Program Równych Praw organizacje społeczne
28.04.2025

Zaproszenie do składania ofert

W prowadzonym przez nas Programie Równych Praw, finansowanym z unijnego programu Obywatele, Równość, Prawa i Wartości (CERV), poszukujemy znającego sektor organizacji społecznych i doświadczonego w prowadzeniu podobnych badań zewnętrznego realizatora ewaluacji.

Więcej informacji o programie: https://programrownychpraw.batory.org.pl/  

Cel badania i zagadnienia badawcze 

Celem ewaluacji jest: 

  • ocena skuteczności i efektywności wdrażania Programu, identyfikacja dobrych i słabszych stron Programu, przedstawienie rekomendacji na przyszłość, 
  • ocena zasadności poszczególnych rozwiązań technicznych, organizacyjnych i formalnych przyjętych w związku z realizacją Programu, 
  • ocena adekwatności zrealizowanych działań do założonych rezultatów oraz jakości osiągniętych rezultatów,  
  • ocena wpływu Programu na funkcjonowanie organizacji praw człowieka objętych wsparciem w programie. 

Badanie będzie dotyczyć następujących zagadnień: 

  1. Skuteczność form wsparcia organizacji proponowanych w Programie. 
  2. Ocena wybranych przez Zamawiającego rozwiązań związanych z funkcjonowaniem programu, w tym procedur związanych z naborem i sprawozdawczością. 
  3. Ocena produktów i rezultatów całego Programu.  
  4. Wpływ Programu na funkcjonowanie organizacji praw człowieka objętych wsparciem w Programie. 

Powyższe zagadnienia badawcze przekładają się na szczegółowe pytania badawcze, które ustalimy z realizatorem po rozpoczęciu współpracy. 

Grupa docelowa 

Przedmiotem badania będzie ocena Programu na podstawie analizy danych zastanych oraz badania grup osób z zespołu Programu, ekspertów i ekspertek zaangażowanych w realizację Programu, grantobiorców (grupy organizacji społecznych, które otrzymały dotację na realizację projektu), wnioskodawców (grupy organizacji społecznych, które aplikowały, ale nie otrzymały dotacji na realizację projektu) oraz organizacji społecznych, które skorzystały ze wsparcia związanego z rozwojem instytucjonalnym (m.in.: szkolenia, wizyty studyjne, spotkania sieciujące).  

Metodologia 

Badanie będzie składać się z trzech komponentów: (1) jakościowego, (2) ilościowego oraz (3) analizy danych zastanych. 

  1. Badania jakościowe

Wywiady indywidualne i fokusowe posłużą zrozumieniu uwarunkowań realizacji Programu, identyfikacji kluczowych wyzwań, problemów oraz rekomendacji na przyszłość. Pozwolą także opisać z perspektywy ekspertów i ekspertek oceniających wnioski oraz zespołu Programu, zasadność rozwiązań związanych z funkcjonowaniem Programu oraz stopień realizacji założonych rezultatów Programu.  

Zakładamy przeprowadzenie 3 IDI z kadrą zarządzającą Programem, 1 FGI z zespołem Programu, 1 FGI z ekspertami i ekspertkami oceniającymi wnioski, 3 FGI z grantobiorcami, i 2 FGI z osobami z organizacji, które skorzystały ze wsparcia związanego z rozwojem instytucjonalnym. Zakładamy, że wszystkie wywiady zostaną przeprowadzone w formule online, długość jednego IDI będzie wynosić ok. 1 godz., a długość jednego FGI – maksymalnie 2 godz. 

Szczegółowy harmonogram badania oraz kryteria doboru respondentów do grupowych wywiadów zogniskowanych ustalone zostaną we współpracy z Zamawiającym. Zakładamy, że na pojedynczym fokusie pojawi się minimum 6 respondentów.  

Zamawiający zapewni kontakty do osób reprezentujących poszczególne grupy respondentów, po stronie realizatora będzie organizacja wywiadów oraz ich przeprowadzenie wraz z dostarczeniem produktów końcowych. 

  1. Badanie ilościowe

Sondaż zostanie przeprowadzony w technice CAWI (Computer-Assisted Web Interview). 

Zaproszenia do udziału w badaniu zostaną wysłane do trzech grup: wnioskodawców, grantobiorców oraz organizacji, które skorzystały ze wsparcia związanego z rozwojem instytucjonalnym (kwestionariusz będzie częściowo wspólny dla wszystkich grup). 

Zakładamy, że próba powinna wynosić minimum 144 wypełnienia ankiety spośród 960 wnioskodawców (1050 unikalnych wnioskodawców pomniejszone o liczbę grantobiorców), minimum 56 wypełnień ankiety spośród 140 unikalnych grantobiorców i minimum 100 wypełnień ankiety wśród organizacji, które skorzystały ze wsparcia związanego z rozwojem instytucjonalnym. Zakładamy, że Response Rate na poziomie wnioskodawców i organizacji, które skorzystały ze wsparcia związanego z rozwojem instytucjonalnym wyniesie ok. 15%, podczas gdy RR dla grantobiorców ok. 40%. 

Zwiększeniu stopy odpowiedzi posłużą monity e-mail oraz telefoniczne, w szczególności w grupie nieskutecznych wnioskodawców, czyli organizacji, które przynajmniej raz składały wniosek, ale ani razu go nie otrzymały.  

Zamawiający dostarczy bazę danych zawierającą kontakty do wnioskodawców, grantobiorców oraz organizacji, które skorzystały ze wsparcia związanego z rozwojem instytucjonalnym. 

  1. Analiza danych zastanych

Analizie będą podlegać dane zastane programu, w tym: dane dotyczące liczby złożonych wniosków o dotacje oraz liczby przyznanych dotacji; lokalizacje siedzib, staż, wysokość budżetów wnioskodawców oraz grantobiorców; lokalizacja siedzib organizacji, które skorzystały ze wsparcia związanego z rozwojem instytucjonalnym, typy działań realizowanych w projektach, zasięg geograficzny i grupy docelowe projektów. 

Zamawiający dostarczy realizatorowi dane zastane dotyczące wnioskodawców, grantobiorców oraz organizacji, które skorzystały ze wsparcia związanego z rozwojem instytucjonalnym. 

Termin 

Realizacja badań: od września 2025 r. do września 2027 r. 

Prosimy o przedstawienie opisu doświadczenia i/lub rekomendacji z wykonanych badań ewaluacyjnych o podobnej tematyce i zakresie oraz wyceny w podziale na koszty poszczególnych produktów i innych istotnych elementów składowych do 16.05.2025 r. 

Produkty  

1. Kwestionariusze dotyczące badań sondażowych i scenariusze wywiadów indywidualnych oraz grupowych (IDI+FGI; skonstruowane we współpracy z Zamawiającym) – przed rozpoczęciem każdego badania. 

2. Dwa raporty częściowe: 

  • z badania organizacji, które skorzystały ze wsparcia związanego z rozwojem instytucjonalnym, wnioskodawców programu oraz ekspertów i ekspertek oceniających wnioski – do kwietnia 2026 r. 
  • z badania organizacji, które skorzystały ze wsparcia związanego z rozwojem instytucjonalnym, grantobiorców programu oraz zespołu Programu oraz z analizy danych zastanych – do grudnia 2026 r. 

3. Konspekt raportu końcowego – do czerwca 2027 r. 

4. Raport końcowy z badania wraz z odpowiedziami na pytania badawcze, wnioskami i rekomendacjami (prezentacja w formacie pdf), baza danych (format SPSS i XML, oddzielnie tabele wynikowe) – do września 2027 r. 

Oferty prosimy kierować na adres mailowy: [email protected] 

 

Informacje kontaktowe: 

Dominika Kupniewska [email protected]  

Olga Sokołowska [email protected]