- AktualnościAktualności
- Dotacje
- Akcje
- Idee
- Fundusze powierzoneFundusze powierzoneDowiedz się więcej o funduszach powierzonych
Monitoring wyborów – działania w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór. W okresie wyborczym prowadziliśmy akcje obserwacyjne procesu wyborczego. Sprawdzaliśmy: przygotowanie i organizacje wyborów, finansowanie kampanii przez komitety wyborcze, prezentowanie kandydatów w mediach publicznych, przebieg głosowania w dniu wyborów. Analizowaliśmy również wyniki wyborów.
Odpowiedzialne Państwo – działania na rzecz zwiększenia przejrzystości życia publicznego, ograniczenia ryzyk korupcji, nepotyzmu i kumoterstwa związanych z występowaniem konfliktu interesów w życiu publicznym, monitorowanie i analiza procesów i wydarzeń, które wpływają na rzetelność życia publicznego oraz promocja idei otwartych, odpowiedzialnych rządów. Program działał w latach 2013-2018.
Otwarta Europa – działania na rzecz przełamywania negatywnych stereotypów pomiędzy Polakami a sąsiadami, inicjowanie debaty o strategicznych interesach naszego kraju na arenie międzynarodowej, prezentowanie głosu niezależnych polskich ekspertów w UE, popularyzacja wiedzy o powiązaniach międzynarodowych Polski i ich znaczeniu dla naszego dobrobytu i bezpieczeństwa. Program działał w latach 2010-2018.
Pracownia Samorządowa – Fundacji Batorego była ogólnopolskim przedsięwzięciem realizowanym w latach 2019 – 2023. Uczestnikami byli samorządowcy pełniący funkcje: radnej/radnego, wójciny/wójta, burmistrzyni/burmistrza lub prezydentki/prezydenta miasta, których łączyła gotowość do współpracy z mieszkańcami i do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań dla lokalnych problemów.
Przeciw korupcji – działania na rzecz przeciwdziałania korupcji i zwiększania przejrzystości w życiu publicznym, monitoring poczynań władz i partii politycznych pod kątem przestrzegania przepisów antykorupcyjnych oraz standardów przejrzystości, badanie przejrzystości finansowania kampanii wyborczych, obserwacja procesu stanowienia prawa. Program działał w latach 2000-2012.
Regionalny Program Przeciwdziałania Uzależnieniom – wspieranie współpracy i wymiany doświadczeń w dziedzinie terapii alkoholizmu i narkomanii w krajach Europy Wschodniej i dawnego ZSRR.
Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy – program prowadzony w latach 2019-2024 ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy norweskich i Funduszy EOG) mający na celu wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego, aktywności obywatelskiej oraz upodmiotowienie grup zagrożonych wykluczeniem.
Dotacje na pomoc pomagającym – program prowadzony w latach 2020-2024 oferujący wsparcie organizacjom społecznym niosącym pomoc uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej oraz osobom przebywającym w ośrodkach dla cudzoziemców na terenie Polski.
Dla Białorusi – program prowadzony w latach 2013-2023 oferujący dotacje białoruskim organizacjom społecznym.
Młodzieżowy Fundusz Klimatyczny – fundusz prowadzony w latach 2021-2022, oferujący wsparcie lokalnym grupom nieformalnym działającym na rzecz ochrony klimatu. Fundusz skierowany był do młodych aktywistek i aktywistów klimatycznych, szczególnie z mniejszych miast i miejscowości.
Fundusz Praw Kobiet – fundusz prowadzony w latach 2020-2021, utworzony po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020, ograniczającym prawo kobiet do aborcji w przypadku zagrożenia zdrowia kobiet. Oferowaliśmy w nim wsparcie organizacjom społecznym działającym na rzecz ochrony i realizacji praw kobiet, w tym szczególnie praw reprodukcyjnych, prawa do antykoncepcji, badań prenatalnych i legalnej aborcji.
Fundusz Solidarnościowy Działaj Dalej – program prowadzony w 2020 roku, uruchomiony w odpowiedzi na wyzwania i problemy związane z pandemią koronawirusa. Oferowaliśmy w nim wsparcie finansowe dla organizacji społecznych, które prowadzą działania w obszarach priorytetowych Fundacji: ochrony praw człowieka i równego traktowania, w tym szczególnie praw kobiet i mniejszości, przestrzegania praworządności, jawności i przejrzystości w życiu publicznym, ochrony środowiska i ochrony praw zwierząt.
Demokracja w Działaniu – program prowadzony w latach 2010-2013 i 2016-2019 (z przerwą na program Obywatele dla Demokracji), w którym wspieraliśmy działania organizacji społecznych, które zajmują się ochroną praw człowieka, przeciwstawiają się wszelkim formom dyskryminacji i wykluczenia, stoją na straży przestrzegania zasad demokratycznego państwa prawa, kontrolują funkcjonowanie instytucji publicznych, działają na rzecz ochrony środowiska i ochrony praw zwierząt.
Obywatele dla Demokracji – program prowadzony w latach 2013-2017 w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. Funduszy EOG), przeznaczonych m.in. na programy adresowane do organizacji pozarządowych, których celem było: wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, zwiększenie udziału organizacji pozarządowych w budowaniu sprawiedliwości społecznej, demokracji i zrównoważonego rozwoju.
Równe Szanse – program prowadzony w latach 2001-2017 oferujący dotacje dla organizacji pozarządowych, które prowadzą lokalne programy stypendialne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, pochodzących z niezamożnych środowisk, szczególnie z mniejszych miejscowości.
Koalicje Obywatelskie – program prowadzony w latach 2008-2013 roku służący wzmocnieniu koalicji organizacji pozarządowych, które podejmowały się rzecznictwa interesów społeczeństwa obywatelskiego i wpływania na kształt polityki władz publicznych na poziomie krajowym i europejskim.
Wschód-Wschód – program funkcjonujący w Polsce w latach 1991-2012 oferujący dotacje na projekty współpracy międzynarodowej w krajach Europy Wschodniej, Azji Centralnej i Kaukazu.
Kolorowa Akademia – program prowadzony w latach 2003-2012 oferujący dotacje dla organizacji pozarządowych na projekty ułatwiające dzieciom niepełnosprawnym z małych miejscowości zdobywanie wiedzy i umiejętności oraz na działania umożliwiające im udział w zajęciach kulturalnych i artystycznych.
Edukacja Prawna – konkurs dotacyjny prowadzony w latach 2007-2009 na projekty zapewniające większy dostęp obywateli do pomocy prawnej i wymiaru sprawiedliwości.
Działania Strażnicze – program działający w latach 2007-2009 oferujący dotacje na upowszechnienie mechanizmów obywatelskiego nadzoru nad funkcjonowaniem instytucji publicznych i instytucji zaufania publicznego.
Instytucje Obywatelskie – dotacje instytucjonalne przyznane w roku 2008 i 2009 organizacjom pozarządowym.
Partnerstwo Inicjatyw Społecznych – program realizowany w latach 2004-2010 oferujący dotacje na trójstronne projekty współpracy podejmowane przez organizacje z Niemiec i Polski oraz Ukrainy, Białorusi i Obwodu Kaliningradzkiego.
Memoria – program realizowany w latach 2007-2009 oferujący dotacje na projekty dotyczące pracy wolontariackiej na rzecz wspólnego dziedzictwa kulturowego krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Inicjatywy Obywatelskie w Europie Wschodniej – program prowadzony w latach 2003-2009 oferujący dotacje dla białoruskich i ukraińskich organizacji pozarządowych.
Fundusz Stypendialny Grupy Pracuj – utworzony w 2015 roku w ramach umowy z Grupą Pracuj. Fundusz udzielał pomocy stypendialnej absolwentom i absolwentkom szkół średnich, zakwalifikowanym na pierwszy rok studiów dziennych w państwowych uczelniach wyższych na wydziałach związanych z informatyką i nowymi technologiami. Ostatnie stypendia z Funduszu wypłacone były w 2024 roku. Obecnie Fundusz prowadzi Fundacja Dobra Sieć.
Fundusz Janiny i Tomasza Maczugów – utworzony w 2012 roku z darowizny małżeństwa Janiny i Tomasza Maczugów w celu wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży szkolnej z Wadowic i Nowego Sącza. Ostatnie stypendia z Funduszu wypłacone były w 2024 roku.
Fundusz im. Joanny i Stanisława Renowickich – utworzony w 2021 roku z darowizny Joanny Renowickiej oferował stypendia na I i II rok stacjonarnych studiów magisterskich dla studentów matematyki Uniwersytetu Warszawskiego, oraz dla studentów astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ostatnie stypendia z Funduszu wypłacone były w 2024 roku.
Fundusz im. Iwony Winiarskiej-Feleszko – utworzony w roku 2008 przez przyjaciół i rodzinę tragicznie zmarłej prawniczki Iwony Winiarskiej-Feleszko w celu wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży szkolnej z niezamożnych środowisk z mniejszych miejscowości. Ostatnie stypendia z Funduszu wypłacone były w 2024 roku.
Fundusz im. Olgi Kersten-Matwin – utworzony w 2021 roku z darowizny rodziny Olgi Kersten-Matwin, psycholożki i psychoterapeutki, specjalizującej się w pomocy psychoterapeutycznej dla osób z doświadczeniem traumy i stresu pourazowego oraz wsparciu osób pomagających uchodźcom i migrantom z rejonów konfliktu. Fundusz zakończył działalność w 2023 roku.
Fundusz im. Staszka Jonczyka „Śpiewaj” – utworzony w 2011 roku przez rodzinę tragicznie zmarłego Staszka Jonczyka, pasjonata muzyki chóralnej, członka Chóru Gregorianum w celu wspierania amatorskiego ruchu chóralnego w województwie mazowieckim. Fundusz zakończył działalność w 2023 roku.
Fundusz Rodziny Gavellów – utworzony w 2010 roku z darowizny Fundacji Quo Vadis z USA, oferował dotacje dla organizacji prowadzących lokalne programy stypendialne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, pochodzących z niezamożnych środowisk i z mniejszych miejscowości w województwie świętokrzyskim. Fundusz zakończył działalność w 2019 roku.
Fundusz im. Wandy i Jadwigi Chruściel – utworzony w 2015 roku z darowizny Jadwigi Chruściel, córki Antoniego Chruściela ps. „Monter” – dowódcy Powstania Warszawskiego finansował stypendia dla wyróżniających się w nauce uczniów i absolwentów Zespołu Szkół im. gen. Antoniego Chruściela ps. „Monter” w rodzinnej miejscowości patrona szkoły – Gniewczynie Łańcuckiej. Fundusz zakończył działalność w 2022 roku.