29 kwietnia 2026
forumIdei
Czy Rosja może przestać być imperium?

18:00-19:30
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku | online

Pierwsza debata z cyklu rozmów z autorami książek-finalistek piątej edycji Nagrody im. Marcina Króla

  • debaty
  • demokracja
  • Europa Wschodnia
  • polityka zagraniczna

Czy Rosja to tylko agresywne państwo, czy może egzystencjalne ostrzeżenie dla całej cywilizacji zachodniej? Czy zachodnie wartości mają szansę przetrwać w starciu z sąsiadem, który traktuje pokój jedynie jako pauzę w ekspansji? Z książki Marcina Łuniewskiego, jak i z wielu innych analiz, wyłania się obraz rosyjskiego systemu władzy jako organizmu napędzanego przez „geopolitykę traumy” – mechanizm, w którym resentyment po rozpadzie imperium podsyca radykalizację.

W obliczu sąsiada, który składa jednostkę w ofierze imperialnej potędze, musimy zapytać o scenariusze jutra. Czy czeka nas gwałtowny rozpad Federacji, czy raczej wieczna zmarzlina autorytaryzmu? Na ile scenariusze przyszłości Rosji kreślone przez Marcina Łuniewskiego są wynikiem determinizmu historycznego i czy Europa posiada narzędzia, by wpłynąć na ich kształt? Czy imperializm jest nierozerwalnie związany z rosyjską kulturą polityczną?

Rozmawiać będziemy o realnym zagrożeniu u naszych granic wychodząc przy tym z założenia, że Rosję trzeba starać się zrozumieć na chłodno, porzucając stereotypy i myślenie życzeniowe. W dyskusji udział wezmą:

  • Marcin Łuniewski (autor książki-finalistki Rosja. Od rozpadu do faszystowskiej dyktatury. Scenariusze przyszłości 2026-2036)
  • Paulina Siegień (dziennikarka, reportażystka, Krytyka Polityczna i Kolegium Europy Wschodniej)
  • Ernest Wyciszkiewicz (politolog, dyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego)
  • Prowadzenie: Edwin Bendyk, prezes Fundacji im. Stefana Batorego.

Zapraszamy do dyskusji!

Transmisja on-line na profilu Fundacji Batorego i Książnicy Podlaskiej na Facebooku oraz na kanale YouTube Fundacji Batorego będzie tłumaczona na polski język migowy.

 

Celem ustanowionej w 2022 przez Fundację Batorego Nagrody im. Marcina Króla jest wspieranie rozwoju debaty publicznej poprzez zachętę do pogłębionej refleksji nad zjawiskami i trendami współczesności oraz wyzwaniami przyszłości, tworzenia nowych idei i prób opisu rzeczywistości, poszukiwania odpowiedzi na kryzys demokracji oraz wartości demokratycznych oraz poszerzania przestrzeni intelektualnego dyskursu ponad podziałami.

Na początku marca Kapituła Nagrody wybrała pięć książek-finalistek piątej edycji konkursu. Zwycięski tytuł ogłoszony zostanie 28 maja (zapraszamy do oglądania transmisji). Przed ogłoszeniem książki-laureatki tegorocznej Nagrody Fundacja Batorego organizuje publiczne debaty z autorami książek nominowanych do Nagrody oraz innymi ważnymi uczestniczkami i uczestnikami polskiej debaty intelektualnej.

Więcej informacji o Nagrodzie oraz lista nominowanych w tegorocznej edycji książek.