Dotacje

Program Stronger Roots

Celem programu, zaplanowanego na lata 2025-2027 i finansowanego ze środków unijnego programu Obywatele, Równość, Prawa i Wartości, jest podnoszenie świadomości na temat równości praw wszystkich obywatelek i obywateli oraz budowanie i wzmacnianie zdolności instytucjonalnych organizacji społecznych działających na rzecz upowszechniania i ochrony praw i wartości zapisanych w traktatach UE i w Karcie Praw Podstawowych.

Program prowadzony jest w konsorcjum 5 organizacji z krajów wyszehradzkich: Fundacji Otwartego Społeczeństwa z Pragi (lider konsorcjum) i Fundacji Glopolis (Czechy), Fundacji Społeczeństwa Obywatelskiego (Słowacja) i Fundacji NIOK (Węgry), w oparciu o metodologię budowania bazy społecznej organizacji, wypracowaną przez członków konsorcjum w latach 2020-2024, łączącą elementy wsparcia finansowego, doradztwa i coachingu, sieciowania i wymiany doświadczeń. W ramach programu wpierane będą organizacje społeczne działające na poziomie lokalnym, regionalnym i/lub krajowym w jednym z czterech obszarów istotnych dla podstawowych wartości UE: wspieranie demokracji i praworządności, edukacja obywatelska, antydyskryminacyjna i medialna, prawa człowieka i włączenie społeczne, ochrona środowiska.

W Polsce program wspiera:

  1. Organizacje społeczne działające w obszarze ochrony środowiska (ochrona środowiska naturalnego, sprawiedliwość klimatyczna, działania mitygacyjne i adaptacyjne do zmian klimatu, działania edukacyjne w zakresie zmian klimatu i ochrony środowiska, itp.), ze szczególnym uwzględnieniem tych działających lokalnie.
  2. Różnego rodzaju sieci (federacje zrzeszające organizacje społeczne, platformy organizacji społecznych, związki stowarzyszeń, organizacje parasolowe, współpracujące od dawna grupy robocze itp.) działające na poziomie lokalnym, regionalnym lub krajowym na rzecz lepszej współpracy wewnątrzsektorowej i międzysektorowej, podnoszenia umiejętności komunikacyjnych i rzeczniczych, zwiększania zdolności sieciujących i poszerzania zasięgu swojego oddziaływania.

Budżet programu na działania w Polsce na lata 2025-2027 wynosi 1,4 mln EUR, z czego 140 000 EUR ze środków własnych Fundacji.


15 kwietnia 2025 Konsorcjum Programu Stronger Roots ogłosiło konkurs na dotacje skierowany do organizacji społecznych, ich sieci z Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Do udziału w konkursie zapraszamy organizacje, które przestrzegają wartości i zasad UE w zakresie praw podstawowych, demokracji i praworządności i podejmują działania na rzecz ich ochrony oraz upowszechniania wiedzy na ich temat.

Organizacje mogą składać wnioski w dwóch osobnych obszarach:

Obszar 1: Budowanie bazy społecznej organizacji

Konkurs, w którym pojedyncze organizacje społeczne mogą starać się o dotację na działania związane z budowaniem i wzmacnianiem społeczności osób je wspierających, darczyńców, wolontariuszy i partnerów (zgodnie z koncepcją budowania bazy społecznej, znanej również pod angielskim terminem social base building).

Obszar 2: Przekrojowa współpraca sieci organizacji społecznych

Konkurs, w którym sieci organizacji społecznych mogą ubiegać się o dotacje na działania związane z docieraniem do różnych grup interesariuszy, nawiązywaniem współpracy lub wzmacnianiem już istniejących partnerstw (zgodnie z koncepcją przekrojowej współpracy).


Najważniejsze daty:

15 kwietnia 2025: rozpoczęcie konkursu na dotacje w programie Stronger Roots

12 maja 2025, godz. 10:00 – 12:00: Wspólne dla wszystkich krajów konsorcjum spotkanie informacyjne online dla osób zainteresowanych konkursem Przekrojowa współpraca sieci organizacji społecznych. Prosimy o rejestrację tutaj.

14 maja 2025, godz. 11:00 – 13:00: Spotkanie informacyjne online dla osób zainteresowanych konkursem Budowanie bazy społecznej organizacji. Prosimy o rejestrację tutaj.

16 czerwca 2025, do godz. 13:00: zakończenie składania wniosków wstępnych w konkursie na dotacje w programie Stronger Roots.

wrzesień 2025: ogłoszenie wyników oceny wniosków wstępnych.

październik 2025: termin składania pełnych wniosków.


Załączniki:

Zaproszenie do składania wniosków. Budowanie bazy społecznej organizacji. Obszar 1

Zaproszenie do składania wniosków. Przekrojowa współpraca sieci. Obszar 2

Celem tego konkursu jest wspieranie organizacji społecznych w budowaniu ich bazy społecznej (złożonej m.in. z osób wspierających, obserwujących, sympatyków, darczyńców, wolontariuszy i aktywnych sympatyków, dzięki której organizacje są silniejsze, bardziej odporne i mocniej zakorzenione w swoich społecznościach, co pozwala im angażować więcej osób w działania na rzecz celów i wartości, które są ważne dla ich misji.

Więcej informacji o tym, jak rozumiemy pojęcie „budowanie bazy społecznej organizacji” i jakie działania można sfinansować z dotacji znajdują się w Zaproszeniu do składania wniosków. Budowanie bazy społecznej organizacji.

Grantobiorcy otrzymają dotacje na realizację projektów dotyczących budowania bazy społecznej, wezmą też udział w 18-miesięcznym programie służącym rozwojowi organizacji, obejmującym mentoring, doradztwo, szkolenia oraz dzielenie się doświadczeniami z innymi organizacjami.

 

Kto może brać udział w konkursie?

Do udziału w konkursie zapraszamy organizacje, których misja i kluczowa działalność są zgodne z wartościami i zasadami UE dotyczącymi praw podstawowych, demokracji i praworządności zapisanymi w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej, organizacje podejmujące działania na rzecz ich ochrony oraz upowszechniania wiedzy na ich temat.

Konkurs jest przeznaczony dla organizacji społecznych działających na szczeblu lokalnym, regionalnym i/lub krajowym w obszarze ochrony środowiska (ochrona środowiska naturalnego, sprawiedliwość klimatyczna, działania mitygacyjne i adaptacyjne do zmian klimatu, działania edukacyjne w zakresie zmian klimatu i ochrony środowiska, itp.).

Dodatkowo organizacja wnioskująca musi:

  • mieć siedzibę w Polsce;
  • być organizacją pożytku publicznego posiadającą jedną z wymienionych form prawnych: fundacje; stowarzyszenia rejestrowe; Koła Gospodyń Wiejskich zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich ARiMR;
  • być zarejestrowana przynajmniej na 2 lata przed upływem terminu składania wniosków 16 czerwca 2025;
  • kierować się misją i prowadzić działania zgodnie z wartościami i zasadami UE, angażując się w ich ochronę, popularyzację oraz zwiększanie świadomości społecznej na ich temat (więcej informacji można znaleźć w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej).

 

Wnioskodawcy, którzy otrzymają dotację, zostaną poproszeni o zobowiązanie się do udziału w intensywnym programie wsparcia eksperckiego i wymiany doświadczeń.

Bardzo zachęcamy do aplikowania mniejsze i/lub lokalne i/lub regionalne organizacje. Organizacje te otrzymają dodatkowe punkty podczas oceny wniosków, co pozwoli na wyrównanie ich szans w konkursie.


Dotacje

W ramach tego konkursu planujemy przeznaczyć na dotacje łączną kwotę 2 205 000 EUR i wesprzeć 13-20 projektów w każdym z krajów konsorcjum (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry).

Każdy Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek.

Wysokości dotacji: min. 20 000 EUR, maks. 40 000 EUR.

Wkład własny nie jest wymagany.

Obowiązkowy czas trwania projektu: 18 miesięcy.

Przewidywana data rozpoczęcia projektów: styczeń 2026.

Przewidywana data zakończenia projektów: czerwiec 2027.

 

Wniosek wstępny wraz z załącznikami należy złożyć elektronicznie za pomocą poniższego linku.

Internetowy System Wniosków – Fundacja im. Stefana Batorego

Termin składania wniosków wstępnych upływa 16 czerwca 2025 o godz. 13:00.

Spotkanie informacyjne online dla osób zainteresowanych konkursem Budowanie bazy społecznej organizacji odbędzie się 14 maja 2025 w godz. 11:00 – 13:00.
Prosimy o rejestrację tutaj.


Załączniki:

  1. Zaproszenie do składania wniosków budowanie bazy społecznej organizacji
  2. Budowanie bazy społecznej organizacji wzór wniosku [PDF]
  3. Budowanie bazy społecznej organizacji wzór wniosku [WORD]

Celem tego konkursu jest wzmocnienie współpracy między sieciami organizacji społecznych a różnymi interesariuszami: organizacjami, instytucjami i innymi partnerami.

Program daje sieciom organizacji społecznych, w tym koalicjom i platformom, możliwość przeznaczenia czasu i zasobów na wewnętrzny rozwój (w tym wzmocnienie wewnętrznej współpracy między członkami) i nawiązanie bliższych relacji z różnymi zewnętrznymi interesariuszami/partnerami. W ramach naszego programu zapewnimy Grantobiorcom kompleksowe wsparcie dostosowane do ich celów i potrzeb, dostęp do metod i narzędzi, pozwalające im na dalszy rozwój współpracy sieci, z których będą mogły korzystać zarówno podczas realizacji projektu, jak po jego zakończeniu.

Kto może brać udział w konkursie?

Do udziału w konkursie zapraszamy sieci, których misja i kluczowa działalność jest zgodna/spójna z wartościami i zasadami UE w obszarze praw podstawowych, demokracji i praworządności zapisanymi w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej, które podejmują działania na rzecz ich ochrony oraz upowszechniania wiedzy na ich temat.

Konkurs jest przeznaczony dla różnych rodzajów sieci (federacji zrzeszających organizacje społeczne, platform organizacji społecznych, związków stowarzyszeń, organizacji parasolowych, współpracujących od dawna grup roboczych itp.) działających w dowolnym obszarze tematycznym sektora obywatelskiego (prawa człowieka, ochrona środowiska, edukacja obywatelska, rozwój lokalnych społeczności, pomoc społeczna, itp.) o dowolnym zasięgu geograficznym (lokalnym, regionalnym i/lub krajowym), które:

  • mają siedzibę w Polsce;
  • są zarejestrowane jako organizacje społeczne w KRS lub – jeśli sieć nie ma osobowości prawnej – zarejestrowana w KRS organizacja członkowska może występować jako organizacja składająca wniosek w imieniu sieci;
  • są zarejestrowane lub istnieją od co najmniej 6 miesięcy przed terminem zakończenia przyjmowania wniosków w konkursie, (jeśli sieć nie ma osobowości prawnej, organizacja członkowska, składająca w jej imieniu wniosek, musi być zarejestrowana co najmniej na rok przed terminem zakończenia przyjmowania wniosków w konkursie),
  • mają w danym kraju przynajmniej 7 członków – organizacji społeczeństwa obywatelskiego;
  • kierują się misją i prowadzą działania zgodnie z wartościami i prawami UE, angażując się w ich ochronę, popularyzację oraz zwiększanie świadomości społecznej (więcej informacji na ten temat można znaleźć w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz deklarują, że treść wniosku jest z nimi zgodna.

Więcej informacji o tym, jak rozumiemy pojęcia: „przekrojowa współpraca” i „sieć organizacji społecznych” oraz jakie działania można sfinansować z dotacji znajdują się w pliku Zaproszenie do składania wniosków. Przekrojowa współpraca sieci.

Wnioskodawcy zostaną poproszeni o zobowiązanie się do udziału w programie wsparcia eksperckiego i partnerskiego, który jest powiązany z dotacją.

Liderzy projektów powinni posiadać umiejętność komunikowania się oraz aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach prowadzonych w języku angielskim przez cały okres trwania projektu ze względu na międzynarodowy charakter programu Stronger Roots.


Dotacje

W ramach tego konkursu planujemy przeznaczyć na dotacje łączną kwotę 700 000 EUR i wesprzeć 4-10 projektów w każdym z krajów konsorcjum (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry).

Każdy Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek.

Wysokości dotacji: min. 20 000 EUR, maks. 35 000 EUR.

Wkład własny nie jest wymagany.

Obowiązkowy czas trwania projektu: 18 miesięcy.

Przewidywana data rozpoczęcia projektów: styczeń 2026.

Przewidywana data zakończenia projektów: czerwiec 2027.

 

Wniosek wstępny wraz z załącznikami należy złożyć elektronicznie za pomocą poniższego linku.

Internetowy System Wniosków – Fundacja im. Stefana Batorego

Termin składania wniosków wstępnych upływa 16 czerwca 2025 o godz. 13:00.

Wspólne spotkanie informacyjne online dla osób zainteresowanych konkursem z Czech, Polski, Słowacji i Węgier (UWAGA: spotkanie prowadzone częściowo w języku angielskim) odbędzie się 12 maja 2025 w godzinach 10:00 – 12:00. Prosimy o rejestrację tutaj.


Załączniki

  1. Zaproszenie do składania wniosków. Przekrojowa współpraca sieci
  2. Przekrojowa współpraca sieci organizacji społecznych wzór wniosku [PDF]
  3. Przekrojowa współpraca sieci organizacji społecznych wzór wniosku [WORD]

Ingeborga Janikowska, tel. 730 009 820
Dominika Kupniewska, tel. 791 953 800
Sylwia Sobiepan, dyrektorka, tel. 22 536 02 70
Bazyli Batko, tel. 535 356 104