Fundusz im. Beaty Pawlak

Nagroda 2013

Laureatem Nagrody im. Beaty Pawlak w roku 2013 został Wojciech Górecki za książkę Abchazja (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013)

Laudacja Marii Kruczkowskiej: [PDF 323 KB]
Relacja z wręczenia nagrody: więcej

Reportaż zamykający kaukaski tryptyk autora, rozpoczęty Planetą Kaukaz i Toastem za przodków. Barwna relacja ze spotkań z mieszkańcami parapaństwa, które ma swoje władze, armię i media, ale nie jest uznawane przez niemal żaden inny kraj, oraz opis jego ewolucji w ciągu dwóch dekad.

Wojciech Górecki
(ur. 1970) – historyk, dziennikarz, analityk, specjalizujący się w tematyce Kaukazu Północnego i Południowego. Pracuje w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia. W latach 2002-2007 I sekretarz, a potem radca w Ambasadzie RP w Baku. Były ekspert misji UE badającej okoliczności wojny w Gruzji w 2008 roku. W 2011 roku finalista Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, nominowany do nagrody Nike 2011. Autor m.in. Łódź przeżyła katharsis (1998), Planeta Kaukaz (2002) oraz Toast za przodków (2010).

O książce pisze Marcin Wojciechowski [PDF 340KB]


Uroczystości wręczenia nagrody towarzyszyła debata
Po co podróżować? z udziałem autorów nominowanych w tym roku do Nagrody poprowadziła Justyna Sobolewska („Polityka”)

Relacja z debaty: więcej

Lista pozostałych nominowanych do Nagrody im. Beaty Pawlak w roku 2013

Dorota Kozińska, Dobra pustynia, W.A.B., Warszawa 2012, s. 208. Osobista opowieść o spotkaniu z mieszkańcami afgańskiej prowincji, gdzie autorka przez kilka miesięcy była wolontariuszką, a także o zderzeniu człowieka Zachodu ze światem kultury plemiennej w wyniszczonym wojną, nieprzystępnym kraju i o powolnym dochodzeniu do zrozumienia panujących tam zwyczajów.

Dorota Kozińska (ur. 1964) – latynistka, krytyczka muzyczna i teatralna, tłumaczka. Wykładowczyni historii muzyki w Instytucie Badań Literackich PAN. Stale współpracuje z Programem II Polskiego Radia, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Teatrem”. Miłośniczka historii i kultur Wschodu, często podróżuje do Azji. Współorganizatorka i uczestniczka działań wolontariackich w Polsce i za granicą.
O książce pisze Piotr Kępiński [PDF 367 KB]

Adam Leszczyński
, Zbawcy Mórz, Wielka Litera, Warszawa 2013, s. 320
Zbiór reportaży stanowiących próbę odpowiedzi na pytanie o przyczyny nieszczęść trawiących Afrykę. Plon 15 lat podróży na ten kontynent, w którym opowieści o obozowisku czarownic w Ghanie sąsiadują z historiami o malarii czy piratach i refleksjami na temat nieskutecznej pomocy rozwojowej.

Adam Leszczyński
(ur. 1975) – historyk, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN, gdzie zajmuje się ideologiami modernizacyjnymi w krajach peryferyjnych. Publicysta i reporter. Autor dwóch monografii o historii społecznej PRL oraz m.in. książki Dziękujemy za palenie. Dlaczego Afryka nie może sobie poradzić z przemocą, głodem, wyzyskiem i AIDS (2003). Laureat licznych stypendiów i nagród, m.in. Fundacji Kultury, Ministra Edukacji Narodowej, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
O książce pisze Olga Stanisławska [PDF 377 KB]

Andrzej Muszyński
, Południe, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013, s. 208

Reportaże z południowej Azji, Ameryki Łacińskiej, Maghrebu i Afryki będące próbą odpowiedzi na pytanie, gdzie szukać istoty Południa – w geografii, polityce, gospodarce czy może w stanie ludzkich umysłów. Bohaterami książki są dyktatorzy, rewolucjoniści, bandyci, gastarbajterzy i spadkobiercy dawnych cywilizacji.

Andrzej Muszyński (ur. 1984) – pierwszy stypendysta Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Publikuje w prasie i pismach literackich. Wyróżniony ogólnopolskimi nagrodami podróżniczymi, m.in. za trawers puszczy Minkébé w Gabonie oraz za wyprawę w Himalaje Birmańskie. Samotnie przeszedł pieszo pustynię Atakama. Autor zbioru opowiadań Miedza (2013).
O książce pisze Grzegorz Wysocki [PDF 405 KB]
 
Krzysztof Środa, Podróże do Armenii i innych krajów z uwzględnieniem najbardziej interesujących obserwacji przyrodniczych, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2012, s. 160

Opowieści o spotkaniach z miejscami i ludźmi w najróżniejszych zakątkach świata, mniej lub bardziej egzotycznych: nie tylko w Armenii, ale też na Litwie, w Rumunii, Francji czy Stanach Zjednoczonych. Nielinearna mozaika obserwacji i przemyśleń.

Krzysztof Środa (ur. 1959) – pisarz, tłumacz, historyk filozofii. Pracował w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, przełożył kilkanaście książek – większość na temat spekulacji giełdowej. Autor Niejasnej sytuacji na kontynencie (2003) i Projektu handlu kabardyńskimi końmi (2006).
O książce pisze Cezary Michalski [PDF 305 KB]
Maciej Wasielewski, Jutro przypłynie królowa, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013, s. 168
Reportaż z wyspy Pitcairn na Oceanie Spokojnym, do której w 1790 roku przybił brytyjski okręt Bounty. Kilkudziesięciu mieszkańców żyje w niemal całkowitej izolacji, rządząc się według własnych, specyficznych praw i traktując przybyszów z zewnątrz jako zagrożenie.

Maciej Wasielewski
(ur. 1982) – doktorant na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 2007 roku nagrodzony w konkursie na najlepszy reportaż prasowy poświęcony sytuacji rodzin zastępczych w Polsce. Finalista pierwszej edycji konkursu stypendialnego Fundacji „Herodot” im. R. Kapuścińskiego. Autor książek Antek Niewidzialna Ręka (2009) i 81:1. Opowieści z Wysp Owczych (2011, wspólnie z Marcinem Michalskim).
O książce pisze Arkadiusz Bagłajewski [PDF 382 KB]


Prezentacji książek nominowanych do Nagrody dokonał Roman Kurkiewicz.

Fragmenty tekstów Beaty Pawlak przeczytała Joanna Szczepkowska.

Odbył się pokaz fragmentów filmu Wszystkie kobiety Mateusza Kłosa wg Aniołka Beaty Pawlak.