blogIdei

Joanna Cieśla
25.06.2021

Szeroko omawiane projekty zmian prawa oświatowego przygotowywane w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz w Kancelarii Premiera nie tylko sprowadzają samorządy do roli biernych sponsorów realizacji rządowych wizji i znoszą bariery dla ideologizacji szkoły. W dalszej perspektywie będą również miały antywychowawczy i demoralizujący wpływ na uczniów, pogłębiając ich psychiczne kryzysy. Ostatecznie demolują też szanse na powstawanie wspólnot, łączących szkolne społeczności.

Paweł Marczewski
18.06.2021

W Ministerstwie Edukacji i Nauki przygotowano projekt zmian w prawie oświatowym, który tak dalece rozszerza kontrolę kuratoriów nad działalnością szkół, że de facto pozbawia je możliwości samodzielnego kształtowania oferty dydaktycznej i pedagogicznej wykraczającej poza ministerialne minimum i odpowiadającej na szczególne potrzeby uczniów i rodziców.

Grzegorz Makowski
15.06.2021

Większość Europejczyków (62%) uważa, że korupcja jest istotnym problemem. Blisko trzy czwarte (72%) Polaków jest przekonanych, że korupcja w Polsce to duży problem. Transparency International (TI), międzynarodowa organizacja specjalizująca się w problematyce korupcji i polityki antykorupcyjnej, której partnerem w Polsce jest Fundacja Batorego opublikowała dziś wyniki Globalnego Barometru Korupcji (Global Corruption Barometer – GCB) dla państw Unii Europejskiej.

Mikołaj Cześnik
04.06.2021

O polskiej demokracji i jej stanie dyskutujemy od kilku dekad, właściwie od jej przywrócenia na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Ale w ostatnich kilku latach te dyskusje stały się żywsze, nabrały wigoru. Dzieje się tak – między innymi – ze względu na zauważany w wielu miejscach i przez wielu obserwatorów kryzys polskiej demokracji.

Paweł Marczewski
26.05.2021

Dyskusje publiczne o zaangażowaniu politycznym młodego pokolenia toczą się bardzo często między dwiema skrajnościami. Z jednej strony regularnie powraca pogląd o braku zaangażowania lub wręcz apatii młodych, którzy rzekomo są o wiele bardziej zainteresowani konsumpcją niż sprawami publicznymi, z drugiej – nie milkną głosy, że niesprecyzowane „odmłodzenie” polskiej polityki będzie lekarstwem na jej najbardziej dolegliwe bolączki.