12 maja 2022
forumIdei
Demokracja wobec wojny

siedziba Fundacji oraz on-line | 18:00-19:30

Zapraszamy na pierwszą debatę z udziałem autorów książek nominowanych do finału Nagrody im. Marcina Króla 2022 i jednocześnie pierwszą po pandemicznej przerwie dyskusję na żywo w naszej siedzibie.

  • demokracja
  • Ukraina

Debata Fundacji Batorego. Nagroda im. Marcina Króla 2022

Sala konferencyjna im. Jerzego Turowicza w siedzibie Fundacji Batorego przy ul. Sapieżyńskiej 10A oraz transmisja on-line na profilu Fundacji na Facebooku oraz na kanale YouTube.

Zapraszamy na pierwszą debatę z udziałem autorów książek nominowanych do finału Nagrody im. Marcina Króla za rok 2021 i jednocześnie pierwszą po pandemicznej przerwie dyskusję na żywo w siedzibie Fundacji Batorego. Porozmawiamy o tym, jak konserwatyzm, liberalizm i socjalizm traktują wojnę jako zjawisko polityczne i społeczne. Czy w ogóle klasyczne filozofie polityki Zachodu są w stanie zrozumieć wojnę – przede wszystkim tę trwającą za naszą wschodnią granicą, ale także wojnę w ogóle? Czy wojna w Ukrainie odsłania niedostatki starych opowieści politycznych i pokazuje potrzebę nowych idei?

W dyskusji udział wezmą:

  • Marek Cichocki (autor książki-finalistki „Początek końca historii. Tradycje polityczne w XIX wieku”, Państwowy Instytut Wydawniczy)
  • Julia Fiedorczuk (Instytut Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego)
  • Małgorzata Jacyno (Wydział Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego)
  • Jan Tokarski (autor książki-finalistki „Czy liberalizm umarł?”, Znak)

Prowadzenie: Łukasz Pawłowski (socjolog, publicysta).

Obowiązuje rejestracja. Prosimy o zapisy: https://crm.batory.org.pl/formularz-online/debata-Demokracja-wobec-wojny

Ustanowiona w tym roku przez Fundację Batorego Nagroda im. Marcina Króla ma wspierać rozwój debaty publicznej poprzez zachętę do pogłębionej refleksji nad zjawiskami i trendami współczesności oraz wyzwaniami przyszłości, tworzenia nowych idei i prób opisu rzeczywistości, poszukiwania odpowiedzi na kryzys demokracji i wartości demokratycznych oraz poszerzania przestrzeni intelektualnego dyskursu ponad podziałami.

W połowie kwietnia Kapituła Nagrody wybrała pięć książek-finalistek. Zwycięski tytuł ogłoszony zostanie 26 maja. Przed ogłoszeniem książki-laureatki tegorocznej Nagrody Fundacja Batorego organizuje dwie publiczne debaty z autorami książek nominowanych do Nagrody oraz innymi ważnymi uczestniczkami i uczestnikami polskiej debaty intelektualnej.

(Więcej informacji o Nagrodzie oraz lista nominowanych w tegorocznej edycji książek znajduje się tutaj: https://www.batory.org.pl/forumidei/nagroda-im-marcina-krola/#tabs_tab-0)

PL: Transmisja na żywo tłumaczona na polski język migowy będzie dostępna na profilu Fundacji Batorego na Facebooku.
Zapraszamy do dyskusji!

_____________________________________________________

Marek Cichocki – dr. hab., filozof, politolog, znawcą stosunków polsko-niemieckich. Redaktor naczelny pisma „Nowa Europa”, współtworzył i redaguje także „Teologię Polityczną”. Były doradca społeczny w kancelarii Prezydenta RP, wieloletni wykładowca akademicki, obecnie dyrektor programowy Centrum Europejskiego w Natolinie i profesor w Collegium Civitas. Specjalizuje się w historii idei i filozofii politycznej.

Julia Fiedroczuk – dr hab., pisarka, poetka, tłumaczka i wykładowczyni literatury amerykańskiej na  Instytucie Anglistyki Uniwersytet Warszawskiego. Jest stałą współpracowniczką „Przekroju”, felietonistką „Polityki”. Jej zainteresowania naukowe obejmują dwudziestowieczną poezję amerykańską, teorię literatury, ekokrytykę i feminizm. Jest członkinią ASLE (Associacion for the Study of Literature and the Environment). Wraz z reporterem Filipem Springerem stworzyła działającą przy Instytucie Reportażu Szkołę Ekopoetyki.

Małgorzata Jacyno – dr. hab., socjolożka, profesorka na Katedrze Historii Myśli Społecznej Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Znawczyni myśli francuskiej. Naukowo zajmuje się kulturą terapeutyczną oraz kulturą nowego indywidualizmu. Autorka wielu artykułów oraz książek, m.in. Kultura indywidualizmu (2007), Granice współczesności (1997).

Łukasz Pawłowski – publicysta, doktor socjologii, doradca polityczny. Współpracuje z forumIdei Fundacji Batorego. Wspólnie z Piotrem Tarczyńskim prowadzi „Podkast amerykański”. Autor książki Druga fala prywatyzacji. Niezamierzone skutki rządów PiS (2020). Dawniej sekretarz redakcji tygodnika „Kultura Liberalna”.

Jak Tokarski –historyk idei, redaktor „Przeglądu Politycznego” oraz kwartalnika „Kronos”. Publikował m.in. w „Kulturze Liberalnej”, „Rzeczpospolitej” i „Tygodniku Powszechnym”. Mieszka w Warszawie.

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]