- AktualnościAktualności
- Dotacje
- Akcje
- Idee
- Fundusze powierzoneFundusze powierzoneDowiedz się więcej o funduszach powierzonych
Celem projektu prowadzonego w programie Otwarta Europa było doprowadzenie – poprzez stopniową liberalizacji polityki wizowej UE – do całkowitego zniesienia wiz z krajami objętymi Partnerstwem Wschodnim i z Rosją.
Działania na rzecz wprowadzenia przyjaznych rozwiązań wizowych i granicznych dla naszych wschodnich sąsiadów prowadziliśmy od roku 2002. W poprzednich latach monitorowaliśmy politykę wizową i procedury wydawania wiz obywatelom Europy Wschodniej przez kraje Unii Europejskiej oraz warunki przekraczania jej wschodniej granicy. Wyniki naszych obserwacji i badań opublikowaliśmy w serii raportów o funkcjonowaniu wschodniej granicy Polski i zewnętrznej granicy Unii (2003, 2008, 2012, 2013) oraz o polskiej i europejskiej polityce wizowej (2004, 2006, 2009, 2012).
Od chwili, gdy ruch bezwizowy z wybranymi państwami Europy Wschodniej stał się oficjalnie długoterminowym celem Unii, koncentrowaliśmy się na proponowaniu rozwiązań, które pozwoliłyby na jak najszybsze zrealizowanie deklaracji państw członkowskich UE dotyczących jego wprowadzenia. Zabiegaliśmy m.in. o: implementację zobowiązań zapisanych w umowach o ułatwieniach wizowych i w Kodeksie wizowym, przyjęcie Planów Działań prowadzących do ruchu bezwizowego, opracowanie specjalnych rozwiązań dla Białorusi, która nie ma umowy o ułatwieniach wizowych, zniesienie opłat za wizy dla państw Partnerstwa Wschodniego i Rosji.
Staraliśmy się dostarczać argumenty na rzecz liberalizacji polityki wizowej oraz rozwiewać lęki i obawy pojawiające się w krajach członkowskich w związku z perspektywą ruchu bezwizowego. Badaliśmy też jakość obsługi ruchu osobowego na przejściach granicznych między Polską a Ukrainą oraz praktykę wydawania obywatelom Ukrainy wiz i zezwoleń w małym ruchu granicznym.