News
see all
Publications
cover
Jeśli wygra Biden: konsekwencje dla Polski
 • Piotr Buras

Prawdopodobne zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich 2020 roku w USA byłoby dobrą wiadomością dla Europy i Polski. Ale nawet jeśli pójdą za tym dążenia do zawarcia nowego partnerstwa transatlantyckiego, odbudowa tego sojuszu oznaczać będzie szereg trudnych decyzji.

program: forumIdei
cover
Wybory prezydenckie 2020. Kontekst społeczny i polityczny
 • Andrzej Rychard
 • and others

Nie można wysoką mobilizacją „nadrobić” istotnych braków kampanii. O problemie legitymizacji pisze Andrzej Rychard. Według Jacka Hamana zagrożenia związane ze wzrostem liczby zachorowań w przypadku przeprowadzenia wyborów w pierwotnym planowanym terminie były znacznie przesadzone.

cover
Wybory prezydenckie 2020. Kontekst prawny
 • Anna Rakowska-Trela

Przebieg procedury wyboru Prezydenta RP w 2020 r. zarówno w odniesieniu do głosowania, które ostatecznie nie odbyło się 10 maja, jak i do elekcji, która została przeprowadzona w czerwcu i lipcu 2020 roku, pozostaje w sprzeczności ze standardami wolnych, demokratycznych wyborów.

program: forumIdei
cover
The EU mechanism for defending the rule of law
 • Piotr Buras
 • and others

The discussion about new mechanisms for defending the rule of law in the European Union is entering its decisive stage. However, the scale of the newly-announced report by the European Commission on the state of the rule of law in the EU is not commensurate with the size of the problem.

program: forumIdei
cover
Bułgaria: jak zawłaszczyć państwo i zyskać przychylność Brukseli?
 • Spasimir Domaradzki

W Bułgarii deficyt praworządności wynika nie tyle z ambicji władz do przeprowadzenia antyliberalnej rewolucji (jak choćby na Węgrzech), ile z pragmatyzmu elit skupionych na „porwaniu państwa”. Wyzwaniem dla UE jest to, że faktyczne łamanie wartości europejskich odbywa się tam pod hasłami proeuropejskimi.

program: forumIdei
cover
Tarcze Antykryzysowe – dokończenie budowy państwa PiS-u?
 • Hubert Izdebski

Ustawodawstwo wydawane w celu przeciwdziałania pandemii COVID-19 i jej skutkom wywarło zarówno pośredni, jak i bezpośredni wpływ na funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego – pisze prof. Hubert Izdebski. To pierwsza analiza z cyklu “Tarcze Antykryzysowe – dokończenie budowy państwa PiS-u?”.

cover
Niemcy – Polska: sąsiedztwo prowincjonalne
 • Piotr Buras

Stan stosunków polsko-niemieckich pozostaje poniżej poziomu niegdysiejszych ambicji budowy partnerstwa będącego źródłem impulsów dla rozwoju Europy. W bliskiej przyszłości spodziewać się można nie tyle rozbratu między Polską a Niemcami, ile dalszej prowincjonalizacji stosunków.

program: forumIdei
cover
Na ostatniej prostej: unijny mechanizm ochrony rządów prawa
 • Piotr Buras
 • and others

Dyskusja o nowych mechanizmach ochrony praworządności w Unii Europejskiej wkracza w decydującą fazę. Jednak ani właśnie ogłoszony raport Komisji Europejskiej o stanie rządów prawa w UE, ani też aktualna wersja projektu rozporządzenia wprowadzającego mechanizm warunkowości wypłaty środków unijnych nie są adekwatne do skali problemu.

program: forumIdei
cover
Epidemia nierówności w edukacji
 • Paweł Marczewski

Paweł Marczewski pisze o tym, jak pandemia zaostrza strukturalne problemy polskiej oświaty – pogłębia nierówności między uczniami z różnych środowisk, przyspiesza odpływ wykwalifikowanych specjalistów z zawodu nauczycielskiego i pogarsza jakość nauczania.

program: forumIdei
cover
Sukces czy porażka zdalnego nauczania?
 • Marta Zahorska

Czego dowiedzieliśmy się o kondycji polskiego systemu edukacji i jakie piętno odcisnęła na nim epidemia? Szukając odpowiedzi na te pytania Marta Zahorska przeanalizowała dziewięć ogólnopolskich badań nad warunkami zdalnej edukacji w Polsce prowadzonych między kwietniem a lipcem 2020.

program: forumIdei
cover
Stanowisko w sprawie przedłużenia kadencji RPO

Publikujemy Stanowisko Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego dotyczące wniosku grupy posłów do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich.

program: Zespół Ekspertów Prawnych
cover
ArkA nr 60

Jubileuszowe wydanie czasopisma ARKA wydawanego przez Regionalny Program Przeciwdziałania Uzależnieniom działający przy Fundacji Batorego.

program: Regionalny Program Przeciwdziałania Uzależnieniom
cover
Służba cywilna dziś i jutro
 • Robert Sobiech
 • and others

Robert Sobiech i Jacek Kozłowski wskazują na najistotniejsze wyzwania, przed którymi stoi służba cywilna w Polsce oraz przedstawiają propozycję reformy całej administracji rządowej.

program: forumIdei
cover
Bojkot majowych wyborów prezydenckich i jego uzasadnienia
 • Jacek Raciborski

Wezwania opozycji do bojkotu wyborów korespondencyjnych miały bardzo dobre uzasadnienia, zarówno etyczne jak i prawno-polityczne – pisze prof. Jacek Raciborski w najnowszym komentarzu dla forumIdei.

program: forumIdei
cover
Dwa Mazowsza – cui bono?
 • Marta Lackowska

Profesor Marta Lackowska ocenia pomysł podziału województwa mazowieckiego, do którego po raz szósty wraca Prawo i Sprawiedliwość. Korzyści podawane jako efekty tego podziału można osiągnąć i bez niego, oszczędzając istotnych kosztów organizacyjnych, administracyjnych i finansowych.

cover
Epidemia nieufności. Zaufanie społeczne w czasie kryzysu zdrowotnego
 • Paweł Marczewski

Jak poziom zaufania społecznego w Polsce przełożył się na zachowania obywateli w czasie pandemii? Jak sama pandemia wpłynęła na zaufanie społeczne? Czy wychodząc z kryzysu popadniemy w błędne koło nieufności? Paweł Marczewski analizuje wyniki badań zaufania społecznego w stanie pandemii.

program: forumIdei
cover
Pieniądze za praworządność: czy na pewno?
 • Szymon Ananicz

Przyjmując plan budżetu UE na lata 2021-2027 oraz program odbudowy po kryzysie COVID-19, rządy państw członkowskich po raz pierwszy zdecydowały, że wypłaty powinny być uzależnione od przestrzegania zasad praworządności.

cover
Format 17+1: mniej niż suma części
 • Alicja Bachulska

Zaangażowanie Polski we współpracę z Chinami w ramach formatu 17+1 (międzynarodowej inicjatywy władz w Pekinie mającej na celu usprawnienie współpracy politycznej i gospodarczej z państwami Europy Środkowo-Wschodniej) nie spełniło nadziei pokładanych w tym projekcie.

cover
Niezmienne pryncypia, czyli o doktrynie polskiej polityki wschodniej
 • Wojciech Konończuk

Co jakiś czas powracają głosy wzywające do rewizji polskiej polityki wschodniej i uznające, że błędem było oparcie jej na tzw. doktrynie Giedroycia–Mieroszewskiego. Podobne myślenie bazuje na głębokim niezrozumieniu istoty tej doktryny – pisze Wojciech Konończuk.

program: forumIdei
cover
Głosowanie korespondencyjne za granicą – wnioski praktyczne
 • Magdalena Wrzalik

Doświadczenia pierwszej tury wyborów prezydenckich pokazują, że aktualnie obowiązujące uregulowania dotyczące głosowania poza krajem nie są w pełni dostosowane do obecnej rzeczywistości – pisze w analizie Magdalena Wrzalik.

program: forumIdei
see the catalog in English
Support democracy with us

Join us to build an open, democratic society – a society of people aware of their rights and responsibilities, who are actively involved in the life of their local community, country and international society.

Donate now and help us support initiatives for democracy and rule of law in Poland.
We wish to express our thanks to all our Donors – your generosity enables us to help others.

You may support our Foundation by donating money to bank accounts listed below:
PLN: 74 1030 1016 0000 0000 6145 0029
USD: PL 75 1030 1016 0000 0000 6145 0011
EUR: PL 48 1030 1016 0000 0000 6145 0012
GBP: PL 44 1030 1016 0000 0000 6145 0084
Swift: CITIPLPX

donate