- AktualnościAktualności
- Dotacje
- Akcje
- Idee
- Fundusze powierzoneFundusze powierzoneDowiedz się więcej o funduszach powierzonych
Głównym zmierzeniem projektu, prowadzonego przez Fundację Batorego od 2015 roku było zwrócenie uwagi opinii publicznej i decydentów na potrzebę zwiększenia przejrzystości procedur zamówień publicznych, co w ostatecznym rozrachunku powinno skutkować ograniczeniem skali nadużyć.
Zamówienia publiczne to istotny element gospodarki. Wartość tego rynku to ok. 150 rocznie i blisko 10% PKB. Jednocześnie, jest to obszar wskazywany, jako jeden z najbardziej zagrożonych korupcją i innymi nadużyciami. W raporcie Komisji Europejskiej z 2014 r. na temat skuteczności zwalczania korupcji w krajach członkowskich podkreślono, że wszędzie, także w Polsce jednym z najbardziej zagrożonych obszarów są właśnie zamówienia publiczne. Według badań przeprowadzonych w 2013 r. (także na zlecenie Komisji Europejskiej), Polska przeciętnie radzi sobie z kontrolą korupcji w zamówieniach publicznych. Jednocześnie rozluźnia się rygor prawny.
W tym kontekście zasadne są więc pytania o to, gdzie w systemie zamówień pojawiają się największe ryzyka nadużyć, jak można im przeciwdziałać, jak sprawdzają się nowe przepisy, jak ewentualnie można byłoby je ulepszyć oraz w jaki sposób, w praktyce (niezależnie od przepisów) można zadbać o większą przejrzystość procesu zamówień publicznych.