W dyskusji uczestniczyli: Denis Burakow (Gefter.ru), Paweł Kazarin (Radio Swoboda), Jekaterina Romanowa (Instytut Europy RAN) i Denis Wołkow (Centrum Lewady).
Spotkanie prowadził Jarosław Kuisz („Kultura Liberalna”)
Spotkanie odbyło się w językach polskim i rosyjskim.
Tezy
Rozmawialiśmy o rosyjskiej gospodarce w dobie wciąż trwającego globalnego, kryzysu, ale też konfliktu rosyjsko-ukraińskiego oraz sankcji nałożonych na Rosję przez kraje Zachodu. O tym, co obecna sytuacja gospodarcza oznacza dla rosyjskiej polityki – w wymiarze wewnętrznym i międzynarodowym oraz jaki ma wpływ na rosyjskie społeczeństwo.
Noty o panelistach
Denis Burakow (ur. 1990) – licencjat Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych, magister Josef Korbel School of International Studies na Uniwersytecie w Denver, absolwent Moskiewskiej Szkoły Edukacji Obywatelskiej (dawniej Szkoła Badań Politycznych).
Zainteresowania naukowe: metodologia polityczna, teoria demokratyzacji, sektor publiczny w systemach demokratycznych. Publicysta gefter.ru, International Affairs Review, Informatora Rosysjkiej Rady d/s Międzynarodowych, Wiedomosti, „Żelazny zapas”, „Obszczaja Tetradź” i w szeregu innych czasopism.
Paweł Kazarin (ur. 1983) – dziennikarz i publicysta. Korespondent „Radia Swoboda” publicysta portalu „Slon.ru”, moskiewskiego centrum Carnegie i „Ukraińskiej Prawdy” Specjalizuje się w analizie politycznej krajów b. ZSRR, a także stosunków ukraińsko-rosyjskich. Współpracuje z wieloma ukraińskimi mediami. Urodził się i wychował w Symferopolu na Krymie. W latach 2012-14 pracował w Moskwie, obecnie mieszka i pracuje w Kijowie.
Jekaterina Romanowa (ur. 1978) – ekonomistka dr, wykładowca na uniwersytecie im. Łomonosowa, adiunkt w Instytucie Europy RAN, specjalizuje się w geografii społeczno-ekonomicznej, ekonomii Niemiec, i pozostałych krajów europejskich, procesami integracji UE, polityką regionalną, rozwojem innowacyjnym i współpracą rosyjsko-niemiecką.
Denis Wołkow (ur. 1983) – socjolog, analityk w moskiewskim Centrum Lewady, specjalista w dziedzinie rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego. Absolwent Szkoły Nauk Społecznych i Ekonomicznych w Moskwie oraz Uniwersytetu w Manchesterze, odbył także praktyki na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim i Uniwersytecie Stanforda. Autor esejów „Perspektywy dla społeczeństwa obywatelskiego w Rosji” i „Rosyjski ruch protestu w latach 2011-2012”, a także publikacji w czasopismach naukowych i prasie. Publikuje komentarze na stronie moskiewskiego Centrum Carnegie. Visiting Fellow w programie Rosji i Eurazji Chatham House.