blogIdei

Małgorzata Jacyno
06.03.2020

Problematyczne jest mówienie o specyfice strategii politycznej Prawa i Sprawiedliwości. Program tej partii pozwala raczej mówić o ciągłości w zmianie. Coraz mniej zasadna jest też interpretacja polityki różnych formacji politycznych polskich bez wskazania współrzędnych uwzględniających szerszy kontekst. Najważniejszym są oczywiście kraje Unii Europejskiej. Transformacji w krajach postkomunistycznych towarzyszyły zmiany w krajach zachodnich. Dzisiaj ich kierunek określa, zintensyfikowana dodatkowo po kryzysie z 2008 roku, polityka austerity (czyli polityka zaciskania pasa).

Grzegorz Makowski
19.02.2020

Kiedy korupcja zostaje wbudowana w system polityczny i skupiona w kręgach elit politycznych, staje się mniej zauważana dla obywateli. Nie oznacza to jednak, że nie ma negatywnego wpływu na ich życie. Skutkuje ograniczeniem dostępu do niezawisłych sądów i niezależnych mediów, powoduje też nierówności w dostępie do konkretnych zasobów – stanowisk w służbie cywilnej, państwowych grantów czy dotacji.

Małgorzata Kowalska
06.02.2020

Drogą do wyjścia z kryzysu demokracji liberalnej jest społeczne zakorzenienie tego ustroju, mówiła prof. Małgorzata Kowalska w podsumowaniu naszej konferencji „W jakim kraju chcemy żyć?” Można tego dokonać przez zrównoważony rozwój, co oznacza dziś nie tylko wzrost gospodarczy respektujący przyrodę, ale także równoważenie potencjałów gospodarczych czy społecznych między różnymi regionami i grupami.

Andrzej Leder
31.01.2020

W Polsce opowieść o tym, że trzeba poszerzać sferę partycypacji obywateli, wyprzedza praktykę polityczną – mówił Andrzej Leder, podsumowując konferencję forumIdei Fundacji Batorego „W jakim kraju chcemy żyć?” Bez zmiany wyobrażeń na temat tego, czym ma być polska wspólnota obywatelska, nie będzie możliwa żadna realna zmiana społeczna.

Grzegorz Makowski
23.01.2020

Transparency International opublikowało nowe wyniki Indeksu Percepcji Korupcji*, który obejmuje 180 państw. W czołówce najlepiej postrzeganych państw pozostaje Nowa Zelandia i Dania z wynikiem 87 punktów. Nie zmieniła się sytuacja państw najgorzej ocenianych – Somalii, Sudanu i Syrii – odpowiednio 9, 12 i 13 punktów. Średnia dla państw UE to 64 punkty. Niestety, notowania Polski spadają od 2015 roku. W tegorocznej edycji Polska otrzymała 58 punktów – to najgorszy wynik od 2012 roku.