blogIdei

Piotr Kosiewski
19.08.2020

Niedawno na ścianach budynku CXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kuronia w samym centrum Warszawy powstał mural przedstawiający patrona szkoły. Został on zaprojektowany przez Wilhelma Sasnala, a w jego powstanie zaangażowało się Wolskie Centrum Kultury. To już kolejny mural w stolicy. Jednak osoba, której został on poświęcony, miejsce jego realizacji, wreszcie czas powstania pracy sprawiły, że nowe dzieło Wilhelma Sasnala dobrze wpisuje się w aktualne, nie tylko w Polsce, spory o pamięć i przeszłość.

Pauluk Bykouski
14.08.2020

Obecnie na Białorusi doszło do najwyższego stopnia kryzysu politycznego, jeśli nie zupełnej zapaści w przestrzeni politycznej. Społeczeństwo jest przekonane, że wybory zostały sfałszowane, a w zwycięstwo Alaksandra Łukaszenki na fali obecnych wydarzeń mało kto wierzy. Czy wybory wygrała Swiatłana Cichanouska – to pytanie pozostaje kwestią sporną nawet dla zwolenników przemian.

Dawid Sześciło
07.08.2020

Krążący ostatnio w mediach pomysł powrotu do 49 województw przypomina historię niesławnej reformy edukacji z 2016 r. – władza zaprasza na sentymentalną podróż w przeszłość, ale nie potrafi wyjaśnić jej sensu.

Piotr Buras
28.07.2020

Niejasność to chleb powszedni unijnej polityki. Często pomaga ukryć partactwo, ale bywa też oznaką politycznej przezorności. Przykładem tego drugiego są postanowienia niedawnego szczytu w kwestii praworządności.

Grażyna Kopińska
14.07.2020

Epidemia, która w pierwszym kwartale 2020 roku dotknęła kolejno kraje Azji, Europy i nieco później obu Ameryk i Afryki, zmusiła rządy niemal wszystkich krajów do podejmowania szybkich decyzji. Najpierw trzeba było chronić zdrowie i życie mieszkańców, doinwestowywać służbę zdrowia, a potem wspomagać zatrzymaną na kilka tygodni gospodarkę. Przed wszystkimi rządzącymi stanęło zatem pytanie, jak działać w tej nadzwyczajnej sytuacji. Czy porzucić stosowane od lat procedury, czy szybkość podejmowanych decyzji jest najważniejsza?