5062, 5062, Grzegorz Makowski, Grzegorz-Makowski-e1563453078138.jpg, 205773, https://www.batory.org.pl/wp-content/uploads/2017/10/Grzegorz-Makowski-e1563453078138.jpg, https://www.batory.org.pl/blog_wpis/grzegorz-makowski-patrzmy-wladzy-na-rece-mamy-do-tego-narzedzia/grzegorz-makowski-2/, , 2, , , grzegorz-makowski-2, inherit, 5060, 2019-07-17 12:33:36, 2019-07-17 12:33:36, 0, image/jpeg, image, jpeg, https://www.batory.org.pl/wp-includes/images/media/default.png, 1612, 2002, Array
  • Grzegorz Makowski
17.10.2017

Patrzmy władzy na ręce. Mamy do tego narzędzia.

Często narzekamy, że instytucje publiczne marnują pieniądze podatników, ustawiają przetargi, planują inwestycje pod znajomych polityków i urzędników. Korupcja i marnotrawstwo często są tajemnicą poliszynela - dopóki na światło dzienne nie wydobędzie ich jakiś dziennikarz.


Niedawno w programie „Superwizjer” w TVN Grażyna Kopińska, ekspertka forumIdei Fundacji Batorego komentowała podejrzane relacje i powiązania finansowe między politykami Prawa i Sprawiedliwości, a władzami i lokalnym biznesem w Radomiu. Ze śledztwa dziennikarskiego wynika, że tamtejsi politycy PiS próbują wpływać na przebieg trasy ekspresowej S12 w taki sposób, żeby przechodziła przez tereny niedokończonego osiedla – nietrafionej inwestycji zaprzyjaźnionego z nimi właściciela lokalnej firmy Rosa-Bud SA. Wybudowanie trasy przez te tereny pozwoliłoby firmie uzyskać odszkodowanie, co zrekompensowałoby straty jej właścicielowi. Ale przy okazji odszkodowania dostaliby też lokalni politycy PiS i urzędnicy, którzy również mają działki w tej okolicy.

Tę sytuację opisano ledwie kilkanaście dni temu. Wszystko jednak wskazuje, że jest to kulminacja kilkunastu lat wzajemnych przysług i odpłat, które między sobą wymieniali radomscy włodarze i biznesmeni w rozmaitych formach – decyzji administracyjnych, zezwoleń czy przetargów.

Nie musimy czekać na skandal wywołany materiałem dziennikarskim. Istnieją narzędzia dzięki którym każdy może przyglądać się swojemu samorządowi, innej instytucji publicznej czy firmie. Takim narzędziem jest  Barometr Ryzyka Nadużyć w zamówieniach publicznych utworzony przez nas wspólnie z serwisem Zamówienia 2.0. Pozwala on ocenić na bieżąco każdy przetarg, każdą instytucję czy firmę startującą w przetargach. Skorzystać z niego może każdy – obywatel, radny, lokalny dziennikarz czy funkcjonariusz CBA. Im większa jest wartość Barometru, tym większe ryzyko nadużyć. Barometr oczywiście nie mówi czy ktoś jest przestępcą czy nie. Podpowiada jednak, gdzie warto spojrzeć bliżej i sprawdzić dokładniej, czy aby publiczne pieniądze nie są marnotrawione. Każdy może sprawdzić na przykład czy jego urząd miasta czy gminy oraz ta lub inna firma nie są stronami przetargów naprędce ogłaszanych i rozstrzyganych czy takich, w których zbyt często pojawia się tylko jedna oferta.

Radom jest jednym z takich miejsc, które sądząc po Barometrze, już dawno powinno być bacznie obserwowane przez obywateli, media i odpowiednie służby. Urząd Miasta Radomia jest według Barometru jedną z najbardziej narażonych na nadużycia gmin w kraju, podobnie firma Rosa-Bud SA, bohaterka wspomnianego reportażu TVN.

Pomóż nam nagłaśniać tematy ważne społecznie.
Twoja darowizna wesprze powstawanie naszych tekstów.

Wspieraj