozstrzygnięcia kwestii aborcji w sytuacji narastającego kryzysu zdrowotnego i społecznego.

Andrzej Zybała
13.10.2020

Koalicja rządząca zrekonstruowała swój rząd. Zasięg zmian jest duży, a konsekwencje mogą być poważne. Widać więcej ryzyk niż szans na lepsze funkcjonowanie władzy centralnej. Rekonstrukcja wygląda bardziej na bawienie się urzędami, czy żonglowanie nimi niż ich formowanie zgodnie z wiedzą o działaniu instytucji państwa. Koalicja nie posiada dorobku intelektualnego w tym zakresie.

Szymon Ananicz
09.10.2020

W świetle międzynarodowych standardów tym, co odróżnia prawdziwego rzecznika praw obywatelskich od kogoś, kto pełni tę funkcję tylko nominalnie, jest przede wszystkim niezależność od władzy. Dziś stawką jest nie tylko to, kto obejmie urząd po Adamie Bodnarze – choć to bardzo ważne – ale również to, czy instytucja RPO zachowa swoją niezależność, a zatem czy będzie w stanie realizować powierzoną jej misję ochrony naszych praw.

Paweł Zerka
28.09.2020

Rządy Francji i Polski toczą spór o wartości i politykę zagraniczną. Ale obie strony mogą spróbować odbudować relacje wzajemne. Lutowa wizyta Macrona nie mogła skorygować rozbieżności między Paryżem a Warszawą w głównych punktach unijnej agendy – od klimatu, przez integrację obronną, po politykę wobec Rosji.