20.05.2024

Równe i powszechne. Społeczne propozycje zmian w prawie wyborczym

14 organizacji społecznych działających na rzecz praw obywatelskich, w tym w szczególności, na rzecz prawa do równych wyborów, podpisało się pod dokumentem „Równe i powszechne. Społeczne propozycje zmian w prawie wyborczym”. 

Kodeks wyborczy wszedł w życie w 2011 r. Od tego czasu został poddany kilku nowelizacjom, często przeprowadzanych bez konsultacji z ekspertami i społeczeństwem obywatelskim oraz – z naruszeniem określonego w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego sześciomiesięcznego terminu przed zarządzeniem wyborów. Korekcie demograficznej, mimo wniosków Państwowej Komisji Wyborczej nie została poddana liczba mandatów przypadająca na poszczególne okręgi wyborcze. Wątpliwości zaczęły budzić zasady prowadzenia i finansowania kampanii wyborczych oraz możliwość ich skutecznej kontroli. Efektem tej sytuacji jest ograniczenie zaufania obywateli do uczciwości wyborów i pytanie – na ile zasady organizacji wyborów w Polsce gwarantują, że wybory są równe.

Zawarte w dokumencie „Równe i powszechne. Społeczne propozycje zmian w prawie wyborczym” postulaty są wynikiem prac ekspertów reprezentujących organizacje monitorujące zmiany w prawie wyborczym oraz ich wpływ na równość, powszechność i uczciwość wyborów. Celem proponowanych przez organizacje społeczne zmian jest zagwarantowanie tych wartości oraz utrzymanie zainteresowania i zaangażowania obywatelskiego.  Pogrupowane w obszary tematyczne rekomendacje zmian zostały spisane po wyborach parlamentarnych w 2023 r. i uzupełnione o obserwacje z wyborów samorządowych w 2024 r. Choć wiele problemów da się szybko naprawić, potrzebujemy rozwiązań kompleksowych, które mają wspierać wyborców, a nie interesy poszczególnych partii.

Zapraszamy na transmisję konferencji „Równe i powszechne. Społeczne propozycje zmian w prawie wyborczym”, transmisja na żywo tłumaczona na polski język migowy będzie dostępna na profilu Fundacji Batorego na Facebooku oraz na naszym kanale YouTube.

Poniedziałek, 20 maja, w godz. 9:00-17:00 

Organizatorzy:

Fundacja im. Stefana Batorego

Fundacja Odpowiedzialna Polityka

Komitet Obrony Demokracji

Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Stowarzyszenie 61 // MamPrawoWiedziec.pl