15 listopada 2021
forumIdei
Klimat po Glasgow. Międzypokoleniowa próba bilansu szczytu COP26

online
godz. 18.00-19.30

Spotkanie z delegacją aktywistów i aktywistek na COP26, na co dzień działającymi w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym i Greenpeace Polska.

  • aktywność obywatelska
  • edukacja
  • ekologia

Konferencję klimatyczną ONZ COP26 w Glasgow nazwano szczytem ostatniej szansy dla uratowania Ziemi przed katastrofą klimatyczną. Przedstawicieli i przedstawicielki delegacji młodych aktywistów i aktywistek na COP26, na co dzień działających w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym i Greenpeace Polska oraz ekspertów z doświadczeniem uczestnictwa w polityce i negocjacjach klimatycznych chcemy zapytać o ocenę osiągnięć szczytu.

Udział w COP26 wzięli politycy z całego świata, wśród nich prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zabrakło jednak przywódców Chin i Rosji. Czy ich nieobecność miała istotne znaczenie dla politycznych rezultatów szczytu? Czy polityczne ustalenia dotyczące m.in. ochrony lasów, redukcji emisji metanu, odejścia od węgla i pomocy międzynarodowej zostaną zrealizowane? Jak należy interpretować wyniki dwutygodniowych negocjacji, czy są szanse na osiągnięcie celów Porozumienia paryskiego i zatrzymanie wzrostu temperatury atmosfery na wskazanym w nim poziomie? Jaki jest bilans szczytu COP26, czy choć częściowo spełnił pokładane w nim nadzieje?

W dyskusji udział wzięli przedstawicielki i przedstawiciele delegacji Młodzieżowego Strajku Klimatycznego na szczyt COP26: Małgorzata Czachowska (Tychy), Jan Dąbrowski (Warszawa), Ryszard Kolasiński (Warszawa), Łucja Kudła (Warszawa), Agnieszka Kula (Nowy Sącz), Dominika Lasota (Bydgoszcz), Maya Ozbayoglu (Toruń).

Komentarz: Marcin Korolec (Instytut Zielonej Gospodarki), Patrycja Sasnal (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).

Prowadzenie: Edwin Bendyk (prezes Fundacji im. Stefana Batorego).