20 października 2015
Gospodarka Rosji w czasach kryzysu

  • Otwarta Europa

W dyskusji uczestniczyli: Denis Burakow (Gefter.ru), Paweł Kazarin (Radio Swoboda), Jekaterina Romanowa (Instytut Europy RAN) i Denis Wołkow (Centrum Lewady).

Spotkanie prowadził Jarosław Kuisz („Kultura Liberalna”)

Zapis wideo debaty wersja polska

Zapis wideo wersj bez tłumaczenia

Wypowiedzi panelistów wersja polska

Wypowiedzi panelistów wersja bez tłumaczenia

Dyskusja po debacie wersja polska

Dyskusja po debacie wersja bez tłumaczenia

Debata towarzyszy spotkaniu Klubu PL-RU.

Spotkanie odbyło się w językach polskim i rosyjskim.
Tezy
Rozmawialiśmy o  rosyjskiej gospodarce w dobie wciąż trwającego globalnego, kryzysu, ale też konfliktu rosyjsko-ukraińskiego oraz sankcji nałożonych na Rosję przez kraje Zachodu. O tym, co obecna sytuacja gospodarcza oznacza dla rosyjskiej polityki – w wymiarze wewnętrznym i międzynarodowym oraz jaki ma wpływ na rosyjskie społeczeństwo.
Noty o panelistach
 
Denis Burakow (ur. 1990) – licencjat Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych, magister Josef Korbel School of International Studies na Uniwersytecie w Denver, absolwent Moskiewskiej Szkoły Edukacji Obywatelskiej (dawniej Szkoła Badań Politycznych).
Zainteresowania naukowe: metodologia polityczna, teoria demokratyzacji, sektor publiczny w systemach demokratycznych. Publicysta gefter.ru, International Affairs Review, Informatora Rosysjkiej Rady d/s Międzynarodowych, Wiedomosti, „Żelazny zapas”, „Obszczaja Tetradź” i w szeregu innych czasopism.
Paweł Kazarin (ur. 1983) – dziennikarz i publicysta. Korespondent „Radia Swoboda” publicysta portalu „Slon.ru”, moskiewskiego centrum Carnegie i „Ukraińskiej Prawdy” Specjalizuje się w analizie politycznej krajów b. ZSRR, a także stosunków ukraińsko-rosyjskich. Współpracuje z wieloma ukraińskimi mediami. Urodził się i wychował w Symferopolu na Krymie. W latach 2012-14 pracował w Moskwie, obecnie mieszka i pracuje w Kijowie.
Jekaterina Romanowa (ur. 1978) – ekonomistka dr, wykładowca na uniwersytecie im. Łomonosowa, adiunkt w Instytucie Europy RAN, specjalizuje się w geografii społeczno-ekonomicznej, ekonomii Niemiec, i pozostałych krajów europejskich, procesami integracji UE, polityką regionalną, rozwojem innowacyjnym i współpracą rosyjsko-niemiecką.
Denis Wołkow (ur. 1983) – socjolog, analityk w moskiewskim Centrum Lewady, specjalista w dziedzinie rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego. Absolwent Szkoły Nauk Społecznych i Ekonomicznych w Moskwie oraz Uniwersytetu w Manchesterze, odbył także praktyki na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim i Uniwersytecie Stanforda. Autor esejów „Perspektywy dla społeczeństwa obywatelskiego w Rosji” i „Rosyjski ruch protestu w latach 2011-2012”, a także publikacji w czasopismach naukowych i prasie. Publikuje komentarze na stronie moskiewskiego Centrum Carnegie. Visiting Fellow w programie Rosji i Eurazji Chatham House.

Projekt współfinansowany przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia