Fundusz im. Beaty Pawlak

Nagroda 2022

Laureatem Nagrody im. Beaty Pawlak w 2022 roku został:

Konstanty Gebert za książkę „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło” (Wydawnictwo Agora, Warszawa 2022), w której analizuje ludobójstwa z ostatnich 120 lat: wymordowanie przez cesarskie Niemcy rdzennych mieszkańców Namibii, ludobójstwo dokonane przez Turków na Ormianach, zbrodnie popełniane przez Czerwonych Khmerów w Kambodży, ludobójstwa w Rwandzie i byłej Jugosławii, a także tępienie Ujgurów w Chinach. Analizuje źródła i konsekwencje tych zbrodni.

Konstanty Gebert podczas wręczenia Nagrody im. Beaty Pawlak 2022

Nominowani byli także:

  • Wojciech Rogacin za książkę „Zełenski. Biografia” opisującą, jak z aktora i popularnego komika Wołodymyr Zełenski przeobraził się w prezydenta i szanowanego przywódcę swego kraju (wyd. Wielka Litera)
  • Katarzyna Surmiak-Domańska za książkę „Czystka”, która opowiada historię rodziny autorki i przedstawia życie na Kresach – od przedwojennej wielokulturowości, przez wojnę i rzeź wołyńsko-galicyjską, aż po zniszczenie tamtego świata (Wydawnictwo Czarne)
  • Ilona Wiśniewska za książkę „Migot. Z krańca Grenlandii”, opowieść o życiu w położonych najbardziej na północ osadach Grenlandii: Qaanaaq i Siorapaluk (Wydawnictwo Czarne)
  • Ludwika Włodek za książkę „Buntowniczki z Afganistanu”, która opowiada o walce Afganek o niezależność i o wysiłku, jaki musiały włożyć w to, aby stać się znanymi polityczkami, artystkami i działaczkami, Wydawnictwo W.A.B.

Wręczenie Nagrody im. Beaty Pawlak 2022. Od lewej: Wojciech Rogacin, Katarzyna Surmiak-Domańska, Ludwika Włodek, Konstanty Gebert, Adam Szostkiewicz, Edwin Bendyk


Laureata poznaliśmy 16 listopada 2022. Wręczeniu Nagrody towarzyszyła debata „Wojna, która nas (nie) zmienia”.


O książkach mówią autorzy: