- AktualnościAktualności
- Dotacje
- Akcje
- Idee
- Fundusze powierzoneFundusze powierzoneDowiedz się więcej o funduszach powierzonych
Debata z udziałem Macieja Gduli, Bálinta Magyara i Tatiany Worożejkiny. Dyskusję moderowała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektorka programu Otwarta Europa.
Uczestników dyskusji zapytaliśmy o ich ocenę zmian zachodzących w Polsce, na Węgrzech i w Rosji oraz o to czy i jakie są podobieństwa i różnice między kierunkiem ewolucji systemu politycznego w poszczególnych krajach.
Debata odbyła się w ramach XI spotkania Klubu PL_RU.
Zapis debaty w języku polskim:
Zapis debaty w języku angielskim (English version):
Zapis debaty w języku rosyjskim (по-русски):
Noty o panelistach:
Maciej Gdula (ur. 1977) – socjolog, pracownik Instytutu Socjologii UW. Zajmuje się teorią społeczną i klasami społecznymi. Badał i popularyzował m.in. teorię P. Bourdieu, N. Luhmanna i B. Latoura. Z Przemysławem Sadurą przeprowadził studia nad systemem klasowym, pokazując, jak zastosować można w Polsce teorię klas Pierre’a Bourdieu.
Bálint Magyar (ur. 1952) – węgierski polityk, minister edukacji Węgier w latach 1996-1998 i 2002-2006. Jeden z założycieli liberalnej partii politycznej Związek Wolnych Demokratów (SzDSz). Autor głośnej książki „Post Communist Mafia State: The Case of Hungary” o oligarchizacji państwa pod rządami Orbána.
Tatiana Worożejkina (ur. 1953) – politolożka, ekspertka specjalizująca się w problematyce państwa i społeczeństwa w Ameryce Łacińskiej i Rosji. Obecnie uczy w Moskiewskiej Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Ekonomicznych, rosyjsko-brytyjskiego uniwersytetu podyplomowego, na Wydziale Nauk Politycznych.