blogIdei

Karolina Szymańska
28.01.2021

Transparency International opublikowała wyniki Indeksu Percepcji Korupcji (Corruption Perception Indeks – CPI) za rok 2020. Dwadzieścia dwa kraje, w tym Polska, pogorszyły swoje notowania. W ten sposób znaleźliśmy się w gronie takich państw jak Bośnia i Hercegowina, Gwatemala, Liban, Malawi, Malta.

Dawid Sześciło
25.01.2021

Czy moja gmina ma szansę na dotację z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych? Patrząc na wyniki podziału tych środków dokonanego w połowie grudnia okazuje się, że tak, ale pod jednym z trzech warunków: (1) moja gmina leży w okręgu wyborczym Premiera; (2) w moim mieście rządzi prezydent z PiS; (3) moja gmina i województwo głosuje w wyborach na rządzący obóz. Najlepiej jeśli wszystkie warunki spełnione są łącznie.

Ryszard Łuczyn
22.01.2021

Gdy 22 października minionego roku Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej ogłaszał wyrok w sprawie przepisu pozwalającego na aborcję ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu, jego przewodnicząca prawdopodobnie nie spodziewała się, że wywoła jeden z największych – a przypuszczalnie nawet największy – bunt w III RP. Demonstracje, jakie wybuchły mimo pandemii, były ogromne, odbywały się nawet w małych ośrodkach i zaangażowały szeroką rzeszę młodych osób. To właśnie na udziale najmłodszych wyborców (a także osób niemających jeszcze prawa wyborczego) w manifestacjach i ich wizji społeczeństwa skoncentrowała się debata „Młodzi i protest” w Fundacji Batorego, której większość uczestników stanowili sami protestujący.

Edwin Bendyk
21.01.2021

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka na posiedzeniu 19 stycznia br. rekomendowała na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich Piotr Wawrzyka, kandydata zgłoszonego przez Prawo i Sprawiedliwość. Głosowało za nim 14 posłów i posłanek, przeciwko było10. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, kandydująca po raz trzeci i po raz pierwszy w sytuacji, kiedy mogła skonfrontować się z innymi ubiegającymi o stanowisko RPO, uzyskała 10 głosów poparcia przeciwko 14 odrzucającym jej kandydaturę. Trzeci kandydat, Robert Gwiazdowski, zgłoszony przez Konfederację i Polskie Stronnictwo Ludowe, zyskał zaledwie jeden głos poparcia.

Tomasz Polak
07.01.2021

Kościół w Polsce zawsze panował nad wyobraźnią zbiorową tylko pośrednio i stosunkowo słabo. Działał nie tyle docierając do źródeł tej wyobraźni, przez tworzenie i proponowanie idei i rozwiązań, symboli i wyzwań politycznych, ile raczej przez tworzenie dla tej wyobraźni środowiska, które owszem, kształtowało ją, ale zarazem ograniczało jej rozwój. Jak wiemy, organizacja zbiorowej wyobraźni to złożona sprawa. Jeśli chodzi o kościelne kształtowanie polskiej wyobraźni zbiorowej, to rozgrywa się ono na czterech planach.