29 sierpnia 2023
forumIdei
Gdy rozum śpi… O myśleniu w czasach przełomu

Campus Polska, Namiot Centralny, Olsztyn
13:00-14:00

Podczas Campus Polska zapraszamy do dyskusji z osobami nominowanymi do Nagrody im. Marcina Króla

  • debaty Batorego
  • Polska
  • społeczeństwo

Świat, jaki znamy, się kończy, lecz brakuje języka, by proces ten opisać i wyobrażać sobie to, co nas czeka w przyszłości. W rezultacie posługujemy się opisami, które straciły aktualność. Jedną z przyczyn jest pogłębiająca się polaryzacja polityczna, której skutki przenikają do innych sfer życia. Dzielą one środowiska. Jednak źródła tego kryzysu ukryte są głębiej.

Żyjemy w warunkach olbrzymiej nadpodaży treści. Ich selekcjonowanie i decydowanie, do kogo one dotrą, powierzyliśmy algorytmom mediów społecznościowych. To nie był udany eksperyment, a szykujemy się do następnego – większość docierających do nas opowieści, melodii i obrazów będzie produkowana przez nieludzką inteligencję. Tymczasem potrzebujemy wyobraźni, idei i propozycji opisu świata. Jakie zatem wyzwania niesie kryzys debaty intelektualnej?

W dyskusji wezmą udział osoby nominowane do przyznawanej przez Fundację Batorego Nagrody im. Marcina Króla za najlepszą książkę z dziedziny historii idei i badań nad przyszłością:

  • Joanna Erbel (nominowana za książkę Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze, Wysoki Zamek)
  • Konstanty Gebert (laureat Nagrody im. Marina Króla 2023 za książkę Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło, Wydawnictwo Agora)
  • prof. Leszek Koczanowicz (nominowany za książkę Niedokończone polityki. Demokracja, populizm, autokracja, Wydawnictwo Pasaże)

Prowadzenie: Edwin Bendyk, prezes Fundacji Batorego.