blogIdei

Paweł Swianiewicz
10.12.2021

Kryzys ekonomiczny wywołany przez pandemię dotknął również samorządy. W odpowiedzi na trudności finansowe tną inwestycje lub zadłużają się. Gminy najmocniej dotknięte trudnościami nie mają natomiast co liczyć na pomoc rządu – większość spośród tych miast, w których dochody własne spadały najszybciej, nie otrzymała w ogóle żadnego wsparcia z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Edwin Bendyk, Piotr Kosiewski
07.12.2021

MKiDN ma prawo kształtować politykę personalną w podległych sobie instytucjach kultury, ale nominowanie na dyrektora Zachęty osoby bez doświadczenia zarządczego i znaczących osiągnięć w przygotowywaniu wystaw nie gwarantuje zmiany na lepsze. Gwarancją rozwoju tej wzorcotwórczej instytucji kultury polskiej byłby konkurs na stanowisko dyrektorskie, przeprowadzony w sposób wiarygodny i przejrzysty, najlepiej z międzynarodowym udziałem.

Urszula Schwarzenberg-Czerny
30.11.2021

Fundacja Batorego od jakiegoś czasu inicjuje w Polsce rozmowy dotyczące idei połączenia zielonej transformacji z demokracją. Czy do takiego rozwiązania świadomie dąży też spolaryzowana scena polityczna?

Krzysztof Izdebski
25.11.2021

Trybunał Konstytucyjny zajął się dzisiaj oceną, czy ujawnianie informacji o majątku osób powiązanych rodzinnie z wybranymi urzędnikami jest zgodne z Konstytucją (Kp 2/19). Spór jest na pewno ciekawy, a kwestionowane rozwiązania dyskusyjne, ale ważne by nie umknęły nam prawdziwe problemy z polskim systemem oświadczeń majątkowych. Nie odpowiada na nie ani kwestionowana przez Prezydenta ustawa, ani jego wniosek skierowany do Trybunału Julii Przyłębskiej.

Edwin Bendyk
22.11.2021

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej od tygodni budzi emocje społeczne i nie tylko w Polsce przyciąga uwagę opinii publicznej. Docierające z pogranicza informacje mają szczątkowy charakter, bo parlament na wniosek rządu wprowadził we wrześniu stan wyjątkowy na obszarze przyległym do granicy. Jednym z obostrzeń wynikającym z przepisów o stanie nadzwyczajnym jest zakaz przebywania na terenie jego obowiązywania osób niezamieszkałych, w tym także przedstawicieli mediów. W rezultacie dochodzi do paradoksalnej sytuacji, kiedy dziennikarze realizując swą misję korzystają z dostępu do granicy umożliwianego – w ograniczonym zakresie – przez stronę białoruską.