Publications
cover
Format 17+1: mniej niż suma części
 • Alicja Bachulska

Zaangażowanie Polski we współpracę z Chinami w ramach formatu 17+1 (międzynarodowej inicjatywy władz w Pekinie mającej na celu usprawnienie współpracy politycznej i gospodarczej z państwami Europy Środkowo-Wschodniej) nie spełniło nadziei pokładanych w tym projekcie.

cover
Niezmienne pryncypia, czyli o doktrynie polskiej polityki wschodniej
 • Wojciech Konończuk
 • and others

Co jakiś czas powracają głosy wzywające do rewizji polskiej polityki wschodniej i uznające, że błędem było oparcie jej na tzw. doktrynie Giedroycia–Mieroszewskiego. Podobne myślenie bazuje na głębokim niezrozumieniu istoty tej doktryny – pisze Wojciech Konończuk.

cover
Głosowanie korespondencyjne za granicą – wnioski praktyczne
 • Magdalena Wrzalik

Doświadczenia pierwszej tury wyborów prezydenckich pokazują, że aktualnie obowiązujące uregulowania dotyczące głosowania poza krajem nie są w pełni dostosowane do obecnej rzeczywistości – pisze w analizie Magdalena Wrzalik.

cover
Co pierwsza tura wyborów może nam powiedzieć o drugiej?
 • Adam Gendźwiłł

O tym, jaka będzie frekwencja, kto spośród zawiedzionych wyborców zostanie w domu lub odda głos nieważny, a kogo uda się zmobilizować oraz jakie są „drugie preferencje” wyborców, którzy oddali swoje głosy na kandydatów innych niż Duda i Trzaskowski – pisze w analizie dr Adam Gendźwiłł.

program: forumIdei
cover
Komentarz: Jak pandemia zmieni Unię?
 • Szymon Ananicz

Pandemia COVID-19 stała się impulsem do istotnych przewartościowań w architekturze Unii Europejskiej. Przyjęte już i planowane rozwiązania – przede wszystkim plan przeciwdziałania recesji gospodarczej, ale także rozwój w dziedzinie ochrony zdrowia – mogą doprowadzić do wzmocnienia podmiotowości politycznej i gospodarczej Wspólnoty.

program: forumIdei
cover
Komentarz: Samorząd i wybory
 • Edwin Bendyk

Nieoczekiwanie na pierwszej linii politycznego frontu znalazł się samorząd. Kryzys wywołany pandemią i wybory prezydenckie organizowane w roku trzydziestolecia polskiej samorządności stały się okazją do wielkiego testu zarówno siły Polski lokalnej, jak i politycznej atrakcyjności projektu odwołującego się do tej siły.

cover
Komentarz: Wybory prezydenckie – ryzykowne zmiany
 • Magdalena Wrzalik

Ustawa z 2 czerwca 2020 o zasadach organizacji wyborów ma siedem poważnych wad.

program: forumIdei
cover
Samorząd–centrum Bilans po trzydziestu latach od odrodzenia się samorządu i pięciu latach nowego centralizmu
 • Dawid Sześciło
program: forumIdei
cover
Komentarz: Nowelizacja budżetu UE – ocena i perspektywy
 • Agnieszka Smoleńska
 • and others

Ogłoszona w maju 2020 roku propozycja nowego budżetu Unii Europejskiej ma doniosłe znaczenie nie tylko gospodarcze, lecz także polityczne. Przełomowym elementem propozycji jest sfinansowanie części dotacji i pożyczek ze wspólnego długu, który wyemituje Unia.

program: forumIdei
cover
Stanowisko w sprawie wyborów prezydenckich 28 czerwca
cover
Ewolucja sytuacji finansowej samorządów terytorialnych w Polsce po 2014 roku
 • Paweł Swianiewicz
 • and others

Czy pod rządami Zjednoczonej Prawicy postępuje degradacja finansowej kondycji i autonomii samorządów? Jak na obecne budżety samorządowe może wpłynąć nadchodzący kryzys? Jakie formy wsparcia pomogłyby władzom lokalnym sprostać temu wyzwaniu? Autorzy odpowiadają na te pytanie w oparciu o obiektywne wskaźniki wyliczane na podstawie danych z lat 2014-2019.

program: forumIdei
cover
Czego dowiedzieliśmy się z raportów o stanie gminy?
 • Dawid Sześciło
 • and others

Do 30 lipca wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) muszą sporządzić raporty o stanie gminy. Eksperci Fundacji Batorego przeanalizowali sto ubiegłorocznych raportów i podpowiadają samorządowcom, jakich błędów unikać, a jakie pomysły warto powtórzyć, aby raport był dokumentem interesującym dla mieszkańców.

program: forumIdei
cover
Jeśli wybory będą w maju…
 • Jacek Haman

Instytucja głosowania korespondencyjnego jest dobrze znana także w innych krajach. Czy zatem słuszne są obawy, że nie sprawdzi się ona w Polsce w wyborach prezydenckich w maju 2020 roku? Komentarz Jacka Hamana.

program: forumIdei
cover
Co zrobić, żeby wybory były demokratyczne i bezpieczne – Stanowisko

Publikujemy Stanowisko Zespołu Ekspertów Wyborczych w sprawie wyborów korespondencyjnych.

program: forumIdei
cover
Instytucje samorządowe w okresie SARS CoV-2: praca zdalna i wsparcie społeczności lokalnej
 • Agnieszka Krzyżak
 • and others

Zapobieganie rozprzestrzeniania się SARS CoV-2 wymusiło poszukiwanie nowych rozwiązań działania samorządów, dotyczących m.in. obiegu korespondencji w urzędach, organizacji pracy zdalnej oraz zapewnienia wsparcia społeczności lokalnej. Publikujemy analizę prawną oraz przykładowe procedury, jakie można wprowadzić w urzędzie autorstwa Agnieszki Krzyżak oraz Pawła Litwińskiego.

program: forumIdei
cover
Opinia prawna w sprawie wniosku Poczty Polskiej do samorządów o udostępnienie danych mieszkańców
 • Tomasz Zalasiński

Opinia prawna w sprawie wniosku Poczty Polskiej do samorządów o udostępnienie danych mieszkańców.

program: forumIdei
cover
Stanowisko Zespołu Ekspertów Prawnych w sprawie rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 kwietnia 2020

Stanowisko Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego dotyczące rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego z 20 kwietnia. Według członków Zespołu pogląd prawny przedstawiony przez Trybunał Konstytucyjny jest błędny z punktu widzenia przepisów i norm Konstytucji, a także dorobku orzeczniczego Trybunału Konstytucyjnego zgromadzonego do 2015 r.

program: forumIdei
cover
Strażnicy demokracji. Nowe perspektywy ochrony sygnalistów
 • Marcin Waszak

Analiza sytuacji sygnalistów Polsce.

program: forumIdei
cover
Społeczeństwo wobec epidemii. Raport z badania
 • Krystyna Skarżyńska
 • and others

Jak Polacy radzą sobie z epidemią? Czy jesteśmy gotowi na drastyczną zmianę trybu życia? Czy akceptujemy ograniczenia nakładane przez władzę? Publikujemy raport z badań przeprowadzonych przez prof. Krystynę Skarżyńską i dr Konrada Maja z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

program: forumIdei
cover
Przekleństwo braku koordynacji
 • Stanisława Golinowska

Analiza kontekstów i warunków opanowania globalnego kryzysu zdrowotnego. Prof. Stanisława Golinowska dowodzi, że globalny charakter zagrożenia wymaga koordynacji działań na płaszczyźnie międzynarodowej. Integracja europejska jest warunkiem zarówno opanowania kryzysu zdrowotnego, jak i jego skutków gospodarczych.

see catalogue
Support democracy with us

Join us to build an open, democratic society – a society of people aware of their rights and responsibilities, who are actively involved in the life of their local community, country and international society.

Donate now and help us support initiatives for democracy and rule of law in Poland.
We wish to express our thanks to all our Donors – your generosity enables us to help others.

You may support our Foundation by donating money to bank accounts listed below:
PLN: 74 1030 1016 0000 0000 6145 0029
USD: PL 75 1030 1016 0000 0000 6145 0011
EUR: PL 48 1030 1016 0000 0000 6145 0012
GBP: PL 44 1030 1016 0000 0000 6145 0084
Swift: CITIPLPX

donate