Dyskusja z udziałem: Michael Anti (bloger i dziennikarz, jeden z najodważniejszych głosów swego pokolenia), Jiang Fangzhou (blogerka i jedna z najciekawszych pisarek młodego pokolenia), Jia Jia (redaktor zarządzający jedną z najbardziej wpływowych platformą mikroblogów portalu Tecent) oraz Murong Xuecun (bloger, pisarz i działacz prodemokratyczny, regularnie publikuje na łamach „The New York Times”).
Spotkanie poprowadzi: Aleksander Smolar
Dyskusja będzie prowadzona w języku chińskim i polskim.
O spotkaniu:
Internet zmienia chińskie społeczeństwo. Z dala od ulic i placów głównych miast w Państwie Środka trwa rewolucja, która zmienia sposób komunikowania się Chińczyków. Dekadę temu z internetu w Chinach korzystało niespełna 60 mln osób. Dziś liczba ta zbliża się do 600 mln.
Państwowe media przestają być monopolistami na ściśle kontrolowanym do tej pory rynku informacji. Przy 420 mln użytkownikach internetu w telefonach i urządzeniach przenośnych, coraz więcej wiadomości, które jeszcze kilka lat temu nie miały szans na przedostanie się do szerszego grona odbiorców, teraz umieszczanych jest na mikroblogach.
Pierwsza chińska platforma mikroblogów powstała niespełna cztery lata temu. W ciągu trzech pierwszych lat liczba osób korzystających z tej formy komunikacji wzrosła do 300 mln. To właśnie na mikroblogach internauci demaskują skorumpowanych chińskich urzędników, relacjonują ważne wydarzenia, katastrofy, a używając metajęzyka – wchodzą w polemikę z oficjalnym przekazem władzy.
W Chinach rośnie zainteresowanie procesem transformacji w Polsce. Zmianą modelu komunikacji, która miała miejsce w naszym kraju ponad dwie dekady temu szczególnie zainteresowani są ci, którzy teraz w Chinach kształtują nowy model dialogu społecznego.
Spotkanie będzie także okazją do zastanowienia się nad tym, jaką rolę we współczesnych społeczeństwach odgrywają nowe środki komunikacji, w jaki sposób wpływają na tradycyjne media. Jaki maja wpływ na aktywność społeczną i polityczną.
Noty o panelistach:
Michael Anti (ur. 1975) – właśc. Zhao Jing, dziennikarz i bloger polityczny. Publikuje w wielu chińskich tytułach między innymi w „Nanfang Dushi Bao” i „21st Century World Herald”. Wcześniej pracował w pekińskim biurze „New York Times’a”. W marcu 2003 roku relacjonował wojnę w Iraku. W swoich publikacjach wiele uwagi poświęca kwestiom wolności słowa. W 2005 roku Microsoft skasował jego blog, co wywołało dyskusje o roli zagranicznych firm w systemie chińskiej cenzury. Konto Michaela Anti skasował także Facebook argumentując, że dziennikarz posługuje się na nim pseudonimem, co miało stanowić naruszenie zasad tej firmy. W 2012 roku Anti był gościem konferencji TED.
Jiang Fangzhou (ur. 1989) – pisarka i blogerka. Pierwszą książkę napisała w wieku 9 lat. Do tej pory opublikowała ich dziewięć. Porusza tematy dotyczące młodego pokolenia Chińczyków i ich problemów. Absolwentka prestiżowego Uniwersytetu Qinghua w Pekinie. Obecnie zastępczyni redaktora naczelnego opiniotwórczego tygodnika „Xin Zhoukan”. Na portalu Sina prowadzi mikroblog, który obserwuje ponad 7 mln osób.
Jia Jia (ur. 1980) – bloger i komentator życia społecznego i politycznego. Absolwent filologii chińskiej na Uniwersytecie w Nankinie. Pracował w opiniotwórczych tygodnikach „Oriental Outlook” i „Phoenix Weekly”. Współzałożyciel internetowego czasopisma „Zongheng Zhoukan” oraz pierwszego chińskojęzycznego tygodnika stworzonego specjalnie na tablety – „Sun Affairs Weekly”. Komentator dziennika „Nanfang Dushi Bao”. Na jednym z największych chińskich portali Tencent odpowiada za dział, gdzie umieszczane są komentarze i analizy.
Murong Xuecun (ur. 1974) – właśc. Hao Qun, pisarz i bloger. Popularność przyniosła mu wydana w 2002 roku powieść Zapomnij o mnie tej nocy, Chengdu. Krytyk cenzury. W swoich książkach porusza tematy dotyczące problemów współczesnych Chin, takich jak nadużywanie władzy czy korupcja. Na czterech chińskich portalach prowadził mikroblogi, które łącznie obserwowało 8,5 mln osób. W maju 2013 roku niespodziewanie zostały one zamknięte.