czwartek, 5 czerwca, g. 17-18:30, siedziba Fundacji Batorego, ul. Sapieżyńska 10A w Warszawie || transmisja on-line
Debata forumIdei Fundacji Batorego | off-line/on-line
czwartek, 5 czerwca, g. 17-18:30, siedziba Fundacji Batorego, ul. Sapieżyńska 10A w Warszawie || transmisja on-line
Debata forumIdei Fundacji Batorego | off-line/on-line
Jak zagłosowali młodzi w wyborach prezydenckich 2025 roku? Co nam to mówi o ich wizji Polski? A także o podejściu polityków do ich potrzeb? W jakim stopniu tematy istotne dla młodych ludzi przebiły się w kampanii wyborczej? Czy w ogóle i jakie komunikaty do młodych kierowali kandydaci? Czy były one adekwatne do ich potrzeb? Jakie nadzieje i obawy młodzi ludzie wiążą z wybranym prezydentem? Jak przedstawia się perspektywa wyborów parlamentarnych w 2027 roku? Jak rozumieć polityczną rolę młodych przy malejącym udziale tej grupy w demograficznej strukturze Polski?
Punktem wyjścia do rozmowy będzie prezentacja danych z przygotowywanego przez ekspertów Fundacji Batorego raportu analizującego preferencje i zachowania wyborcze młodych Polek i Polaków w tegorocznych wyborach prezydenckich. Wagę tego tematu zasygnalizowali sami młodzi wyborcy i wyborczynie rekordową frekwencją w pierwszej turze wyborów. Wśród osób w wieku 18–29 lat wyniosła ona aż 72,8 proc i byli oni drugą najliczniejsza grupa wyborców (więcej głosów oddały jedynie osoby między 50. a 59. rokiem życia). Przede wszystkim jednak popierając w 34,8 proc Sławomira Mentzena, a w 18,7 proc. Adriana Zandberga młodzi zdają się jasno sygnalizować zmęczenie obecnym kształtem sceny politycznej w Polsce.
Pierwsze wnioski z analizy danych late pole o wyborach dokonanych przez osoby młode przedstawi Paweł Marczewski (forumIdei Fundacji Batorego)
W dyskusji udział wezmą:
Prowadzenie: Edwin Bendyk (prezes Fundacji im. Stefana Batorego)
Zapraszamy do dyskusji w siedzibie Fundacji Batorego przy ul. Sapieżyńskiej 10A w Warszawie!
Obowiązuje rejestracja przez formularz zgłoszeniowy – https://crm.batory.org.pl/formularz-online/debata-wybory-prezydenckie-mlodych
Transmisja na żywo tłumaczona na polski język migowy będzie dostępna na Facebooku i kanale YouTube Fundacji Batorego.