Aktualności
zobacz wszystkie
Wydarzenia
zobacz wszystkie
Publikacje
cover
Pakt uczciwości. Społeczny monitoring zamówień publicznych
 • Grzegorz Makowski
 • i inni

Publikacja przygotowana w ramach projektu „Pakty uczciwości – mechanizm obywatelskiej kontroli na rzecz ochrony funduszy UE, etap II”, finansowanego przez Komisję Europejską

cover
Spór o weto i pięć mitów propagandy rządowej
 • Piotr Buras
 • i inni

Obalamy pięć głównych mitów rozpowszechnianych przez polityków PiS w sporze o unijny budżet i mechanizm jego warunkowości.

program: forumIdei
cover
Tarcze antykryzysowe – dokończenie budowy państwa PiS-u?
 • Grzegorz Makowski
 • i inni

Tak zwane “tarcze antykryzysowe” podnoszą też ryzyko korupcji. Jest ono związane m.in. wynikającym z nich ograniczaniem dostępu do informacji publicznej, wyłączaniem odpowiedzialności karnej polityków i urzędników i dalszym osłabieniem administracji publicznej.

program: forumIdei
cover
Narodziny białoruskiej wspólnoty obywatelskiej i rola organizacji społecznych
 • Stanisława Gusakowa

Takiej fali solidarności obywatelskiej na Białorusi nigdy nie było. Tysiące ludzi na codziennych protestach, dziesiątki tysięcy na ulicach w weekendy i setki wspólnot podwórkowych. Co się dzieje ze wspólnotą obywatelską na Białorusi? I jaką rolę odgrywają tam organizacje non-profit?

cover
Wpływ ustawodawstwa pandemii COVID-19 na finanse jednostek samorządu terytorialnego
 • Aleksander Nelicki

Wydaje się, że epizodyczne ustawodawstwo skierowane wprost na działalność samorządów, w tym na ich finanse, miało mniejszy wpływ na sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego w pierwszej połowie 2020 roku niż recesja wywołana pandemią i lockdownem – wynika z analizy forumIdei autorstwa dr Aleksandra Nelickiego.

program: forumIdei
cover
Biden’s victory: the consequences for Poland
 • Piotr Buras

Joe Biden’s victory in the 2020 presidential election in the United States is good news for Europe and Poland. However, even if it is followed by attempts to create a new transatlantic partnership, rebuilding this alliance will entail many difficult decisions.

cover
Finanse samorządu w dobie pandemii
 • Paweł Swianiewicz
 • i inni

O stanie finansów samorządów w dobie pandemii oraz co można zrobić, aby poprawić ich sytuację – pisze prof. Paweł Swianiewicz oraz dr Julita Łukomska w analizie “Finanse samorządu terytorialnego w dobie pandemii”.

program: forumIdei
cover
Stosunki polsko-ukraińskie: ku nowemu „strategicznemu partnerstwu”?
 • Andrzej Szeptycki

Październikowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie mogłaby stać się początkiem nowej odsłony „strategicznego partnerstwa” Polski i Ukrainy. Na przeszkodzie temu stanąć mogą wciąż dzielące oba państwa kwestie pamięci historyczne oraz braku wyrazistych, długofalowych celów politycznych, wokół których mogłyby się one zjednoczyć.

program: forumIdei
cover
Bulgaria: how to capture a state and gain favour with Brussels
 • Spasimir Domaradzki

The cause of Bulgaria’s rule-of-law deficit is not so much the government’s ambitions to carry out an anti-liberal revolution as the pragmatism of the elites, focused on “capturing the state”. The EU faces the peculiar challenge of dealing with a situation in which European values are violated under pro-European slogans and with the government declaring enthusiasm for everything European.

program: forumIdei
cover
Jeśli wygra Biden: konsekwencje dla Polski
 • Piotr Buras

Prawdopodobne zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich 2020 roku w USA byłoby dobrą wiadomością dla Europy i Polski. Ale nawet jeśli pójdą za tym dążenia do zawarcia nowego partnerstwa transatlantyckiego, odbudowa tego sojuszu oznaczać będzie szereg trudnych decyzji.

program: forumIdei
cover
Wybory prezydenckie 2020. Kontekst społeczny i polityczny
 • Andrzej Rychard
 • i inni

Nie można wysoką mobilizacją „nadrobić” istotnych braków kampanii. O problemie legitymizacji pisze Andrzej Rychard. Według Jacka Hamana zagrożenia związane ze wzrostem liczby zachorowań w przypadku przeprowadzenia wyborów w pierwotnym planowanym terminie były znacznie przesadzone.

cover
Wybory prezydenckie 2020. Kontekst prawny
 • Anna Rakowska-Trela

Przebieg procedury wyboru Prezydenta RP w 2020 r. zarówno w odniesieniu do głosowania, które ostatecznie nie odbyło się 10 maja, jak i do elekcji, która została przeprowadzona w czerwcu i lipcu 2020 roku, pozostaje w sprzeczności ze standardami wolnych, demokratycznych wyborów.

program: forumIdei
cover
The EU mechanism for defending the rule of law
 • Piotr Buras
 • i inni

The discussion about new mechanisms for defending the rule of law in the European Union is entering its decisive stage. However, the scale of the newly-announced report by the European Commission on the state of the rule of law in the EU is not commensurate with the size of the problem.

program: forumIdei
cover
Bułgaria: jak zawłaszczyć państwo i zyskać przychylność Brukseli?
 • Spasimir Domaradzki

W Bułgarii deficyt praworządności wynika nie tyle z ambicji władz do przeprowadzenia antyliberalnej rewolucji (jak choćby na Węgrzech), ile z pragmatyzmu elit skupionych na „porwaniu państwa”. Wyzwaniem dla UE jest to, że faktyczne łamanie wartości europejskich odbywa się tam pod hasłami proeuropejskimi.

program: forumIdei
cover
Tarcze Antykryzysowe – dokończenie budowy państwa PiS-u?
 • Hubert Izdebski

Ustawodawstwo wydawane w celu przeciwdziałania pandemii COVID-19 i jej skutkom wywarło zarówno pośredni, jak i bezpośredni wpływ na funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego – pisze prof. Hubert Izdebski. To pierwsza analiza z cyklu “Tarcze Antykryzysowe – dokończenie budowy państwa PiS-u?”.

cover
Niemcy – Polska: sąsiedztwo prowincjonalne
 • Piotr Buras

Stan stosunków polsko-niemieckich pozostaje poniżej poziomu niegdysiejszych ambicji budowy partnerstwa będącego źródłem impulsów dla rozwoju Europy. W bliskiej przyszłości spodziewać się można nie tyle rozbratu między Polską a Niemcami, ile dalszej prowincjonalizacji stosunków.

program: forumIdei
cover
Na ostatniej prostej: unijny mechanizm ochrony rządów prawa
 • Piotr Buras
 • i inni

Dyskusja o nowych mechanizmach ochrony praworządności w Unii Europejskiej wkracza w decydującą fazę. Jednak ani właśnie ogłoszony raport Komisji Europejskiej o stanie rządów prawa w UE, ani też aktualna wersja projektu rozporządzenia wprowadzającego mechanizm warunkowości wypłaty środków unijnych nie są adekwatne do skali problemu.

program: forumIdei
cover
Epidemia nierówności w edukacji
 • Paweł Marczewski

Paweł Marczewski pisze o tym, jak pandemia zaostrza strukturalne problemy polskiej oświaty – pogłębia nierówności między uczniami z różnych środowisk, przyspiesza odpływ wykwalifikowanych specjalistów z zawodu nauczycielskiego i pogarsza jakość nauczania.

program: forumIdei
cover
Sukces czy porażka zdalnego nauczania?
 • Marta Zahorska

Czego dowiedzieliśmy się o kondycji polskiego systemu edukacji i jakie piętno odcisnęła na nim epidemia? Szukając odpowiedzi na te pytania Marta Zahorska przeanalizowała dziewięć ogólnopolskich badań nad warunkami zdalnej edukacji w Polsce prowadzonych między kwietniem a lipcem 2020.

program: forumIdei
cover
Stanowisko w sprawie przedłużenia kadencji RPO

Publikujemy Stanowisko Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego dotyczące wniosku grupy posłów do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich.

program: Zespół Ekspertów Prawnych
zobacz katalog
Wspieraj z nami demokrację w Polsce

Włącz się w budowę społeczeństwa obywatelskiego – obywateli świadomych swoich praw i obowiązków, angażujących się w sprawy lokalne, swojego kraju i społeczności międzynarodowej. Przekaż darowiznę i pomóż nam realizować tak bardzo potrzebne dziś inicjatywy na rzecz demokracji i praworządności w Polsce.

Fundacja im. Stefana Batorego
Sapieżyńska 10A, 00-215 Warszawa
konto: 74 1030 1016 0000 0000 6145 0029
tytuł: darowizna na cele statutowe

wspieram