Społeczeństwo debaty
06.03.2020

Jaki samorząd na trudne czasy?

Zapraszamy na debatę „Jaki samorząd na trudne czasy?” z udziałem Prezydenta Miasta Białegostoku – Tadeusza Truskolaskiego, mieszkańców i mieszkanek oraz ekspertów i ekspertek. To pierwsza z cyklu debat „Polska Samorządów”, które w jubileuszowym roku 30-lecia samorządu organizuje Fundacja im. Stefana Batorego. Punktem wyjścia do dyskusji z udziałem władz samorządowych, ekspertów/-ek i mieszkańców/-ek jest opublikowany przez […]

Zapraszamy na debatę „Jaki samorząd na trudne czasy?” z udziałem Prezydenta Miasta Białegostoku – Tadeusza Truskolaskiego, mieszkańców i mieszkanek oraz ekspertów i ekspertek.

To pierwsza z cyklu debat „Polska Samorządów”, które w jubileuszowym roku 30-lecia samorządu organizuje Fundacja im. Stefana Batorego. Punktem wyjścia do dyskusji z udziałem władz samorządowych, ekspertów/-ek i mieszkańców/-ek jest opublikowany przez Fundację raport „Polska samorządów. Silna demokracja, skuteczne państwo”. Zawiera on 21 pomysłów na zwiększenie samodzielności wspólnot lokalnych w tak ważnych sprawach jak ochrona zdrowia, edukacja, polityka mieszkaniowa, bezpieczeństwo, wpływ mieszkańców na władze samorządowe.

W Białymstoku będziemy rozmawiać o nowym modelu rządzenia lokalnego, który pozwoliłby samorządowi lepiej przygotować się do nowych wyzwań. Jak wyznaczać priorytety? Które wydatki ograniczyć w obliczu problemów finansowych, a których pilnować bez względu na coraz trudniejsze warunki? Jak wykorzystać lukę finansową do wprowadzania nowatorskich rozwiązań w naszych miastach? Jak zachęcać mieszkańców do współdecydowania, również w kontekście finansowania zadań samorządu?

W dyskusji wezmą udział:

  • dr hab. Dawid Sześciło (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego)
  • dr Katarzyna Sztop-Rutkowska (Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych „SocLab”, Inicjatywa dla Białegostoku)
  • dr hab. Tadeusz Truskolaski (Prezydent Miasta Białegostoku)

Dyskusję poprowadzi Edwin Bendyk, członek Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego.

Organizatorami są Fundacja im. Stefana Batorego i Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych „SocLab”.

Wymagana rejestracja pod linkiem https://crm.batory.org.pl/formularz-online/debata-samorzad-w-trudnych-czasach
Wstęp wolny!

Debata odbędzie się 13 marca w piątek, w godzinach 17:00-19:00 w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku, ul. Św. Rocha 3 (sala konferencyjna).

Fot. Archiwum Fundacji Batorego
Prezentacja raportu „Polska samorządów” w Gdańsku podczas Święta Wolności i Solidarności 2019.