blogIdei

Piotr Buras
12.11.2021

W kryzysie migracyjnym najwięcej mówi się o granicy wschodniej, jej obronie i umocnieniu. Ale dla przyszłości Polski nie mniej istotna będzie także inna granica, której przesuwanie się jest już widocznym skutkiem trwającego od trzech miesięcy napięcia. Chodzi o granicę etyczną oddzielającą obszar tego, co społecznie akceptowalne i uważane za przyzwoite, od sfery, która obejmuje działania w powszechnym mniemaniu godne potępienia i niegodziwe. Miejsce, w którym ta niewidoczna granica przebiega, wyznacza wartość fundamentalną dla współżycia społecznego. Stanowi ono kompas, bez którego skazani bylibyśmy na niebezpieczny dryf. Wiele wskazuje na to, że kryzys migracyjny staje się silnym katalizatorem takiego dryfu.

Dawid Sześciło
10.11.2021

Do pytań o brak symbolicznych aktów pamięci i żałoby trzeba dopisać pytanie o deficyt odpowiedzialności i rozliczalności publicznej tych, którzy podejmowali (a częściej nie podejmowali) decyzji o strategii i taktyce walki z pandemią.

Edwin Bendyk
02.11.2021

Do Europy – tak, ale razem z naszymi umarłymi, pisała Maria Janion. Uczona nie mogła przewidzieć, że gdy już do tej Europy wrócimy, zabierając zgodnie z poleceniem zmarłych, nie zapominając nawet o trumnach Dmowskiego i Piłsudskiego, stanie się z nami coś niezwykłego, wymagającego poważnego namysłu. Pandemia Covid-19 dotknęła cały świat, wiele już napisano, jak społeczeństwa walczyły z zagrożeniem w kolejnych falach. Dlaczego to właśnie Lombardia, najbogatszy region Włoch, ucierpiał najbardziej? Skąd nieporadność Brytyjczyków? Chaos w Stanach Zjednoczonych? Wyluzowanie Szwedów?

Olga Napiontek
26.10.2021

Samorządność młodych ludzi, podobnie jak w przypadku dorosłych jest wciąż zadaniem. Choć w ostatnich 30 latach sporo zrobiliśmy, nadal mamy wiele przed sobą, zarówno jeśli chodzi o szukanie adekwatnych form partycypacji młodych ludzi jak i jeśli chodzi o zasięg, czyli dawanie jak najszerszej grupie młodych ludzi okazji do współtworzenia rzeczywistości wokół nich, czy na poziomie, szkoły dzielnicy, gminy itp.

Grzegorz Makowski
21.10.2021

Tak zwana „ustawa antykorupcyjna”, jedna z inicjatyw legislacyjnych, za którą Jarosław Kaczyński kupił sobie poparcie od Pawła Kukiza, czeka już tylko na podpis prezydenta. Od pierwszego, autorskiego projektu posłów Kukiza, do wersji ostatecznie uchwalonej przez sejm, przeszła ona pewną ewolucję. Mimo to dalej zasługuje na krytykę. Skoro jednak najprawdopodobniej znajdzie się już w obiegu prawnym, to opisując tę ustawę warto zacząć o wskazania jej nielicznych zalet.