- AktualnościAktualności
- Dotacje
- Akcje
- Idee
- Fundusze powierzoneFundusze powierzoneDowiedz się więcej o funduszach powierzonych
Dziś ok. godz. 14.10 Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę Lex Czarnek. “Proszę uznać temat za zakończony w tej chwili” – powiedział prezydent. To wspaniała i oczekiwana przez nas wiadomość. Polska szkoła wciąż jest wolna! Presja obywatelek i obywateli ma sens!
Jest to jedyna właściwa decyzja, bo ustawa Lex Czarnek to złe prawo, które przyniosłoby niepowetowane szkody w polskiej edukacji. Prawo, które zostało zbudowane na fałszywych przesłankach i potrzebie scentralizowanej kontroli.
Weto do ustawy uchroni nas i cały system edukacji przed wzmocnieniem roli kuratorów i upartyjnieniem szkoły. Przed osłabieniem roli rodziców i ich praw zgodnie z własnymi przekonaniami. Przed ograniczeniem współpracy organizacji pozarządowych ze szkołami, zubożeniem oferty edukacyjnej i obniżeniem jakości nauczania i wychowania. Uchroni nas też przed re-centralizacją oświaty oraz odebraniem samorządom lokalnym wpływu na prowadzone przez nie szkoły. I wreszcie – broni, przynajmniej częściowo, przed pełzającym strachem w szkole, nieuzasadnionymi kontrolami z kuratorium, biurokracją i konformizmem.
Dzisiaj najpoważniejszymi wyzwaniami i problemami polskiej szkoły jest kryzys uchodźczy wywołany wojną na Ukrainie oraz skutki pandemii, które nadal odczuwamy. Gdyby Lex Czarnek weszło w życie, działania organizacji pozarządowych w tym trudnym czasie zostałyby zablokowane.
Co dalej?
Nasza kampania “Wolna szkoła” się kończy, nie kończy się jednak działanie organizacji społecznych, samorządów i związków zawodowych na rzecz dobrej edukacji. Tak jak na początku kampanii, zapraszamy wszystkie organizacje, podmioty zajmujące się edukacją, nauczycieli, uczniów i samorządy lokalne do wspólnej pracy – zróbmy razem szkołę na miarę XXI wieku.
Dobra, przyjazna szkoła, motywująca do samodzielnego twórczego myślenia, wychowująca otwartego człowieka i współtworzona przez różne środowiska – nauczycieli, rodziców, uczniów i organizacje pozarządowe oraz władze lokalne i centralne to podstawa demokratycznego społeczeństwa. Szkoła oparta na wzajemnym szacunku, z programem odpowiadającym na wyzwania współczesnego świata. Takiej szkoły chcemy dla naszych dzieci, dla 4,6 miliona młodych Polek i Polaków! To treść porozumienia, podpisanego 30 sierpnia w gmachu dawnej Stoczni Gdańskiej przez organizacje skupione w kampanii i przedstawicieli samorządów z całej Polski. Weto prezydenta to dla nas nowe otwarcie – początek dyskusji o tym, że szkoła musi być nie tylko wolna, ale także dobra i bezpieczna.
Przypominamy, że szkoły są, były i będą samodzielne. Działają w nich rady pedagogiczne, samorządy rodzicielskie i samorządy uczniowskie, które mogą podejmować uchwały i prowadzić własne działania. To ważne – samorządność jest podstawą demokracji. Rodzice poprzez radę rodziców i/lub radę szkoły mają bezpośredni wpływ na tworzenie i realizację programu wychowawczo-profilaktycznego, w oparciu o który prowadzić wiele szkolnych inicjatyw. Wszystkie społeczności szkolne zachęcamy do przyjrzenia się statutom i programom pracy placówek i ich aktualizacji, tak by dawały Wam swobodę podejmowania własnych inicjatyw.
Środowisko organizacji społecznych, uczniów, rodziców, związków zawodowych i samorządów skupionych w akcji Wolna Szkoła do końca walczyło o odrzucenie Lex Czarnek apelując do rozsądku i sumień rządzących. Będziemy dalej wspierać nauczycieli i nauczycielki, dyrektorów i dyrektorki, uczennice i uczniów. Będziemy im pomagać w rozwijaniu dobrej edukacji na miarę XXI, a nie XIX wieku. Będziemy pomagać w przezwyciężaniu wyzwań, które stoją dziś przed polską szkołą. Chcemy dalej wspólnie pracować nad rozwiązaniem prawdziwych problemów polskiej szkoły, którymi są: braki w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, przeładowana podstawa programowa, braki kadrowe w oświacie, niskie wynagrodzenia oraz kryzys związany z wojną w Ukrainie.
Zachęcamy do angażowania się w nasze dalsze dalsze działania! Zapraszamy także na stronę SOS dla Edukacji, gdzie znaleźć można pomysły i rozwiązania kluczowych problemów polskiej szkoły https://sosdlaedukacji.pl/jakiej-chcemy-szkoly/ Polecamy też opracowywany na bieżąco zestaw materiałów o wojnie w Ukrainie oraz przepisów prawnych dotyczących sytuacji ukraińskich dzieci i rodzin w Polsce https://sosdlaedukacji.pl/sos-dla-ukrainy/
Organizatorki i Organizatorzy kampanii Wolna Szkoła