cover
27.03.2024
forumIdei

Nadzieja zdemobilizowanych. Nastroje społeczne przed wyborami samorządowymi i europejskimi

  • Paweł Marczewski

Podobnie jak przed wyborami parlamentarnymi Fundacja im. Stefana Batorego zdecydowała się przygotować cykl raportów analizujących wyniki badań ilościowych i jakościowych polskiego społeczeństwa w trakcie kampanii wyborczych. Posiłkujemy się badaniami, które zamówiliśmy sami, a poza tym korzystamy z wyników uzyskanych przez inne organizacje. Robimy to z przekonaniem, że bieżące analizy oparte na wysokiej jakości badaniach zasilą debatę publiczną i polityczną ważnymi argumentami, co przyczyni się do wzrostu jej jakości.

Przed wyborami samorządowymi przedstawiamy pierwszy z naszych raportów. Przygotował go dr Paweł Marczewski, opierając się na zamówionych przez Fundację Batorego badaniach emocji społecznych, zrealizowanych przez agencję Difference, oraz na dwóch badaniach ilościowych: zrealizowanych przez More in Common Polska i przez agencję Pacyfika.

Główne tezy

  • Tuż przed upływem 100 dni nowego rządu wyborcy partii tworzących koalicję zaczynają się niecierpliwić. Większość z nich nadal ma nadzieję na pozytywne zmiany, ale niepokoi ich to, że nie dostrzegają konkretnych kroków w stronę obniżenia kosztów życia, zwiększenia jakości i dostępności ochrony zdrowia, oczekują poprawy obronności kraju wobec rosnącego poczucia zagrożenia wojną.
  • Wyborcy PiS popadają w fatalizm. Zdecydowanie negatywnie oceniają kierunek, w jakim dziś zmierza Polska, ale nie mają nadziei, że formacja, na którą głosowali, może wrócić do władzy i że będzie potrafiła odmienić kraj na lepsze.
  • Badani dostrzegają przede wszystkim rozliczenia poprzedniej ekipy rządzącej przed komisjami śledczymi, zmiany w mediach publicznych czy wymiarze sprawiedliwości, ale słabiej docierają do nich informacje o posunięciach rządu w kwestiach istotnych dla nich na co dzień.
  • Najbardziej sceptyczne wobec działań nowego rządu spośród wyborców tworzących go partii są osoby, które w październiku 2023 roku głosowały na Trzecią Drogę.
  • Kobiety nie są już tak mocno zmobilizowane, jak przed wyborami 15 października ubiegłego roku – mają poczucie, że rząd zwleka ze spełnieniem obietnic, które złożył im przed październikowymi wyborami.
  • Większość społeczeństwa nadal ocenia członkostwo Polski w UE pozytywnie, ale rosną wątpliwości co do tego, czy Unia dobrze radzi sobie z wyzwaniami migracji i ochrony środowiska.
  • Polki i Polacy nadal popierają wspieranie osób uciekających przed wojną w Ukrainie, ale mają wątpliwości, czy pomoc jest świadczona sprawiedliwie, z zachowaniem troski o interesy i potrzeby Polaków.