- AktualnościAktualności
- Dotacje
- Akcje
- Idee
- Fundusze powierzoneFundusze powierzoneDowiedz się więcej o funduszach powierzonych
Gdy 22 października minionego roku Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej ogłaszał wyrok w sprawie przepisu pozwalającego na aborcję ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu, jego przewodnicząca prawdopodobnie nie spodziewała się, że wywoła jeden z największych – a przypuszczalnie nawet największy – bunt w III RP. Demonstracje, jakie wybuchły mimo pandemii, były ogromne, odbywały się nawet w małych ośrodkach i zaangażowały szeroką rzeszę młodych osób. To właśnie na udziale najmłodszych wyborców (a także osób niemających jeszcze prawa wyborczego) w manifestacjach i ich wizji społeczeństwa skoncentrowała się debata „Młodzi i protest” w Fundacji Batorego, której większość uczestników stanowili sami protestujący.
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka na posiedzeniu 19 stycznia br. rekomendowała na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich Piotr Wawrzyka, kandydata zgłoszonego przez Prawo i Sprawiedliwość. Głosowało za nim 14 posłów i posłanek, przeciwko było10. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, kandydująca po raz trzeci i po raz pierwszy w sytuacji, kiedy mogła skonfrontować się z innymi ubiegającymi o stanowisko RPO, uzyskała 10 głosów poparcia przeciwko 14 odrzucającym jej kandydaturę. Trzeci kandydat, Robert Gwiazdowski, zgłoszony przez Konfederację i Polskie Stronnictwo Ludowe, zyskał zaledwie jeden głos poparcia.
Kościół w Polsce zawsze panował nad wyobraźnią zbiorową tylko pośrednio i stosunkowo słabo. Działał nie tyle docierając do źródeł tej wyobraźni, przez tworzenie i proponowanie idei i rozwiązań, symboli i wyzwań politycznych, ile raczej przez tworzenie dla tej wyobraźni środowiska, które owszem, kształtowało ją, ale zarazem ograniczało jej rozwój. Jak wiemy, organizacja zbiorowej wyobraźni to złożona sprawa. Jeśli chodzi o kościelne kształtowanie polskiej wyobraźni zbiorowej, to rozgrywa się ono na czterech planach.
Po wielu miesiącach rozmów – i kilku latach prób – węgierska opozycja ogłosiła wspólny start w wyborach parlamentarnych wiosną 2022 r. Przywódcy sześciu partii zapowiedzieli 20 grudnia 2020 r. wystawienie wspólnych kandydatów w okręgach jednomandatowych i jednej listy partyjnej (na Węgrzech obowiązuje bowiem mieszana, większościowo-proporcjonalna ordynacja wyborcza).
Odrzucenie pomocy z Unii Europejskiej na walkę ze skutkami pandemii może przynieść korzyść wyłącznie władzy i jej poplecznikom. Rządową alternatywą dla przedsiębiorców na skraju zapaści ma być kolejny centralny fundusz dysponujący promilem środków, które możemy otrzymać od Unii. Zarządzany w stylu obecnej władzy, czyli niepoddający się demokratycznej kontroli, istniejący po to, aby karmić zblatowanych z rządzącą partią działaczy i ich rodziny.