News
see all
Publications
cover
Stanowisko w sprawie przedłużenia kadencji RPO

Publikujemy Stanowisko Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego dotyczące wniosku grupy posłów do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich.

cover
ArkA nr 60

Jubileuszowe wydanie czasopisma ARKA wydawanego przez Regionalny Program Przeciwdziałania Uzależnieniom działający przy Fundacji Batorego.

program: Regionalny Program Przeciwdziałania Uzależnieniom
cover
Służba cywilna dziś i jutro
 • Robert Sobiech
 • and others

Robert Sobiech i Jacek Kozłowski wskazują na najistotniejsze wyzwania, przed którymi stoi służba cywilna w Polsce oraz przedstawiają propozycję reformy całej administracji rządowej.

program: forumIdei
cover
Bojkot majowych wyborów prezydenckich i jego uzasadnienia
 • Jacek Raciborski

Wezwania opozycji do bojkotu wyborów korespondencyjnych miały bardzo dobre uzasadnienia, zarówno etyczne jak i prawno-polityczne – pisze prof. Jacek Raciborski w najnowszym komentarzu dla forumIdei.

program: forumIdei
cover
Dwa Mazowsza – cui bono?
 • Marta Lackowska

Profesor Marta Lackowska ocenia pomysł podziału województwa mazowieckiego, do którego po raz szósty wraca Prawo i Sprawiedliwość. Korzyści podawane jako efekty tego podziału można osiągnąć i bez niego, oszczędzając istotnych kosztów organizacyjnych, administracyjnych i finansowych.

cover
Epidemia nieufności. Zaufanie społeczne w czasie kryzysu zdrowotnego
 • Paweł Marczewski

Jak poziom zaufania społecznego w Polsce przełożył się na zachowania obywateli w czasie pandemii? Jak sama pandemia wpłynęła na zaufanie społeczne? Czy wychodząc z kryzysu popadniemy w błędne koło nieufności? Paweł Marczewski analizuje wyniki badań zaufania społecznego w stanie pandemii.

program: forumIdei
cover
Pieniądze za praworządność: czy na pewno?
 • Szymon Ananicz

Przyjmując plan budżetu UE na lata 2021-2027 oraz program odbudowy po kryzysie COVID-19, rządy państw członkowskich po raz pierwszy zdecydowały, że wypłaty powinny być uzależnione od przestrzegania zasad praworządności.

cover
Format 17+1: mniej niż suma części
 • Alicja Bachulska

Zaangażowanie Polski we współpracę z Chinami w ramach formatu 17+1 (międzynarodowej inicjatywy władz w Pekinie mającej na celu usprawnienie współpracy politycznej i gospodarczej z państwami Europy Środkowo-Wschodniej) nie spełniło nadziei pokładanych w tym projekcie.

cover
Niezmienne pryncypia, czyli o doktrynie polskiej polityki wschodniej
 • Wojciech Konończuk

Co jakiś czas powracają głosy wzywające do rewizji polskiej polityki wschodniej i uznające, że błędem było oparcie jej na tzw. doktrynie Giedroycia–Mieroszewskiego. Podobne myślenie bazuje na głębokim niezrozumieniu istoty tej doktryny – pisze Wojciech Konończuk.

program: forumIdei
cover
Głosowanie korespondencyjne za granicą – wnioski praktyczne
 • Magdalena Wrzalik

Doświadczenia pierwszej tury wyborów prezydenckich pokazują, że aktualnie obowiązujące uregulowania dotyczące głosowania poza krajem nie są w pełni dostosowane do obecnej rzeczywistości – pisze w analizie Magdalena Wrzalik.

program: forumIdei
cover
Co pierwsza tura wyborów może nam powiedzieć o drugiej?
 • Adam Gendźwiłł

O tym, jaka będzie frekwencja, kto spośród zawiedzionych wyborców zostanie w domu lub odda głos nieważny, a kogo uda się zmobilizować oraz jakie są „drugie preferencje” wyborców, którzy oddali swoje głosy na kandydatów innych niż Duda i Trzaskowski – pisze w analizie dr Adam Gendźwiłł.

program: forumIdei
cover
Komentarz: Jak pandemia zmieni Unię?
 • Szymon Ananicz

Pandemia COVID-19 stała się impulsem do istotnych przewartościowań w architekturze Unii Europejskiej. Przyjęte już i planowane rozwiązania – przede wszystkim plan przeciwdziałania recesji gospodarczej, ale także rozwój w dziedzinie ochrony zdrowia – mogą doprowadzić do wzmocnienia podmiotowości politycznej i gospodarczej Wspólnoty.

program: forumIdei
cover
Komentarz: Samorząd i wybory
 • Edwin Bendyk

Nieoczekiwanie na pierwszej linii politycznego frontu znalazł się samorząd. Kryzys wywołany pandemią i wybory prezydenckie organizowane w roku trzydziestolecia polskiej samorządności stały się okazją do wielkiego testu zarówno siły Polski lokalnej, jak i politycznej atrakcyjności projektu odwołującego się do tej siły.

cover
Komentarz: Wybory prezydenckie – ryzykowne zmiany
 • Magdalena Wrzalik

Ustawa z 2 czerwca 2020 o zasadach organizacji wyborów ma siedem poważnych wad.

program: forumIdei
cover
Samorząd–centrum Bilans po trzydziestu latach od odrodzenia się samorządu i pięciu latach nowego centralizmu
 • Dawid Sześciło
program: forumIdei
cover
Komentarz: Nowelizacja budżetu UE – ocena i perspektywy
 • Agnieszka Smoleńska
 • and others

Ogłoszona w maju 2020 roku propozycja nowego budżetu Unii Europejskiej ma doniosłe znaczenie nie tylko gospodarcze, lecz także polityczne. Przełomowym elementem propozycji jest sfinansowanie części dotacji i pożyczek ze wspólnego długu, który wyemituje Unia.

program: forumIdei
cover
Stanowisko w sprawie wyborów prezydenckich 28 czerwca
cover
ArkA nr 59
program: Regionalny Program Przeciwdziałania Uzależnieniom
cover
Ewolucja sytuacji finansowej samorządów terytorialnych w Polsce po 2014 roku
 • Paweł Swianiewicz
 • and others

Czy pod rządami Zjednoczonej Prawicy postępuje degradacja finansowej kondycji i autonomii samorządów? Jak na obecne budżety samorządowe może wpłynąć nadchodzący kryzys? Jakie formy wsparcia pomogłyby władzom lokalnym sprostać temu wyzwaniu? Autorzy odpowiadają na te pytanie w oparciu o obiektywne wskaźniki wyliczane na podstawie danych z lat 2014-2019.

program: forumIdei
cover
Czego dowiedzieliśmy się z raportów o stanie gminy?
 • Dawid Sześciło
 • and others

Do 30 lipca wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) muszą sporządzić raporty o stanie gminy. Eksperci Fundacji Batorego przeanalizowali sto ubiegłorocznych raportów i podpowiadają samorządowcom, jakich błędów unikać, a jakie pomysły warto powtórzyć, aby raport był dokumentem interesującym dla mieszkańców.

program: forumIdei
see the catalog in English
Support democracy with us

Join us to build an open, democratic society – a society of people aware of their rights and responsibilities, who are actively involved in the life of their local community, country and international society.

Donate now and help us support initiatives for democracy and rule of law in Poland.
We wish to express our thanks to all our Donors – your generosity enables us to help others.

You may support our Foundation by donating money to bank accounts listed below:
PLN: 74 1030 1016 0000 0000 6145 0029
USD: PL 75 1030 1016 0000 0000 6145 0011
EUR: PL 48 1030 1016 0000 0000 6145 0012
GBP: PL 44 1030 1016 0000 0000 6145 0084
Swift: CITIPLPX

donate