- AktualnościAktualności
- Dotacje
- Akcje
- Idee
- Fundusze powierzoneFundusze powierzoneDowiedz się więcej o funduszach powierzonych
Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach, czyli COP24 – Konferencja Stron Ramowej Konwencji ds. Zmian Klimatycznych ONZ zakończył się politycznym sukcesem. 196 państw-stron Konwencji jednomyślnie przyjęło Pakiet Katowicki (zwany także Paris Rulebook), 130-stronicowy dokument określający sposób wdrażania Porozumienia Paryskiego z 2015 r. To niezbędny i kluczowy krok, by Porozumienie weszło w życie w 2020 r.
Nowoczesna polityka społeczna w samorządzie to nie tylko pomoc dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej czy osobistej, ale także dobra edukacja, polityka mieszkaniowa czy ochrona zdrowia, z której mogą korzystać wszyscy mieszkańcy.
Przyspieszyły prace nad projektem unijnej dyrektywy, która pomoże osobom posiadającym informacje o nadużyciach w miejscu pracy przełamać strach przed ich ujawnieniem. Tymczasem Polska nadal znajduje się w ogonie krajów członkowskich UE pod względem standardów ochrony sygnalistów (ang. whistleblowers).
Katowice, czyli Paryż 2.0. Nie chodzi w tym przypadku o uznanie transformacji stolicy Górnego Śląska z miasta węgla do miasta kultury, tylko o podkreślenie znaczenia Szczytu klimatycznego ONZ, czyli Konferencji Stron Ramowej Konwencji ONZ ds. Zmian Klimatycznych (UNFCCC) COP24, który wystartował 2 grudnia i potrwa do połowy miesiąca. Głównym celem katowickiego spotkania jest przyjęcie Paris Rulebook, czyli ustaleń dotyczących wdrażania Porozumienia Paryskiego przyjętego w 2015 r. To niezbędne, by Porozumienie weszło w życie w 2020 r.
W wyborach sejmikowych 2014 padło ponad 18% głosów nieważnych (2 mln 500 tys.). W tym roku ta liczba spadła poniżej 7% (1 mln 100 tys.). To wielki sukces. Nie zmarnowały się głosy tysięcy obywateli i mniej było podejrzeń co do samego wyniku wyborów. Jak to się stało? Wystarczyło zmienić wzór karty do głosowania.