Demokracja

Cykl debat: Polska samorządów

W jubileuszowym roku 30-lecia samorządu zapraszamy na cykl debat „Polska Samorządów”. Punktem wyjścia do dyskusji z mieszkańcami/-kami oraz zaproszonymi ekspertami/-kami i przedstawicielami/-kami władz samorządowych jest raport „Polska samorządów. Silna demokracja, skuteczne państwo”. Zawiera on 21 pomysłów na zwiększenie samodzielności wspólnot lokalnych w tak ważnych sprawach jak ochrona zdrowia, edukacja, polityka mieszkaniowa, bezpieczeństwo, wpływ mieszkańców na władze samorządowe.

Pierwsza z debat: „Jaki samorząd na trudne czasy?” miała odbyć się 13 marca w Białymstoku. Ze względu na zagrożenie zdrowotne zdecydowaliśmy jednak o odwołaniu spotkania i zorganizujemy je w innym terminie.

W Białymstoku będziemy rozmawiać o nowym modelu rządzenia lokalnego, który pozwoliłby samorządowi lepiej przygotować się do nowych wyzwań. Jak wyznaczać priorytety? Które wydatki ograniczyć w obliczu problemów finansowych, a których pilnować bez względu na coraz trudniejsze warunki? Jak wykorzystać lukę finansową do wprowadzania nowatorskich rozwiązań w naszych miastach? Jak zachęcać mieszkańców do współdecydowania, również w kontekście finansowania zadań samorządu?

W dyskusji wezmą udział:

  • dr hab. Dawid Sześciło (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego)
  • dr Katarzyna Sztop-Rutkowska (Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych „SocLab”, Inicjatywa dla Białegostoku)
  • dr hab. Tadeusz Truskolaski (Prezydent Miasta Białegostoku)

Dyskusję poprowadzi Edwin Bendyk, członek Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego.

Organizatorami są Fundacja im. Stefana Batorego i Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych „SocLab”.

Patronat medialny: