online
17.00-19.00
Ogłoszenie Nagrody im. Beaty Pawlak za publikację poświęconą innym kulturom, religiom, cywilizacjom.
online
17.00-19.00
Ogłoszenie Nagrody im. Beaty Pawlak za publikację poświęconą innym kulturom, religiom, cywilizacjom.
Po raz 19. w tym roku przyznamy Nagrodę im. Beaty Pawlak za publikację poświęconą innym kulturom, religiom, cywilizacjom.
Nagroda ustanowiona została ostatnią wolą Beaty Pawlak, dziennikarki i pisarki, która 12 października 2002 zginęła w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali. Przyznawana jest za materiał opublikowany w języku polskim w okresie od 1 lipca poprzedniego roku do 30 czerwca bieżącego roku.
W 2021 do nagrody nominowani zostali: Jagoda Grondecka za artykuły na temat Afganistanu publikowane w 2021 w „Krytyce Politycznej”, Hanka Grupińska za Dalekowysoko. Tybetańczycy bez ziemi (Wielka Litera, Warszawa 2020), Aleksandra Lipczak za Lajla znaczy noc (Karakter, Kraków 2020), Dionisios Sturis Zachód słońca na Santorini, (Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2021), Ludwika Włodek za Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji (Czarne, Wołowiec 2020).
Nazwisko Laureata/ki tegorocznej Nagrody poznaliśmy 16 listopada o godz. 17.00 podczas gali prowadzonej online na naszym profilu na Facebooku.
Po ogłoszeniu Nagrody odbyła się debata „Między świadectwem i zaangażowaniem”. Z nominowanymi do tegorocznej Nagrody rozmawialiśmy o współczesnych dylematach autorów/autorek reportaży i materiałów dziennikarskich.
Debatę poprowadziła Agnieszka Lichnerowicz (TOK FM).
Beata Pawlak była niespokojnym duchem. W latach 70. działała w krakowskim Studenckim Komitecie Solidarności, w stanie wojennym wydawała podziemną gazetkę. W 1984 roku wyjechała do Paryża. We Francji zaprzyjaźniła się z irańskimi emigrantami i odnalazła pasję na całe życie – islam. Po 1989 roku wróciła do Polski. Przeszkadzał jej kontrast między antyislamskimi stereotypami a ludźmi, których poznała podczas pobytu w Paryżu. Szukała odpowiedzi na pytanie, skąd biorą się islamskie zamachy. Jeździła do krajów muzułmańskich. Poznając ich mieszkańców poznawała islamską cywilizację. Po islamie przyszła ciekawość innych kultur i kolejne podróże. Odwiedziła 25 krajów. Była dziennikarką, reporterką, autorką książek – pisze Wojciech Załuska we wspomnieniu o Beacie Pawlak .
Nagroda Beaty Pawlak wypłacana jest z Funduszu Jej imienia prowadzonego przez Fundację Batorego. Laureatów wybiera Kapituła w składzie: Piotr Kosiewski (Fundacja im. Stefana Batorego), Maria Kruczkowska („Gazeta Wyborcza”), Antoni Rogala (przedstawiciel rodziny), Olga Stanisławska (reporterka), Adam Szostkiewicz („Polityka”) – przewodniczący, Joanna Załuska (Fundacja im. Stefana Batorego), Wojciech Załuska (Katolicka Agencja Informacyjna.
Dotychczas nagrodę otrzymali: Joanna Bator, Max Cegielski, Artur Domosławski, Anna Fostakowska, Wojciech Górecki, Mateusz Janiszewski, Bartosz Jastrzębski, Marek Kęskrawiec, Piotr Kłodkowski, Krzysztof Kopczyński, Adam Lach, Cezary Michalski, Jacek Milewski, Jarosław Mikołajewski, Jędrzej Morawiecki, Agnieszka Pajączkowska, Beata Pawlikowska, Konrad Piskała, Dariusz Rosiak, Anna Sajewicz, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski, Mariusz Szczygieł, Ewa Wanat i Mirosław Wlekły.