blogIdei

Grzegorz Makowski
31.01.2023

Ukazała się nowa edycja Indeksu Percepcji Korupcji Transparency International (Corruption Perception Index – CPI), partnera Fundacji Batorego w działaniach antykorupcyjnych. Polska po zeszłorocznej, krótkiej stabilizacji, znów obniżyła swój wynik – do 55 punktów i spadła w rankingu państw na 45 miejsce. To najgorsza ocena od 2012 roku.

Grzegorz Makowski
19.01.2023

Na początku stycznia 2023 roku na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się już szósta wersja projektu wdrażającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Zanim przejdę do omówienia tego projektu, dwa słowa przypomnienia, czym jest sygnalizowanie (whistleblowing).

Krzysztof Izdebski
16.01.2023

Na początku roku minęła rocznica opublikowania drugiej wersji projektu ustawy o wolności słowa w internetowych serwisach społecznościowych. Głównym powodem, dla którego o niej pamiętamy jest to, że nic się od tego czasu nie zmieniło. Nie pojawiła się ani kolejna wersja, ani nie podjęto kolejnych kroków na legislacyjnej ścieżce.

Adam Gendźwiłł
04.01.2023

Propozycje zmian w Kodeksie Wyborczym zwykle przychodzą niedopracowane, spóźnione i nie w porę, bo zainteresowanie polityków prawem wyborczym nieproporcjonalnie wzmaga się przed nadchodzącymi wyborami.

Grzegorz Makowski
09.12.2022

Dzień 9-go grudnia, to ustanowiony przez ONZ w 2003 roku Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji. Podobnie jak światowe dni walki z rakiem, cukrzycą, czy inne tego rodzaju dni, nie służy on raczej świętowaniu, ale przypomnieniu, że takie zjawiska istnieją, są groźne i nie da się ich nigdy w pełni wyeliminować z naszego życia – pisze na #blogIdei Grzegorz Makowski.

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]