Publikacje

cover
Format 17+1: mniej niż suma części
 • Alicja Bachulska
Zaangażowanie Polski we współpracę z Chinami w ramach formatu 17+1 (międzynarodowej inicjatywy władz w Pekinie mającej na celu usprawnienie współpracy politycznej i gospodarczej z państwami Europy Środkowo-Wschodniej) nie spełniło nadziei pokładanych w tym projekcie.
cover
Niezmienne pryncypia, czyli o doktrynie polskiej polityki wschodniej
 • Wojciech Konończuk
Co jakiś czas powracają głosy wzywające do rewizji polskiej polityki wschodniej i uznające, że błędem było oparcie jej na tzw. doktrynie Giedroycia–Mieroszewskiego. Podobne myślenie bazuje na głębokim niezrozumieniu istoty tej doktryny - pisze Wojciech Konończuk.
program: forumIdei
cover
Głosowanie korespondencyjne za granicą – wnioski praktyczne
 • Magdalena Wrzalik
Doświadczenia pierwszej tury wyborów prezydenckich pokazują, że aktualnie obowiązujące uregulowania dotyczące głosowania poza krajem nie są w pełni dostosowane do obecnej rzeczywistości - pisze w analizie Magdalena Wrzalik.
program: forumIdei
cover
Co pierwsza tura wyborów może nam powiedzieć o drugiej?
 • Adam Gendźwiłł
O tym, jaka będzie frekwencja, kto spośród zawiedzionych wyborców zostanie w domu lub odda głos nieważny, a kogo uda się zmobilizować oraz jakie są „drugie preferencje” wyborców, którzy oddali swoje głosy na kandydatów innych niż Duda i Trzaskowski - pisze w analizie dr Adam Gendźwiłł.
program: forumIdei
cover
Komentarz: Jak pandemia zmieni Unię?
 • Szymon Ananicz
Pandemia COVID-19 stała się impulsem do istotnych przewartościowań w architekturze Unii Europejskiej. Przyjęte już i planowane rozwiązania – przede wszystkim plan przeciwdziałania recesji gospodarczej, ale także rozwój w dziedzinie ochrony zdrowia – mogą doprowadzić do wzmocnienia podmiotowości politycznej i gospodarczej Wspólnoty.
program: forumIdei
cover
Komentarz: Samorząd i wybory
 • Edwin Bendyk
Nieoczekiwanie na pierwszej linii politycznego frontu znalazł się samorząd. Kryzys wywołany pandemią i wybory prezydenckie organizowane w roku trzydziestolecia polskiej samorządności stały się okazją do wielkiego testu zarówno siły Polski lokalnej, jak i politycznej atrakcyjności projektu odwołującego się do tej siły.
cover
Komentarz: Wybory prezydenckie – ryzykowne zmiany
 • Magdalena Wrzalik
Ustawa z 2 czerwca 2020 o zasadach organizacji wyborów ma siedem poważnych wad.
program: forumIdei
cover
Samorząd–centrum Bilans po trzydziestu latach od odrodzenia się samorządu i pięciu latach nowego centralizmu
 • Dawid Sześciło
program: forumIdei
cover
Komentarz: Nowelizacja budżetu UE – ocena i perspektywy
 • Agnieszka Smoleńska
 • i inni
Ogłoszona w maju 2020 roku propozycja nowego budżetu Unii Europejskiej ma doniosłe znaczenie nie tylko gospodarcze, lecz także polityczne. Przełomowym elementem propozycji jest sfinansowanie części dotacji i pożyczek ze wspólnego długu, który wyemituje Unia.
program: forumIdei
cover
Stanowisko w sprawie wyborów prezydenckich 28 czerwca
cover
Ewolucja sytuacji finansowej samorządów terytorialnych w Polsce po 2014 roku
 • Paweł Swianiewicz
 • i inni
Czy pod rządami Zjednoczonej Prawicy postępuje degradacja finansowej kondycji i autonomii samorządów? Jak na obecne budżety samorządowe może wpłynąć nadchodzący kryzys? Jakie formy wsparcia pomogłyby władzom lokalnym sprostać temu wyzwaniu? Autorzy odpowiadają na te pytanie w oparciu o obiektywne wskaźniki wyliczane na podstawie danych z lat 2014-2019.
program: forumIdei
cover
Czego dowiedzieliśmy się z raportów o stanie gminy?
 • Dawid Sześciło
 • i inni
Do 30 lipca wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) muszą sporządzić raporty o stanie gminy. Eksperci Fundacji Batorego przeanalizowali sto ubiegłorocznych raportów i podpowiadają samorządowcom, jakich błędów unikać, a jakie pomysły warto powtórzyć, aby raport był dokumentem interesującym dla mieszkańców.
program: forumIdei
cover
Jeśli wybory będą w maju…
 • Jacek Haman
Instytucja głosowania korespondencyjnego jest dobrze znana także w innych krajach. Czy zatem słuszne są obawy, że nie sprawdzi się ona w Polsce w wyborach prezydenckich w maju 2020 roku? Komentarz Jacka Hamana.
program: forumIdei
cover
Co zrobić, żeby wybory były demokratyczne i bezpieczne – Stanowisko
Publikujemy Stanowisko Zespołu Ekspertów Wyborczych w sprawie wyborów korespondencyjnych.
program: forumIdei
cover
Instytucje samorządowe w okresie SARS CoV-2: praca zdalna i wsparcie społeczności lokalnej
 • Agnieszka Krzyżak
 • i inni
Zapobieganie rozprzestrzeniania się SARS CoV-2 wymusiło poszukiwanie nowych rozwiązań działania samorządów, dotyczących m.in. obiegu korespondencji w urzędach, organizacji pracy zdalnej oraz zapewnienia wsparcia społeczności lokalnej. Publikujemy analizę prawną oraz przykładowe procedury, jakie można wprowadzić w urzędzie autorstwa Agnieszki Krzyżak oraz Pawła Litwińskiego.
program: forumIdei
cover
Opinia prawna w sprawie wniosku Poczty Polskiej do samorządów o udostępnienie danych mieszkańców
 • Tomasz Zalasiński
Opinia prawna w sprawie wniosku Poczty Polskiej do samorządów o udostępnienie danych mieszkańców.
program: forumIdei