Publikacje

cover
Stanowisko w sprawie przedłużenia kadencji RPO
Publikujemy Stanowisko Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego dotyczące wniosku grupy posłów do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich.
program: Zespół Ekspertów Prawnych
cover
ArkA nr 60
Jubileuszowe wydanie czasopisma ARKA wydawanego przez Regionalny Program Przeciwdziałania Uzależnieniom działający przy Fundacji Batorego.
program: Regionalny Program Przeciwdziałania Uzależnieniom
cover
Służba cywilna dziś i jutro
 • Robert Sobiech
 • i inni
Robert Sobiech i Jacek Kozłowski wskazują na najistotniejsze wyzwania, przed którymi stoi służba cywilna w Polsce oraz przedstawiają propozycję reformy całej administracji rządowej.
program: forumIdei
cover
Bojkot majowych wyborów prezydenckich i jego uzasadnienia
 • Jacek Raciborski
Wezwania opozycji do bojkotu wyborów korespondencyjnych miały bardzo dobre uzasadnienia, zarówno etyczne jak i prawno-polityczne - pisze prof. Jacek Raciborski w najnowszym komentarzu dla forumIdei.
program: forumIdei
cover
Ustawa o ochronie sygnalistów w Polsce
 • Grzegorz Makowski
 • i inni
Opracowanie przygotowane na podstawie badań przeprowadzonych w ramach projektu „Polska ustawa o ochronie sygnalistów. W poszukiwaniu poparcia związków zawodowych oraz organizacji pracodawców”.
program: forumIdei
cover
The Act on Whistleblower Protection
 • Grzegorz Makowski
 • i inni
The Act on Whistleblower Protection - the need for and the prospects of its introduction in Poland. Based on opinion survey led among representatives of trade unions and employer organisations.
cover
Dwa Mazowsza – cui bono?
 • Marta Lackowska
Profesor Marta Lackowska ocenia pomysł podziału województwa mazowieckiego, do którego po raz szósty wraca Prawo i Sprawiedliwość. Korzyści podawane jako efekty tego podziału można osiągnąć i bez niego, oszczędzając istotnych kosztów organizacyjnych, administracyjnych i finansowych.
cover
Epidemia nieufności. Zaufanie społeczne w czasie kryzysu zdrowotnego
 • Paweł Marczewski
Jak poziom zaufania społecznego w Polsce przełożył się na zachowania obywateli w czasie pandemii? Jak sama pandemia wpłynęła na zaufanie społeczne? Czy wychodząc z kryzysu popadniemy w błędne koło nieufności? Paweł Marczewski analizuje wyniki badań zaufania społecznego w stanie pandemii.
program: forumIdei
cover
Pieniądze za praworządność: czy na pewno?
 • Szymon Ananicz
Przyjmując plan budżetu UE na lata 2021-2027 oraz program odbudowy po kryzysie COVID-19, rządy państw członkowskich po raz pierwszy zdecydowały, że wypłaty powinny być uzależnione od przestrzegania zasad praworządności.
cover
Format 17+1: mniej niż suma części
 • Alicja Bachulska
Zaangażowanie Polski we współpracę z Chinami w ramach formatu 17+1 (międzynarodowej inicjatywy władz w Pekinie mającej na celu usprawnienie współpracy politycznej i gospodarczej z państwami Europy Środkowo-Wschodniej) nie spełniło nadziei pokładanych w tym projekcie.
cover
Niezmienne pryncypia, czyli o doktrynie polskiej polityki wschodniej
 • Wojciech Konończuk
Co jakiś czas powracają głosy wzywające do rewizji polskiej polityki wschodniej i uznające, że błędem było oparcie jej na tzw. doktrynie Giedroycia–Mieroszewskiego. Podobne myślenie bazuje na głębokim niezrozumieniu istoty tej doktryny - pisze Wojciech Konończuk.
program: forumIdei
cover
Głosowanie korespondencyjne za granicą – wnioski praktyczne
 • Magdalena Wrzalik
Doświadczenia pierwszej tury wyborów prezydenckich pokazują, że aktualnie obowiązujące uregulowania dotyczące głosowania poza krajem nie są w pełni dostosowane do obecnej rzeczywistości - pisze w analizie Magdalena Wrzalik.
program: forumIdei
cover
Co pierwsza tura wyborów może nam powiedzieć o drugiej?
 • Adam Gendźwiłł
O tym, jaka będzie frekwencja, kto spośród zawiedzionych wyborców zostanie w domu lub odda głos nieważny, a kogo uda się zmobilizować oraz jakie są „drugie preferencje” wyborców, którzy oddali swoje głosy na kandydatów innych niż Duda i Trzaskowski - pisze w analizie dr Adam Gendźwiłł.
program: forumIdei
cover
Komentarz: Jak pandemia zmieni Unię?
 • Szymon Ananicz
Pandemia COVID-19 stała się impulsem do istotnych przewartościowań w architekturze Unii Europejskiej. Przyjęte już i planowane rozwiązania – przede wszystkim plan przeciwdziałania recesji gospodarczej, ale także rozwój w dziedzinie ochrony zdrowia – mogą doprowadzić do wzmocnienia podmiotowości politycznej i gospodarczej Wspólnoty.
program: forumIdei
cover
Komentarz: Samorząd i wybory
 • Edwin Bendyk
Nieoczekiwanie na pierwszej linii politycznego frontu znalazł się samorząd. Kryzys wywołany pandemią i wybory prezydenckie organizowane w roku trzydziestolecia polskiej samorządności stały się okazją do wielkiego testu zarówno siły Polski lokalnej, jak i politycznej atrakcyjności projektu odwołującego się do tej siły.
cover
Komentarz: Wybory prezydenckie – ryzykowne zmiany
 • Magdalena Wrzalik
Ustawa z 2 czerwca 2020 o zasadach organizacji wyborów ma siedem poważnych wad.
program: forumIdei